Korona Virüsü Çocuklara Anlatmak | Çocuk Psikolojisi | Çocuklu Dünya
 
Çocuk Gelişimi

Korona Virüs Çocuklara Nasıl Anlatılmalı?

Tarih: 13 Mart 2020 - Cuma
Uzman görüşü için konu öner.

Korona Virüs Çocuklara Nasıl Anlatılmalı?

Çocuklar ile Corona Virüs Hakkında Konuşmak

Bu sıralar ülkemizde ve tüm dünyada en temel gündem maddesi Corona Virüs (COVİD-19). Çocuklar virüs haberlerini dikkatle takip etmiyor gibi görünseler bile, muhtemelen çevrelerinde olan yetişkinlerden gelen bilgiyi ve onların yaşadıkları kaygıyı fark ediyorlar.

 

Özellikle okul öncesi dönemdeki çocuklar, bu tarz durumları somut olarak anlamlandıramadıkları için ebeveynlerinin davranışlarına bakarak anlamaya çalışırlar. Ebeveyn endişesini çocuğundan sakladığını da düşünse de çocuk bunu hisseder ve o da kaygılı davranışlar göstermeye başlayabilir.

Korona Virüsü Çocuklara Nasıl Anlatılmalı?

Çocuklardan bilgi saklamak veya duygularımızı göstermemeye çalışmak yerine, onlar ile yaşlarına uygun şekilde konuşmak daha doğru olacaktır. Çocuklar ile Corona Virüs hakkında konuşurken dikkat etmemiz gereken noktalar şunlardır:

Üye olun çocuk gelişiminde size rehberlik edelim!
Doğumdan itibaren çocuğunuzun gelişimine göre günlük eğitim planı
Uzmanların hazırladığı 2.500’den fazla eğitici oyun
Uzmanlarla seminerler
Uzmanlara danışma

Çocuğunuzun yaş düzeyine göre sorular sorun

Daha büyük çocuklar için, "Okuldaki insanlar koronavirüs hakkında konuşuyor mu? Ne diyorlar?" Küçük çocuklar için, "Yetişkinlerin etrafta dolaşan yeni bir hastalıktan bahsettiğini duydunuz mu?" Bu size çocukların ne kadar bildiklerini öğrenme ve yanlış bilgileri duyup duymadıklarını öğrenme şansı verir. Bu size neyi nasıl anlatacağınız konusunda ipucu verir. Aynı zamanda çocuğunuzun yanlış bilgiye sahip olduğunu görürseniz en baştan bunu düzeltme fırsatını yakalamış olursunuz.

Sakin ve güven verici bir şekilde konuşun

Hastalanan çoğu insanın soğuk algınlığı veya grip gibi hissettiklerini açıklayın. Ebeveynler endişe ettiğinde çocuklar onu hisseder. Koronavirüs ve haberler hakkında konuşurken, sakin bir ses tonu kullanmaya ve üzgün görünmemeye çalışın. Kendimiz sakin olmadan çocuğumuza yardım etmemiz de pek mümkün olmayacaktır.

Çocuklara korkularını paylaşmaları için izin verin

Çocukların endişelenmesi doğaldır, "Bir sonraki olabilir miyim? Bu benim başıma gelebilir mi?" gibi sorular sorduklarında bunu normal karşılayabilir sonrasında gereken cevapları vererek çocuğunuzun kaygısını azaltmaya çalışabilirsiniz. Çocuğunuza çocukların yetişkinler kadar hasta olmadıklarını anlatın. Endişe duyduklarında size her zaman cevaplar için gelebileceklerini ya da onları neyin korkuttuğu hakkında konuşabileceklerini söyleyin. Hiçbir şey olmamış gibi davranmak veya ebeveyn tarafından konu hakkında konuşma girişimlerin engellenmesi çocuğun daha çok içsel kaygı yaşamasına neden olabilir.

Çocuğunuza kontrolü kendisinde hissetmesi için neler yapabilirsiniz?

Çocuklara sağlıklı beslenmenin, iyi uyumanın ve elleri iyi yıkamanın, çoğu zaman güçlü ve sağlıklı kalmalarına yardımcı olabileceğini öğretin. Düzenli el yıkamanın virüslerin başkalarına yayılmasını önlemeye de yardımcı olduğunu açıklayın. İyi bir rol modeli olun ve çocuklarınızın sık sık ellerinizi yıkadığınızı görmelerine izin verin. Çocuklara günlük hayatlarında uygulayabilecekleri pratik tavsiyeler vermek, enfeksiyona yakalanma şanslarını azaltırken, aynı zamanda onlara durumu kontrol edebilecek güce sahip olduklarını hissettirecektir.

Çocuğunuza neler hakkında konuşabilirsiniz?

İnsanları güvenli ve sağlıklı tutmak için yapılan müdahaleler hakkında konuşun

Küçük çocuklar, hastanelerin ve doktorların hasta olan insanları tedavi etmeye hazır olduğunu öğrenmeye ihtiyaç duyabilir. Daha büyük çocukları, bilim adamlarının hastalığa karşı bir aşı geliştirmek için çalıştıklarını bilmesi rahatlatabilir. Çocukların içini rahatlatıcı konuşmalar yapmak ve onlara kendilerini ve ailelerini virüsten korumak için çareleri olduğunu anlatmak önemli.

Çocuğunuzun endişesinin nasıl azaltabilirsiniz?

Çocuklar ve gençler genellikle aile ve arkadaşları hakkında kendilerinden daha fazla endişe duyarlar

Örneğin, çocuklar yaşlı insanların ciddi şekilde hasta olma olasılığının yüksek olduğunu duyarsa, büyükanne ve büyükbabaları için endişelenebilirler. Bu durumda çocukların, endişe ettiği büyükleri ile görüntülü konuşma yapması, onların iyi olduğunu görmesi ve duyması rahatlamalarına yardımcı olabilir.

● Mümkün olduğunca çocuğunuzun günlük rutinlerini korumaya çalışın. Belirsiz bir durum içerisinde öngörebileceği şeylerin olması çocuğun güvende hissetmesini sağlar.

● Yaşı uygun olan ve konuyu merak eden çocuklar için virüs hakkında doğru bilgi sağlamak için kitaplar ve videolardan yardım alabilirsiniz.

● Çocuklar hayatlarında ne oluyorsa onu oyunlarına yansıtırlar. Onları etkileyen bir durum olduğunda bunu oyunlarını takip ederek anlayabilirsiniz. Birlikte bol oyun oynamaya ve tensel temas göstermeye (sarılmak) devam edebilirsiniz.

● Çocukları medyada yer alan korkutucu haberlerden ve sohbetlerden uzak tutmak, yanlış bilgiyi önlemek, çocukların endişeli ve çaresiz hissetmesini engellemek için önemlidir.


Üye olup, Haftalık Programımızı uyguladığınızda, 14 gün içinde çocuğunuzdaki değişimi fark edeceksiniz.
Çerez Kullanımı
Kişisel verileriniz, mevzuata uygun olarak toplanıp işlenir. Detaylı bilgi almak için Verilerin Korunmasını inceleyebilirsiniz.
X