Sanat Atölyeleri Ve Çocuk Gelişimi | Çocuklu Dünya
 
Çocuk Gelişimi

Çocuk Gelişimi İçin Sanat Atölyelerine Götürmeli misiniz?

Tarih: 10 Eylül 2017 - Pazar
Uzman görüşü için konu öner.

Çocuk Gelişimi İçin Sanat Atölyelerine Götürmeli misiniz?

Sanat Etkinliklerinin Çocuğun Gelişimine Etkileri | Çocuk Gelişimi


Çocuğun kendini ifade etmesinin yaratıcı bir yöntemi; sanat.


Çocuk İçin Sanatın Faydaları?

Sanat, çocukların kendini ifade edebilme becerisini geliştirirken aynı zamanda hayal etme ve bu hayalini somut şekilde ifade edebilme, özgüven, ince motor, el-göz koordinasyonu, odaklanma, yaratıcı düşünebilme gibi becerilerini de geliştirmesine yardımcı olur. Sanat ile ilgili bütün aktiviteler çocuğun duygularını fark etmesine ve bunları uygun yollarla ortaya çıkarmasına, eleştirebilmesine, anlamlandırabilmesine ve bütün bunlar üzerine kendini ifade ederek ifade yeteneğini de geliştirmesine katkıda bulunmayı hedefler.

Çocuklar Sanatla Ne Zaman İlgilenmeye Başlamalı?

Tüm dünyada giderek yaygınlaşan ve çocukların okul dışında zamanlarını verimli hale getirmeye yönelik bu etkinlikler aynı zamanda onların okul yaşantısındaki düşünme, öğrenme ve bilgisini gösterebilme şeklini de olumlu yönde etkiliyor. Sanat çalışmasında güzel/çirkin ya da başarılı/başarısız tanımlarını duymayan fikri ve ortaya çıkardığı malzemesi ile saygı ve kabul gören çocuk, duygusal gelişimi açısından da olumlu beslenmiş oluyor. Farklılıklara saygı gösterme, çocukların sosyal gelişimini de destekler.

Seçilen etkinliklerin oyunla desteklenen çocuğun gelişim dönemine uygun özellikleri barındıran nitelikte olmasına özen gösterilmelidir. Öğrenme temel amaç olmamalı, keşfetmek, yaratmak amacı ile hareket edilmelidir. Okul ortamındaki gibi öğretmen-öğrenci ilişkisi ile kurgulanan bir ortamda olmalıdır. Rehberlik eden, destek olan yetişkinlerin gözetiminde yapılan çalışmaların faydası tartışmasız daha destekleyici olacaktır. Bütün bu çalışmaların içerisinde olan çocukların kas gelişimleri güçlenirken yön kavramları da gelişmektedir. Ebeveynler, çocukların ortaya koyduğu çalışmalardan onların dünyalarını, daha iyi anlama fırsatını yakalamış olurlar.


ÇocukluDünya Editörünün mesajı: "Uzmanımızın yazısını okuduğunuz için teşekkür ederiz" ÇocukluDünya, sağlıklı nesillerin yetişmesine hizmet eden bir platformdur. Her çocuk özeldir ve iyi bir eğitimi hak eder. Çocuklu Dünya, çocuk gelişimi konusunda ebeveynleri bilinçlendirmek ve merak edilen soruları cevaplandırabilmek adına alanında uzman kişilerden oluşan güçlü kadrosuyla içerikler hazırlar. Çocuğunuz için bir profil oluşturarak, onun yaşına uygun çocuk aktiviteleri yahut bebek aktiviteleri gibi önerilerden faydalanmanız mümkün. Ebeveynlerin yanı sıra ebeveyn adayları için de bebek eğitimi hakkında bilgiler sunularak onları bilgilendirmek ve bilinçlendirmek amaçlanmıştır. ÇocukluDünya|Blog sekmesinde, çocuğunuzla ilgili diğer gündelik bilgileri takip edebilirsiniz. Çocukların fiziksel ve psikolojik gelişimlerini özenle takip etmek ve çevreden duyduklarıyla değil, uzman görüşleriyle hareket etmek isteyen ebeveynler için doğru adres, ÇocukluDünya!

Üye olup, Haftalık Programımızı uyguladığınızda, 14 gün içinde çocuğunuzdaki değişimi fark edeceksiniz.
Çerez Kullanımı
Kişisel verileriniz, mevzuata uygun olarak toplanıp işlenir. Detaylı bilgi almak için Verilerin Korunmasını inceleyebilirsiniz.
X