Ebeveyn-Çocuk Oyununun Önemi | Çocuklu Dünya
 
Çocuk Gelişimi

Hadi Gel Oyun Oynayalım!

Tarih: 21 Temmuz 2017 - Cuma
Uzman görüşü için konu öner.

Hadi Gel Oyun Oynayalım!

Ebeveyn-Çocuk Oyununun Önemi


Çocuğunun gelişimini desteklemenin önemli bir parçası onunla oyun oynamak!


Oyunun önemi

Çocuğun fiziksel, duygusal, bilişsel ve sosyal gelişiminde oyunun rolü ve önemi günümüzde çok iyi bilinmektedir. Son yıllarda ise uzmanlar çocukluk döneminde tek başına veya arkadaşlarla oynanan oyunların yanı sıra ebeveynlerin de bizzat oyuna katılmasının önemini vurgulamaktadır (örn. Ginsburg, 2007).

Oyun oynarken dikkat edilmesi gerekenler

Ebeveynlerin çocuklarıyla oyun oynarken dikkat etmesi gereken birçok unsur bulunmaktadır. Bunlardan bazıları çocuğun hangi yaşta ne gibi oyunlar oynayabileceğini bilmek, çocuğu yaş ve becerilerinin çok üzerinde olan oyunlara zorlamamak, mizaç ve ilgi alanlarına uygun oyunları fark etmek olarak sıralanabilir. Ebeveynlerin çocuklarıyla oynadıkları oyunlar onlar için çok değerli olabilmekte ve ebeveynleri tarafından gerçekten önemsendiklerini hissetmelerine yardımcı olmaktadır. Çocukların duygusal, sosyal, fiziksel, bilişsel gelişimleriyle ebeveynlerin oynadıkları oyunlar arasında birçok olumlu ilişkinin bulunduğu birçok araştırma tarafından da gösterilmektedir (örn; Lindsey ve Mize, 2000; Tamis-LeMonda, Shannon, Cabrera ve Lamb, 2004).

Oyunlar sırasında çocuğun çeşitli alanlarda gelişmesine yardımcı olacak oyuncakların ve materyallerin temin edilmesi, evde ve dışarıda güvenli oyun ortamlarının yaratılması önemlidir. Ebeveynlerin çocuklarıyla oynadıkları oyunlar yönlendiren ve yönlendirmeyen olarak ikiye ayrılabilir. Yönlendiren oyunlarda ebeveynler çocuklarına önerilerde bulunabilir ve eğitici bir yaklaşımla çocuklarının yeni bilgiler ve beceriler edinmelerine yardımcı olabilirler. Son yıllarda özellikle çocuk terapistlerinin önerdiği bir başka oyun şekli de çocuğun yönlendirilmediği ve eğitilmediği bir oyun modelidir. Yönlendirmeyen oyunda çocuğun kurduğu ve planladığı temaların ebeveyn tarafından mümkün olduğunca takip edilmesi ve ancak çocuk istediği takdirde oyuna katılınması gerekmektedir. Ebeveynler tarafından uygulanması son derece zor olabilen bu oyunda, dikkatlice gözlemlemek, oyunu takip etmek ve birlikte olmaktan memnunluk duyulduğunu hissettirmek önemli olacaktır. Özellikle hayali oyunlarda, dikkatli bir gözlem sonucunda, ebeveynler çocuklarının bilgilerine, duygusal yaşamlarına (örn., endişeleri), merak ve yaratıcılıklarına, istek ve arzularına gibi birçok duygu ve düşüncelere erişme imkanı bulacaktır.

Üye olun çocuk gelişiminde size rehberlik edelim!
Doğumdan itibaren çocuğunuzun gelişimine göre günlük eğitim planı
Uzmanların hazırladığı 2.500’den fazla eğitici oyun
Uzmanlarla seminerler
Uzmanlara danışma

Günümüzde yoğun çalışma temposu ve televizyon, bilgisayar, tablet, telefon gibi aletlerden dolayı ebeveynler çocuklarıyla geçirebilecekleri kaliteli oyun zamanlarını gittikçe kaybetmektedirler. Oysa, bir çocuğun ileride hatırlayabileceği en güzel anılar ebeveynleriyle geçirdiği keyifli anlar olacaktır ve bu anılar onların da ileride kendi çocuklarıyla da oynamalarına yardımcı olacaktır.

Referanslar:

Ginsburg, K. R. (2007). The importance of play in promoting healthy child development and maintaining strong parent-child bonds. Pediatrics, 119(1), 182-191.

Lindsey, E. W., & Mize, J. (2000). Parent-child physical and pretense play: Links to children′s social competence. Merrill-Palmer Quarterly (1982-), 565-591.

Tamis‐LeMonda, C. S., Shannon, J. D., Cabrera, N. J., & Lamb, M. E. (2004). Fathers and mothers at play with their 2‐and 3‐year‐olds: contributions to language and cognitive development. Child Development, 75(6), 1806-1820.

* * * * * * * * * * * *

Uzmanlarımız ÇocukluDünya Yıllık Premium üyelerinden gelen soruları cevaplıyor. Hemen üye olun, sizin sorularınızı da cevaplayalım. Sadece eposta atmanız yeterli. Üye avantajlarını burada görebilirsiniz.

Çocuğuyla oyun oynamaya vakti kalmayan ebeveynlere tavsiyeler

Merhaba Hocam ben yeni üyeyim. Sitenizi severek takip ediyorum ve çevreme tavsiye ediyorum. Ben ev hanımıyım ve kayınvalidem ile altlı üstlü oturuyorum. 5 yaşında bir kızım ve 10 aylık oğlum var. Aktivitelerini uygulamaya fırsatım olmuyor ne yazık ki. Sizden tavsiye ve öneri istiyorum acaba aktiviteleri çocuklarıma nasıl yaptırabilirim çünkü ben yetiştiremiyorum. Hem ev hem çocuklara aktivite yapmayı birine yaptırsam diğeri kalıyor. Tavsiyelerinizi bekliyorum

Eğitim Danışmanı – Pedagog Prof. Dr. Norma Razon: Merhabalar,

ÇocukluDünya’ya hoş geldiniz, sitemizden yararlanmanızı dilerim.

İşinizin kolay olmadığını anlayabiliyorum. Çocuklarınızın biri bebek, diğeri ilkokul arifesinde.

Babaanne ile altlı üstlü oturduğunuza göre, bazı konularda size destek olmasını isteyebilir misiniz?

- Bebeğin uyku saatlerinde, babaanne ona göz kulak olabilir, siz de abla ile hareketli oyunlar oynayabilir, ilkokula hazırlık çalışmaları yapabilirsiniz.

- Bebeğin (banyo, beslenme, uyutulma...gibi) bakıma ihtiyaç duyduğu saatlerde, babaanne torunuyla boyama, kesme, yapıştırma, su ile hamurla oynama, mutfak işleri gibi aktiviteler yapabilir.

- Büyüğü, söz dinleyen, kurallara uyumlu bir çocuk olarak büyütürseniz, 2 çocuk ile parka gidebilirsiniz.

- Büyüğe evde ufak sorumluluklar, yapabileceği ve zevk aldığı görevler verirseniz, size yardımcı olabilir, işinizi hafifletebilir. 5 yaş çocukları meyva, sebze, salata yıkamaktan hoşlanırlar, sofraya peçete koyma işini üstlenebilirler, sofrayı kurma ve toplama işinde size yardımcı olabilirler, pizza ve kurabiye yapmaktan keyif alırlar.

- Babaanne ile işbölümü yapmak, kızınızı disiplinli yetiştirmek, küçüğü de olduğunca programlı büyütmek, işinizi kolaylaştıracaktır.

Kolay gelsin


ÇocukluDünya Editörünün mesajı: Çocuk gelişiminin desteklenmesi için oyunun yerinin büyük olduğu uzun yıllardan beri bilinmektedir. Çocuğun kendi başına ve akranlarıyla oynamasının yanı sıra ebeveynleriyle de oynaması oldukça önemlidir. Bu sayede çocuklar ebeveynlerinin ona karşı olan ilgi ve sevgisini daha derinden hissedebilirler. Ebeveynler çocuklarıyla iki farklı türde oyun oynayabilirler. Bunlardan biri yönlendiren oyun türüdür. Bu tür oyunlarda anne ve babalar çocuklarına oyunlarla ilgili tavsiyeler vererek onları yönlendirebilirler. Fakat çoğu uzman yönlendiren oyunları tavsiye etmez.

Çoğu uzmana göre kontrolün çocuklarda olduğu yönlendirmeyen oyunları oynamalarını tavsiye ederler. Bu tür oyunlarda oyunu kuran da yöneten de çocuktur, ebeveynler yalnızca çocuğa eşlik etmek için orada bulunur. Bu esnada ebeveynlerin çocuğu bir yandan gözlemlerken bir yandan da oynanan oyundan zevk aldıklarını çocuğa belli etmeleri önemlidir.


Üye olup, Haftalık Programımızı uyguladığınızda, 14 gün içinde çocuğunuzdaki değişimi fark edeceksiniz.
Çerez Kullanımı
Kişisel verileriniz, mevzuata uygun olarak toplanıp işlenir. Detaylı bilgi almak için Verilerin Korunmasını inceleyebilirsiniz.
X