Down Sendromlu Çocukla İletişim Nasıl Kurulur | Çocuklu Dünya
 
Gelişim Sorunları

Down Sendromlu Çocuğa Nasıl Yaklaşılmalıdır?

Tarih: 8 Mayıs 2019 - Çarşamba
Uzman görüşü için konu öner.

Down Sendromlu Çocuğa Nasıl Yaklaşılmalıdır?

Down Sendromlu Çocuk Sahibi Ailelere Tavsiyeler

 

Down sendromu bir hastalık değil bir farklılıktır. Çocuğa gereken eğitimler verildiğinde gelişimini gözlemlenir. Tabii ki ilk etapta bununla başa çıkmak zor olabilir ancak bunun kromozomlarla ilgili bir durum olduğunun bilincinde olunmalıdır. Aile kendini suçlamaya eğilimli olabilir, bu doğru bir tutum olmayacaktır. Bu süreçte aileler durumu inkar etmeye, kendilerinde hata aramaya başlayabilirler.

Aileler çaresizlik hissedebilir. Bu süreçte yalnız olmadığını bilmek kişilere yardımcı olabilir. Down sendromlu bireylerin hayatta yer edinebildiklerinin örneklerini görmek onlara yol gösterici olabilir.

 

Üye olun çocuk gelişiminde size rehberlik edelim!
Doğumdan itibaren çocuğunuzun gelişimine göre günlük eğitim planı
Uzmanların hazırladığı 2.500’den fazla eğitici oyun
Uzmanlarla seminerler
Uzmanlara danışma

Alınan eğitimlere, programlara bakmak, bilgi edinmek ve bu süreçte neler yapabileceği hakkında kendini bilgilendiren aileler bu durumu daha çabuk kabullenir. Böylece bebek de olumsuz tutumlardan etkilenmez. Down sendromunu çevrenize anlatır ve çevrenizdeki insanları bilinçlendirirseniz farkındalık artacaktır.

Down Sendromlu Çocuğa Psikolojik Yaklaşımlar

Çocukların zayıf ve güçlü yönleri vardır. Down sendromlu çocuklar için de durum aynıdır. Down sendromlu çocuk gelişiminde de bazı aksaklıklar olabilir. Tüm bu aksaklıkları down sendromuna bağlamak süreci zorlaştıracaktır. Her çocuk gibi down sendromlu çocuklar da bazı alanlarda iyi olurken bazı alanlarda daha kötü gelişim gösterebilirler. Yavaş dil gelişimi gibi down sendromuyla ilgili olduğu bilinen durumların dışında ortaya çıkan her negatif durumu sendroma bağlamak hem aileyi hem de çocuğu olumsuz etkiler.

Bir çocuğun sevildiğini ve kabul edildiğini bilmesi en büyük gereksinimlerinden biridir. Sözlü olarak ifade edilmese de çocuk sevilmiyorsa ya da kabul edilmemişse bunu hisseder ve sosyal gelişimi olumsuz etkilenir. Down sendromlu bireylerin aileleri bazen çok koruyucu tutumlar sergileyebiliyorlar. Bu da doğru bir tutum değildir. Çocukların kendi başlarına bir şeylerin üstesinden gelmelerine izin verilmelidir. Bu onların kişisel gelişimlerine de oldukça katkı sağlar.

Down sendromlu çocuklar ve aileleri topluma karışmalıdır. Toplumdan soyutlanan down sendromlu bir çocuğun duygusal ve sosyal gelişimi geri kalabilir. Bu durum da ilerideki hayatında onu olumsuz etkileyebilir. Down sendromlu bebeklerin gelişiminde buna dikkat edilmesi hayatta yer alabilmeleri açısından oldukça önemlidir.

Down sendromlu bebek gelişiminde eşlerin kendi aralarındaki iletişimi de önemlidir. Eşler bu durumu öğrendikten sonra stres nedeniyle çatışma yaşayabilirler. Bunun yerine paylaşmak hem süreci kolaylaştıracak hem de bebeğin gelişimini arttıracaktır. Bebeğin eğitim alması gerekir ve bu süreçte anne baba birbirine destek olmalıdır. Sadece bir kişinin üzerinde tüm yükün olması yıldırıcı olabilir. Aileler mutsuz olurlarsa çocukları da bunu hisseder ve alınan eğitimler evde desteklenmediği için süreç yavaşlayabilir.

Aileler çocuklarının gelişimini takip etmelidirler. Düzenli olarak sağlık kontrolleri yapılmalıdır. Bebeklerin zayıf kasları nedeniyle dil gelişimleri geri kalabilir bu nedenle dil ve konuşma terapistine gidilmelidir. Fizyoterapiye gitmek de down sendromlu bebeğin hayatını kolaylaştıracaktır.

Aileler bu süreçte psikolojik bir desteğe ihtiyaç duyarlarsa destek almaktan çekinmemelidirler.

Down Sendromlu Çocuk İle İletişim

Aileler çocukları ile sürekli konuşup iletişimi koparmamalıdırlar. Sürekli olarak iletişimde kalmak onların konuşma becerilerini de destekler. İletişim kurarken direkt olarak göz teması kurmaya dikkat edilmelidir. Basit ve kısa cümleler kurmak ilk etapta daha faydalı olacaktır. Beden dili kullanılarak konuşma desteklenirse daha anlaşılır olunur ve yanıt alınır. Böylece sağlıklı bir iletişim kurulabilir. Down sendromlu çocukların sorulan bir soruya ya da söylenen bir cümleye cevap vermesi için ona süre tanınmalıdır . Down sendromlu çocuklarla bol konuşmak, onlara şarkılar söylemek etkili olacaktır. Onlarla her çocukla olduğu için bol ve kaliteli vakit geçirilmelidir. Down sendromlu çocuklarla iletişim kurulurken sanat kullanılabilir. Örneğin resim yaparak kendilerine ifade etmelerine fırsat tanımak oldukça faydalı olacaktır.

 

Down Sendromu Çocuk Egzersizleri yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Kaynak: Down Sendromu Derneği


Üye olup, Haftalık Programımızı uyguladığınızda, 14 gün içinde çocuğunuzdaki değişimi fark edeceksiniz.
Çerez Kullanımı
Kişisel verileriniz, mevzuata uygun olarak toplanıp işlenir. Detaylı bilgi almak için Verilerin Korunmasını inceleyebilirsiniz.
X