Ergenlerde Depresyon ve Tedavisi | Çocuklu Dünya
 
Gelişim Sorunları

Ergenlerde Depresyon İçin Neler Yapabilirsiniz?

Tarih: 29 Eylül 2020 - Salı
Uzman görüşü için konu öner.

Ergenlerde Depresyon İçin Neler Yapabilirsiniz?

ERGENLİK DÖNEMİNDE DEPRESYON


Ergenlik döneminde hem vücut hem de beyin hızlı ve keskin bir şekilde değişir, bu değişim süreci kişide kaygı ve öfke yaratabilmektedir ve bu durum insan gelişiminin doğal bir parçasıdır. Ergenlik döneminin getirdiği anksiyete, agresyon ve irritabilite dönem dönem gelip kaybolan, kişinin hayat akışına büyük bir darbe vurmayan semptomlardır.


Ergenlik döneminde majör depresyondan bahsettiğimizde ise ergenliğin doğası gereği dönem dönem gelip kaybolan semptomların aksine aralıksız olarak devam eden ve hayatın gidişatını sekteye uğratan semptomlar görürüz. Majör depresyon kişinin günlük işlevselliğini bozacak şekilde hayatını etkileyen ve en az 2 haftadan uzun süre devam eden semptomlar dizisi olarak tanımlanabilir. Bu semptomlar uykuda bozulma, iştahta ve kiloda değişiklikler, önceden zevk alınan aktivitelerden zevk almama, enerjide düşüş, konsantrasyon sağlamakta güçlük, intihardan bahsetme, intihar girişimleri, arkadaşlardan ve okul dışı aktivitelerden uzaklaşma, içe kapanma ve okul performansında düşüş olarak sıralanabilir. Ergenlik dönemi majör depresyonu kız çocuklarında erkek çocuklarına göre daha fazla görülmektedir. Bu durumun kesin nedeni bilinmemekle birlikte çevresel ve fizyolojik faktörlerin etkili olduğu düşünülmektedir.

Ergenlik Dönemi Majör Depresyonunun Nedenleri Nelerdir?

Majör depresyonun nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte aşağıdaki etkenlerin hastalığın ortaya çıkışında etkili olduğu düşünülmektedir.

 • Beyin kimyasındaki bozulmalar sebebiyle serotonin eksikliği
 • Vücuttaki hormon dengesinin bozulması
 • Genetik yatkınlık
 • Stres
 • Öğrenilmiş negatif düşünme paterni

Depresyon risk faktörleri nelerdir?

 • Erken dönem çocukluk travmaları
 • İhmal ve istismar
 • Ebeveyn veya sevilen birinin kaybı
 • Zorbalığa maruz kalma
 • Travmatik beyin hasarı

Depresyon için ne zaman bir uzmana başvurulmalı?

Majör depresyon tedavisinde erken tanı ve tedavinin önemi büyüktür. Erken tanının sağlanabilmesi için en önemli etken ebeveynlerin çocukları ile kurduğu ilişkinin kalitesidir. Çocuklarını tanıyan, onlarla ilişki kuran ebeveynler onlarda oluşan değişiklikleri kolayca fark edebilirler. Çocuğunuzda 2 haftadan uzun süredir devam eden uykuda ve yeme alışkanlıklarında bozulmalar, agresyon, melankoli hali, yorgunluk ve ilgi kaybı gibi belirtileri fark etmeniz halinde bir uzmana başvurmanızda fayda vardır.

Üye olun çocuk gelişiminde size rehberlik edelim!
Doğumdan itibaren çocuğunuzun gelişimine göre günlük eğitim planı
Uzmanların hazırladığı 2.500’den fazla eğitici oyun
Uzmanlarla seminerler
Uzmanlara danışma

Majör Depresyon Tedavisi

Majör depresyon tedavi edilmezse sonucu ölüme kadar gidebilecek ciddi bir klinik tablodur. “Düşünmemeye çalış”, “kafana takma bu kadar”, “herkesin hayatında zorluklar var” vb. toplum içerisinde depresyon geçiren kişilere söylenme ihtimali yüksek olan sözlerin sürecin işleyişinde hiçbir etkisi bulunmamaktadır. Majör depresyon geçiren kişi sahip olduğu tüm öfkeyi kendisine yöneltmiş durumdadır, dolayısıyla kişide derin bir değersizlik ve yetersizlik hissi görülür böyle bir yaklaşım kişinin daha fazla kendisini suçlamasına, yetersiz hissetmesine neden olabilir. Majör depresyon tedavisinde öncellikle fiziksel (hormon ve kan değerleri) ve psikiyatrik muayenenin yapılması gerekir ardından kişiye depresyon ile ilgili psikoeğitim verilir ve intihar riski değerlendirilerek atılacak adımlar belirlenir. Terapi süreci terapistin hangi ekolden geldiğine göre değişkenlik göstermektedir.

Ebeveynler Majör Depresyon Geçiren Çocuklarına Nasıl Yaklaşmalı?

 • Çocuğunuzun değersizlik hissini besleyecek konuşmalardan kaçınarak, ders vermeden karşıdakini dinlemeye odaklanmak.
 • Çocuğunuzun ilgi duyduğu alanlara göre aktiviteler, kurslar önererek sosyal yaşama katılması konusunda destek olmak.
 • İntihar riskine karşı çok fazla üzerine gitmeden günlük rutinini takip ediyor olmak.
 • Beraber yürüyüşe çıkmak, egzersiz yapmak veya top oynamak gibi basit önerilerle çocuğunuzun hareket etmesini sağlamak (hareket halinde olmak serotonin hormonunun salgılanmasını sağlar).
 • Çocuğunuzun sağlıklı, protein içeren, fazla şeker içermeyen ve taze gıdalar ile beslenmesini sağlamak.
 • Tedavi sürecinde destekleyici olmak ve çocuğunuzun iyi yönleri, becerileri gibi özelliklerini zaman zaman vurgulamak.

Üye olup, Haftalık Programımızı uyguladığınızda, 14 gün içinde çocuğunuzdaki değişimi fark edeceksiniz.
Çerez Kullanımı
Kişisel verileriniz, mevzuata uygun olarak toplanıp işlenir. Detaylı bilgi almak için Verilerin Korunmasını inceleyebilirsiniz.
X