Sanatın Çocuklara Faydaları & Sanat Atölyeleri | Çocuklu Dünya
 
Çocuk Gelişimi

Çocuğunuzun Gelişimi İçin Sanat Atölyelerine Götürmeli Misiniz?

Tarih: 10 Eylül 2017 - Pazar
Uzman görüşü için konu öner.

Çocuğunuzun Gelişimi İçin Sanat Atölyelerine Götürmeli Misiniz?

Sanat Etkinliklerinin Çocuğun Gelişimine Etkileri


Çocuğun kendini ifade etmesinin yaratıcı bir yöntemi; sanat.


Çocuk İçin Sanatın Faydaları?

Sanat, çocukların kendini ifade edebilme becerisini geliştirirken aynı zamanda hayal etme ve bu hayalini somut şekilde ifade edebilme, özgüven, ince motor, el-göz koordinasyonu, odaklanma, yaratıcı düşünebilme gibi becerilerini de geliştirmesine yardımcı olur. Sanat ile ilgili bütün aktiviteler çocuğun duygularını fark etmesine ve bunları uygun yollarla ortaya çıkarmasına, eleştirebilmesine, anlamlandırabilmesine ve bütün bunlar üzerine kendini ifade ederek ifade yeteneğini de geliştirmesine katkıda bulunmayı hedefler.

Çocuklar Sanatla Ne Zaman İlgilenmeye Başlamalı?

Tüm dünyada giderek yaygınlaşan ve çocukların okul dışında zamanlarını verimli hale getirmeye yönelik bu etkinlikler aynı zamanda onların okul yaşantısındaki düşünme, öğrenme ve bilgisini gösterebilme şeklini de olumlu yönde etkiliyor. Sanat çalışmasında güzel/çirkin ya da başarılı/başarısız tanımlarını duymayan fikri ve ortaya çıkardığı malzemesi ile saygı ve kabul gören çocuk, duygusal gelişimi açısından da olumlu beslenmiş oluyor. Farklılıklara saygı gösterme, çocukların sosyal gelişimini de destekler.

Seçilen etkinliklerin oyunla desteklenen çocuğun gelişim dönemine uygun özellikleri barındıran nitelikte olmasına özen gösterilmelidir. Öğrenme temel amaç olmamalı, keşfetmek, yaratmak amacı ile hareket edilmelidir. Okul ortamındaki gibi öğretmen-öğrenci ilişkisi ile kurgulanan bir ortamda olmalıdır. Rehberlik eden, destek olan yetişkinlerin gözetiminde yapılan çalışmaların faydası tartışmasız daha destekleyici olacaktır. Bütün bu çalışmaların içerisinde olan çocukların kas gelişimleri güçlenirken yön kavramları da gelişmektedir. Ebeveynler, çocukların ortaya koyduğu çalışmalardan onların dünyalarını, daha iyi anlama fırsatını yakalamış olurlar.

Üye olun çocuk gelişiminde size rehberlik edelim!
Doğumdan itibaren çocuğunuzun gelişimine göre günlük eğitim planı
Uzmanların hazırladığı 2.500’den fazla eğitici oyun
Uzmanlarla seminerler
Uzmanlara danışma


ÇocukluDünya Editörünün mesajı: Sanat insanın duygularını aktarmasının en güzel yoludur. Kimisi müzikle, kimisi resimle kimi ise bedenini kullanıp dans ederek hislerini dışarı vurabilir. Çocuklarda sanat algısının gelişmesi bu sebeple oldukça önemlidir. Sanat çocukların hislerini dışa vurmasını, kendilerini kabul etmelerini, başkalarına hoşgörülü yaklaşarak farklılıkları kucaklamalarını sağlar.

Çocuğunuzun bu özelliklere sahip olması için onu baskılamadan ama cesaretlendirerek bir sanat dalına yönlendirebilirsiniz. Yaptıklarını takdir ederek devam etmesi için motivasyon kazanmasına yardımcı olabilirsiniz. Sizlere bir duygusundan bahsettiğinde alay ederek veya kızarak değil, anlayış göstererek tepki vermeniz onu hem size yakınlaştırır hem de kendisi ile barışmasını destekler.


Üye olup, Haftalık Programımızı uyguladığınızda, 14 gün içinde çocuğunuzdaki değişimi fark edeceksiniz.
Çerez Kullanımı
Kişisel verileriniz, mevzuata uygun olarak toplanıp işlenir. Detaylı bilgi almak için Verilerin Korunmasını inceleyebilirsiniz.
X