İkiz Çocukların Eğitimi Nasıl Olmalı? | Çocuklu Dünya
 
Çocuk Eğitimi

İkiz Çocukların Eğitimi Nasıl Olmalı?

Tarih: 8 Şubat 2018 - Perşembe
Uzman görüşü için konu öner.

İkiz Çocukların Eğitimi Nasıl Olmalı?

İkiz Çocukların Eğitimi

 

Son yıllarda ikiz sahibi olan ailelerin artmasıyla, ikizlerin yaşamlarına ve eğitimlerine ilgi artmıştır. Bilindiği gibi ikizler aynı batında dünyaya gelmiş çocuklardır. İkizlerin bir kısmı tek yumurta ikizi, bir kısmı çift yumurta ikizidir. Tek yumurta ikizleri birbirlerine çok benzeyen, kolay ayırt edilemeyen, her yerde, her yaşta dikkat çeken ve ilgi gören çocuklardır.

 

Eskiden ikizleri ayırmamak gerektiğine inanılırdı. Bu nedenle ikizler aynı şekilde eğitilir, aynı şekilde giydirilir, aynı okullara gönderilirdi. İkizlerin daima bir arada olmalarına özen gösterilir, beraber oynamanın onları sosyalleştirdiği düşünülür, farklı arkadaşlara ihtiyaç duyabilecekleri akla gelmez, aynı etkinliklerle mutlu olacaklarına inanılırdı.

Üye olun çocuk gelişiminde size rehberlik edelim!
Doğumdan itibaren çocuğunuzun gelişimine göre günlük eğitim planı
Uzmanların hazırladığı 2.500’den fazla eğitici oyun
Uzmanlarla seminerler
Uzmanlara danışma

Günümüzde ikizlerin özelliklerine uygun olarak gelişmeleri, sağlıklı ve dengeli birer birey olarak büyümeleri, sağlam bir kişilik ve güvenli bir benlik algısı kazanmaları için, küçük yaştan itibaren zaman zaman birbirlerinden ayrı olmaları gerektiği kabul görmeye başlamıştır.

İkizlerin İsimlerini Koyarken Nelere Dikkat Edilmeli?

Çoğunlukla ikizlere kısa, benzer ve kafiyeli isimler konur, onlara “çocuklar” diye seslenilir, onlardan “Bizim ikizler” diye söz edilir. İkizlere farklı isimler koymak, onları isimleri ile çağırmak, onlara ayrı ayrı seslenmek, onları iki ayrı birey olarak kabul etmek, her birinde “ben” kavramını geliştirir, özgüveni arttırır.

İkizler genellikle kendilerinden “biz” diye söz ederler. Önemli olan “biz” kavramının yanı sıra “ben” kavramını da benimsemeleri, “ben” i kullanacak kadar ayrışmalarıdır.

İkizlerin Eğitimleri Nasıl Olmalıdır?

İkiz çocuklar, bedensel oluşumları, zihinsel gelişimleri, duygusal özellikleri, sosyal ihtiyaçları, karakter ve kişilik yapıları ile iç dünyaları farklı çocuklardır. Bu nedenle ikizleri birbirinin aynı iki kardeş gibi değil de aynı ailede büyüyen iki farklı kardeş gibi görmek, iki ayrı birey olarak eğitmek gerekir.

İkizleri yetiştirirken, onları birbirlerine bağımlı değil bağlı kılmak, birbirleri ile rekabet değil iş birliği ve dayanışma halinde büyütmek, birbirlerine kıskançlıktan çok hoşgörü hissetmelerini desteklemek, birbirlerini ezmelerine fırsat vermemek, birbirlerini taklit etmek yerine uyum içinde olmalarını sağlamak önemlidir. Bu hedeflere ulaşmak için her birinin ihtiyaçlarını özelliklerine uygun şekilde ve zamanında şefkatle gidermek, farklı arkadaşlar ve hobiler edinmelerine yardımcı olmak, onlara ayrı ayrı sevgi vermek, ayrı ayrı zaman ayırmak, her birine eşit değer ve güven vermek, onları kıyaslamamak şarttır.

İkizlerin Giyimleri Nasıl Olmalıdır?

İkizler bir örnek giydiklerinde daha sevimli olurlar, bu durum annelerin hoşuna gider. İkizlerini aynı giydiren anne, çocuklarının bundan hoşlandığına ve kıskançlık yaratmadığına inanır. Oysa aynı giysiler, ikizlerden birinin zevkine uyar, diğerininkine uymayabilir. Aynı giyinmek genellikle küçük yaşlarda sorun yaratmaz, ancak sonraki yaşlarda sorun yaratabilir. Bu nedenle küçük yaştan itibaren annenin istekleri doğrultusunda ama çocuğun zevkine göre giysi seçmeye özen gösterilmelidir. İkisi de aynı şeyi seçtiklerinde, renk ayırımına gidilmelidir.

İkizlerin saç modellerinin ve saç kesimlerinin de farklı olmasına özen gösterilmelidir.

İkizlerin Öğrenimleri ve Okul Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

İkizler farklı yetenek ve ilgilerle, farklı bir akademik potansiyelle dünyaya geldiklerine göre, farklı başarı ve başarısızlıklar yaşamaları beklenir. Bu durumda ikizlerin farklı okul, sınıf ve öğretim kurumlarında öğrenim görmeleri düşünülebilir.

Okul öncesi eğitim çağında: ikizlerin biri evden-anneden kopmaya hazırken diğeri hazır olmayabilir aileyi uğraştırabilir

İlkokul arifesinde: ikizlerden biri birinci sınıfa gitmeye hazırken diğeri okul olgunluğuna sahip olmayabilir. İkizlerden biri okula hazır diye ikisini de okula erken başlatmak veya ikizlerden biri okula hazır değil diye ikisini okula geç başlatmak doğru değildir. Aileler ikizlerini aynı anda, aynı okula yollamakla haksızlık yapmadıklarını düşünürler, ikizlerin her birinin özelliklerine uygun okul seçmemekle haksızlık yaptıklarını fark etmezler.

İkizlerin Sınıf Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Özellikle büyük şehirlerde, çocuklarının aynı okullarda okuması aileleri için büyük kolaylıktır, ancak ikizlerin birbirlerini gölgelememeleri, birbirlerine rakip olmamaları ve sürekli kıyaslanmamaları için ayrı sınıflarda olmaları uygundur. Her sınıftan tek şube olan okullarda haliyle ikizler aynı sınıfta okuyacaktır, bu durumda sınıf öğretmenine ikizlerin ayrışabilmelerini sağlamak için pek çok görev düşer.

İkizlere Ayrı Oda Verilmeli midir?

Ailenin olanakları geniş, evdeki oda sayısı da yeterli olduğu takdirde ikizlere ayrı oda vermekte yarar vardır, ayrı oda verilemediğinde ayrı yataklarda yatmaları uygun olur. Aynı odayı ve aynı yatağı paylaşmaları gerektiğinde, her birine kitabını, eşyasını koyabileceği bir köşe ayırmak yerinde olur.

İkizlerde Hobi ve Arkadaş Seçimi:

Genellikle ikizler, iki ayrı birey olarak ele alınmadıklarından, birinin hoşlandığı oyun ve faaliyetten öbürünün de hoşlanacağı düşünülür. Oysa her birinin merakları ve zevkleri farklıdır. Bu nedenle ikisine de aynı oyun, aynı meşguliyet sunulmamalıdır. İkizlerden biri masa başı faaliyetlerinden hoşlanırken, diğeri hareketli oyunlardan hoşlanabilir veya ikizlerden biri spor faaliyetlerinde başarı gösterirken diğeri resim, müzik gibi sanat etkinliklerinde başarı gösterebilir. Her çocuğun eğitiminde olduğu gibi ikizlerin eğitiminde de çocukları yetenek ve ilgileri doğrultusunda yönlendirmeye özen gösterilmelidir. Ayrıca farklı faaliyet alanları seçilmiş olduğunda, ikizler farklı çevrelerde gelişme ve farklı arkadaşlar edinme fırsatı bulmuş olacaklardır. Her biri başarısı ile kendini tatmin etme ve kendini kabul ettirme şansını kazanmış olacaktır. Her biri farklı arkadaşlar edinme, farklı sosyal çevreler içinde gelişme olanağına sahip olacaktır.

İkizlere Hediye Almanın Püf Noktaları

Genellikle aileler kıskançlık ve kavgayı önlemek için ikizlere aynı hediyeleri alırlar. Böylece onları mutlu ettiklerine inanırlar. Oysa biri mutlu olur, diğeri olmaz. İkizlere hediye alırken, tıpkı giysi alımında olduğu gibi çocukların özellikleri ve zevkleri göz önünde tutulmalıdır. Her birinin hoşlandığı faaliyet türü düşünülerek hediye seçimi yapılmalıdır.

İkizleri büyütürken unutulmaması gereken en önemli nokta , ikiz çocukların farklı özelliklere sahip, farklı bireyler olduklarıdır.


Üye olup, Haftalık Programımızı uyguladığınızda, 14 gün içinde çocuğunuzdaki değişimi fark edeceksiniz.
Çerez Kullanımı
Kişisel verileriniz, mevzuata uygun olarak toplanıp işlenir. Detaylı bilgi almak için Verilerin Korunmasını inceleyebilirsiniz.
X