Ergenlik Döneminde Sosyal Medya Kullanımı | Çocuklu Dünya
 
Çocuk Gelişimi

Ergenlik Döneminde Sosyal Medya Kullanımı Nasıl Olmalı?

Tarih: 2 Şubat 2022 - Çarşamba
Uzman görüşü için konu öner.

Ergenlik Döneminde Sosyal Medya Kullanımı Nasıl Olmalı?

Ergenlik Döneminde Sosyal Medya Kullanımı

Gençler, günlük rutinlerinde özellikle okulun ardından zamanlarının büyük kısmını ekran karşısında geçirme eğiliminde olabilirler. Sosyal medyadaki paylaşımları inceleme, bu platformlarda arkadaşları ile sohbet etme, anlık mesaj, durum, fotoğraf ve içerik paylaşma gibi aktiviteler ile sosyal medya kullanımı giderek artabilir ve günlük rutinin büyük bir kısmını kaplayan bir aktivite haline dönebilir. Ergenlik döneminde, gencin sosyal medya ve internete verdiği önem her geçen gün artabilir. Salgın süreci ile beraber de iletişim kurma amacıyla sosyal medya kullanımının gençlerde oldukça arttığını görmekteyiz. Her genç farklı bir sosyal medya platformunda aktif olmak isteyebilir, ancak bu durumun belli bir süre içinde ve kontrolün gencin elinde olacak şekilde gerçekleşmesi önemlidir.


Ergenlik Döneminde Sosyal Medya Kullanımının Artmasının Nedenleri Nelerdir?

Özellikle ergenlik dönemindeki gençlerin, sık sık arkadaşları ile plan yapma, konuşma ve paylaşımda bulunma ihtiyacını gözlemlemekteyiz. Aynı zamanda, ergenlik döneminde gençler kendi kimliklerini oluştururken dış kaynakları da gözlemleme ve kendine bir şeyler katma eğilimi de gösterirler. Sosyalleşme ihtiyacı, gençlerde sosyal medyaya ilişkin araçların da kullanımını arttırmakta, mesafe tanımadan arkadaşlık ilişkisini sürdürmeyi kolaylaştırmaktadır. Ancak, iletişimin kolaylaşması, gençlerin birbirlerine daha kolay ulaşabilmesi nedeniyle zaman zaman çeşitli iletişim problemleri de yaratabilmekte ve bu durum siber zorbalık noktasına kadar gelebilmektedir. Sosyal yaşamlarında birbirlerine gösterdikleri olumlu ve olumsuz davranışlar sosyal medya ortamında da devamlılık gösterebilir. Aynı zamanda, sosyal medya araçlarında yapılan paylaşımlarda beğenme sayısı gibi alınan sosyal onaylar da sosyal medya kullanımını pekiştirmekte, sosyal medyada geçirilen zamanı arttırmaktadır. Bu noktada, gencin yaşamında bulunan ekran dışı hobiler koruyucu faktör olarak gencin yaşamında yer alır. Eğer genç, yüz yüze iletişim kurarken çeşitli sosyal kaygılar yaşıyorsa bu durum sanal ortamlarda kurulan ilişkilere daha çok öncelik vermesine, sanal ortamlardan arkadaşlıklar kurmasına yol açabilir ve sosyal medya kullanımı yine giderek daha uzun saatler alabilir.

Ergenlik Döneminde Sosyal Medya Kullanımı Kontrol Edilemediği Takdirde Nasıl Sonuçlar Doğurabilir?

Ergenlik çağındaki birçok genç iletişimini sosyal medya üzerinden devam ettirmektedir. Uzun saatlerin sosyal medyaya ayrılması çeşitli sonuçlar doğurabilir ve bu sonuçlar gencin ruhsal sağlığını etkileyen bir noktada yer alabilir.

 • Gencin akademik başarısında düşüş
 • Kendi hayatını sosyal medyada gördükleri ile kıyaslama
 • Sosyal medyada paylaşım yapmayınca kendisini kötü hissetmek
 • Yapılan paylaşımlarda onay arayışı
 • Paylaşımlara yapılan olumsuz yorumlardan çekinme
 • Gencin benlik saygısının düşmesi
 • Yüz yüze iletişime ayrılan vaktin düşmesi ile iletişimde yaşanan güçlüklerin artması
 • Hissedilen yalnızlık duygusunun derinleşmesi
 • Kaygı ve depresyon gibi duygu durum bozuklukları
 • Kendini ve vücudunu beğenmeme nedeniyle özgüven düşüklüğü ve yeme bozukluğuna gidebilecek kadar yemek yeme alışkanlıklarında değişiklikler
 • Sürekli tüm sosyal medya araçlarında çevrim içi olma zorunluluğu hissetmek
 • Mahremiyet ihlalleri, özel mesajlaşmalar ve içeriklerin diğer kişiler ile paylaşılması
 • Dijital stres
 • Sanal ortamda geçirilen sürenin giderek artması
 • Sanal ortamdan uzaklaşıldığında hissedilen depresif duygu durum
 • Sürekli gelen bildirimleri kontrol etme isteği, kontrol etmediğinde hissedilen rahatsızlık
 • Uyku bozuklukları veya uyku kalitesinin düşmesi

Tüm bu nedenlerden dolayı, özellikle gençlerde sosyal medya kullanımının bilinçli bir noktada olması oldukça önemlidir. Bu sayede, genç sosyal medyanın çeşitli getirilerinden yararlanabilirken zarar görmeden bilinçli şekilde kullanıyor olurlar.

Üye olun çocuk gelişiminde size rehberlik edelim!
Doğumdan itibaren çocuğunuzun gelişimine göre günlük eğitim planı
Uzmanların hazırladığı 2.500’den fazla eğitici oyun
Uzmanlarla seminerler
Uzmanlara danışma

Bilinçli Sosyal Medya Kullanımı İçin Ebeveynler Neler Yapılabilir?

Gencin ebeveynleri ile kurduğu iletişim hayatın her alanında olduğu gibi bu noktada da koruyucudur. Gençler ebeveynlerini gözlemlemeye ve onlardan öğrenmeye devam ederler. Bu nedenle, yüz yüze kurulan iletişim, yapılan aktivitelerde ebeveynin duygusal olarak da orada olması ve yapılan paylaşımların artması sosyal medya kullanım ve gencin bu ortama verdiği değer üzerinde etki sahibi olacaktır. Birçok konuda olduğu gibi sosyal yaşamdaki hobiler bu noktada koruyucu bir faktör olabilir. Gencin sosyal medya dışında hayatın diğer alanlarında da varlık göstermesi, kendi benlik saygısının gelişimine de alan açar ve sosyal medyaya duyulan ihtiyaç azalır.

Aşağıdaki yazıları da okumak isteyebilirsiniz?


Üye olup, Haftalık Programımızı uyguladığınızda, 14 gün içinde çocuğunuzdaki değişimi fark edeceksiniz.
Çerez Kullanımı
Kişisel verileriniz, mevzuata uygun olarak toplanıp işlenir. Detaylı bilgi almak için Verilerin Korunmasını inceleyebilirsiniz.
X