Okul Öncesi Eğitimin Önemi & Öğrenme Süreci | Çocuklu Dünya
 
Çocuk Eğitimi

Çocuk Gelişimi İçin Okul Öncesi Eğitiminin Önemi Küçümsenmemeli

Tarih: 30 Aralık 2017 - Cumartesi
Uzman görüşü için konu öner.

Çocuk Gelişimi İçin Okul Öncesi Eğitiminin Önemi Küçümsenmemeli

Okul Öncesi Eğitimin Önemi


Çocuğun dünyaya gözlerini açtığından ilkokula kadar geçirdiği (0-6 yaş) süreç, onun ileriki yaşamında önemli yere sahip olduğu, bedensel psiko-motor, sosyal-duygusal, zihin ve dil gelişiminin çok büyük ölçüde tamamladığı, kişiliğinin oluştuğu ve çocuğun sürekli olarak değiştiği bir dönemdir.


Dolayısı ile çocuk gelişimi, küçük yaşlardan itibaren sağlıklı ve güvenli bir ortamda gelişimini sürdürmesi için büyük bir önem taşımaktadır.

Çocuk eğitiminde okulun ve ailenin yeri

Çocuğun, bebeklikten çıkmasıyla birlikte başlayan süreçte, doğru ve yanlış kavramları, davranış- görgü ve ahlak kuralları ve çocuğun toplumun bir parçası olması ilk başta aile tarafından çocuğa verilmektedir. Çocuk eğitimi ailede başlar. Bunun devamında olan süreçte bu görevi anaokulu üstlenmeye başlar ve hem aile hem de okul bunları paralel olarak sürdürür.

Çocuklarda öğrenme süreci

Öğrenme süreci çocuğun doğumu ile birlikte başlar. Öğrenmenin bu kadar açık olduğu 2-6 yaş okul öncesi dönemde, çocuklar hem ilköğretime hazırlanırken, hem zihinsel hem de duygusal olarak gelişmektedirler. Ayrıca bu dönemde çocuklar, paylaşmayı, grup içerisinde bireysel olarak var olmayı, sosyalleşmeyi ve birlikte çalışmayı öğrenirler.

Üye olun çocuk gelişiminde size rehberlik edelim!
Doğumdan itibaren çocuğunuzun gelişimine göre günlük eğitim planı
Uzmanların hazırladığı 2.500’den fazla eğitici oyun
Uzmanlarla seminerler
Uzmanlara danışma

Çocukları neden okula yollamak gerekir?

Çocuk geliştikçe ve kendini ifade etmeye başladıkça sadece anne baba ile olmak ona yetmemeye başlamaktadır. Bugünün dünyasında çocuklar daha meraklı ve daha öğrenmeye açıktırlar. Çocuğun sağlıklı olarak gelişebilmesi ve en önemlisi bağımsız bir birey haline gelebilmesi için okul öncesi eğitim çok önemlidir. Yapılan birçok araştırma okul öncesi dönemde çocuğun çok hızlı ve etkin öğrendiğini göstermektedir. Çocuk için uygun fiziksel ve çevre koşulları ile birlikte sağlıklı etkileşim ortamının oluşması onun daha hızlı ve başarılı bir gelişim sağlamasına yardımcı olur.

Çocuk Gelişimi İçin Aileden Sonra En Önemli Yer: Okul Öncesi Eğitim

Okul öncesi eğitim, öğrenci – öğretmen ve veliden oluşan bir platformdur. Çocuğun ilk defa anneden ayrıldığı yer olan anaokulunda, çocukla öğretmeninin arasında olan bağlanma ne kadar sağlıklı olursa, çocuk da kendini o kadar rahat mutlu ve güvende hisseder. Kendini güvende hissetmeye başlayan çocuk sosyalleşmeye ve ardından öğrenmeye başlar.

Anaokuluna hazırlık nasıl yapılmalıdır?

Okula ilk başladıkları dönem çocuklar için kaygılı bir dönem olduğu kadar ebeveynler için de öyledir. Aile ne kadar rahat olursa çocuğun da bu geçiş süreci o kadar sağlıklı olacaktır. Ebeveynlerin rahat olmaları ve okula güvenmesi çok önemlidir. Çocuğun evden uzaklaştığı, yanında aileden birinin olmadığı ilk yer anaokulu olacaktır. Çocuğun okula ilk alışma sürecine geçiş dönemi diyebiliriz. Bu geçiş döneminde, çocuğun okula güvenli bir şekilde alışabilmesinde hem ailesine hem de okula çok büyük görev düşmektedir ve çocuk psikolojisi açısından önem teşkil etmektedir. Bu süreçte, ailenin çocuğu destekleyici yaklaşmaları onun okula alışma evresini kolay geçirmesine yardımcı olacaktır. Okula alışma sürecinin tamamlanmasıyla birlikte çocuk grup içerisinde birey olmaya, dolayısı ile sosyalleşmeye başlayacaktır. Bu süreçle birlikte çocuğun öğrenme süreci de başlayacaktır. Algılarının çok açık olduğu bu dönemde çocuk her türlü uyaranın yardımıyla öğrenmeye başlayacaktır. Çocuk aktiviteleri ile öğrenim süreci hızlanacaktır.

Sonuç olarak, 0-6 yaş okul öncesi dönemde edinilen kazanımların, kişiliğin ve öğrenmenin yapılanmasında çok büyük yeri olduğu birçok araştırma ile kanıtlanmıştır. Dolayısı ile bu dönemde çocuğun becerilerinin ortaya çıkarılabilmek ve öğrenmeye katkı sağlamak amacıyla anaokuluna gönderilmesi son derece gereklidir.Üye olup, Haftalık Programımızı uyguladığınızda, 14 gün içinde çocuğunuzdaki değişimi fark edeceksiniz.
Çerez Kullanımı
Kişisel verileriniz, mevzuata uygun olarak toplanıp işlenir. Detaylı bilgi almak için Verilerin Korunmasını inceleyebilirsiniz.
X