Tuvalet Eğitimi Sorularınızı Uzmanlar Cevaplıyor | Çocuklu Dünya
 
Tuvalet Eğitimi

Tuvalet Eğitimi Hakkında Sorularınızı Uzmanlar Cevaplıyor.

Tarih: 15 Şubat 2020 - Cumartesi
Uzman görüşü için konu öner.

Tuvalet Eğitimi Hakkında Sorularınızı Uzmanlar Cevaplıyor.

Tuvalet eğitimi

Tuvalet eğitimi hakkında sizden gelen soruları uzmanlarımız cevaplıyor.

Bu hizmetimiz Yıllık Premium üyelerimiz için geçerlidir. Hemen üye olun, çocuğunuz hakkında pedagojik veya psikolojik sorunuzu uzman@cocukludunya.com ‘a yollayın, Uzmanlarımız sorularınızı cevaplasınlar.

Eğitime nasıl başlamalıyız?

Eğitim Danışmanı – Pedagog Prof. Dr. Norma Razon: Kirli bezinden rahatsız oluyorsa, hemen değiştirilmek istiyorsa, kakasını gizlenerek yapıyorsa, bedensel gelişimi uygunsa, eğitime başlayabilirsiniz. Önce lazımlığını banyoya klozetin yanına koyun, sonra küçültücü aparatı klozetin üzerine koyun, evcilik oynarken bebeğini veya pelüş hayvanını oturağa veya klozete oturtun, oturağa veya klozete oyun hamurundan yapılmış minik toplar atın “Aaaa bebek şakadan kaka yapmış, poposunu yıkayalım “ deyin, poposunu yıkayın kurulayın. “mis gibi koktu” deyin, bir süre sonra aynı uygulamayı ona da yaptırın.

Kolay gelsin

18 aylık oğlumla başlamayı düşünüyorum, erken mi?

Eğitim Danışmanı – Pedagog Prof. Dr. Norma Razon: Başlamak için annenin ne düşündüğünden çok, çocuğun sinyal verip vermediği önemli. Çocuk bedensel olarak güçlü ise, kas kontrolü iyi gelişmişse, kendi istekli ise, bezli olduğu halde ara ara gidip oturağa veya klozete oturup kaka yapma taklidi yapıyorsa, kakalı bezinden rahatsızsa, bezi kirlendiğinde anne değiştirsin diye annenin peşini bırakmıyorsa.....denenebilir. Ancak deneme sırasında vazgeçerse, kabız olursa, düzeni bozulursa durmak, ara vermek gerekir,

Kolay gelsin

23 aylık kızım tuvalet eğitimini öğrenemiyor. Ne yapmalıyım?

Eğitim Danışmanı – Pedagog Prof. Dr. Norma Razon: Geç kalmış sayılmazsınız, çocuğunuz henüz hazır olmayabilir. Acele etmeyin, uygun zamanı bekleyin, size sinyal vermesini bekleyin. Vereceği sinyaller: bezden rahatsız olmak, bez istememek, bir şeyin arkasına geçerek kakasını orada yapmak, kaka yaparken yanında kimseyi istememek olabilir. Bu sinyalleri veya benzerlerini bekleyin.

Kolay gelsin.

Nasıl başlamalıyım? 2 yaş erken mi?

Eğitim Danışmanı – Pedagog Prof. Dr. Norma Razon: 2 yaş erken olabilir. 2 yaşında başlayabilmek için çocuğun hem fiziksel olgunluğunun, hem bedensel becerilerinin iyi gelişmiş olması, hem istekli olması, hem de işaret vermesi gereklidir. Aile titiz olduğu için, çocuğun erkenden tuvalet alışkanlığını kazanmasını istediği için, tuvalet eğitimine erken başlanmamalıdır.

Yapılan araştırmalarda 3 yaşın eğitime başlamak için uygun olduğu söyleniyor. Siz ne düşünüyorsunuz?

Eğitim Danışmanı – Pedagog Prof. Dr. Norma Razon: Genelde çocuğun 3 yaş dolaylarında hazır olduğu düşünülür ancak hazır olma yaşı, çocuktan çocuğa değişir. Bazı çocuklar 3 yaşında önce hazır iken bazı çocuklar 4-5 yaşında bile hazır olmayabilirler. Çocuğu iyi tanımak, iyi gözlemlemek, ihtiyaç ve becerilerini doğru saptamak önemlidir.

34 aylık kızım, bezdeki yeni kakadan rahatsız oluyor. Geç mi kaldım? Ne yapmalıyım?

Eğitim Danışmanı – Pedagog Prof. Dr. Norma Razon: Bu durum, tuvalet eğitimine başlamanız için bir işaret olabilir, değerlendirmelisiniz. “Bezin kirlendi seni hemen değiştireceğim ve temizleyeceğim” diyebilirsiniz. Bir süre izleyin hemen lazımlığa veya klozete oturtmayın. Rahatsızlığını her belirttiğinde, “Haber verdiğin için teşekkür ederim” deyin, değiştirin. Hazır olduğunda tuvalet eğitimine küçük adımlarla geçebilirsiniz.

Kolay gelsin

Oğlum tuvalete kakasını yapmıyor, kabız oldu. Ne yapabilirim?

Eğitim Danışmanı – Pedagog Prof. Dr. Norma Razon: Oğlunuzun yaşını bilmiyorum ama tuvalete yapması şart değil, beze de oturağa da yapabilir. Önemli olan her gün kakasını düzenli olarak yapması, kabız olmaması. Kabız olur da kaka yaparken anüsü (poposu) acırsa kaka tutmaya başlayabilir, vaz geçirmek zor olabilir.

Kabız olmaması için besinlerine dikkat edin ve her gün kaka yapmasını sağlayın. Eğer hazır değilse, tuvalet alışkanlığını kazandırmak için acele etmeyin, hazır olmasını bekleyin.

Kolay gelsin

Çocuğum kakasını ayakta yapmak istiyor. Ne yapabilirim?

Eğitim Danışmanı – Pedagog Prof. Dr. Norma Razon: Bez taktığınız takdirde kakasını ayakta yapabilir. Bezi yoksa kakası yere düşecek veya bacaklarına bulaşacaktır. Tiksinebilir, iğrenebilir, korkabilir, kakasını tutma yoluna gidebilir. Tuvalet alışkanlığını kazanmaya hazır değilse bezlemekten vazgeçmeyin.

Kronik kabız, contipass kullanan çocuğum lazımlığı kullanmıyor. Ne yapmalıyım?

Eğitim Danışmanı – Pedagog Prof. Dr. Norma Razon: Kabızsa, lazımlık kullanmak istemiyorsa zorlamayın, kızmayın, azarlamayın, en önemlisi acele etmeyin. Bırakın bezine yapsın, her gün kakasını yapsın, kabız olmasın. Beslenmesine de özellikle dikkat edin.

İç çamaşırı giymek istemeyen çocuğa nasıl yaklaşmalıyız?

Eğitim Danışmanı – Pedagog Prof. Dr. Norma Razon: Kız çocuk ise anne, erkek çocuk ise baba ona örnek olun. İç çamaşırı giymeden dışarı çıkmadığınızı gösterin. Atlet yerine bir kısa, bir uzun kollu tişort giydirebilirsiniz. Ona anne donuna, baba donuna benzer donlar seçebilirsiniz (üzerinde çizgi filim kahramanlarının desenleri olan donlar). Ayrıca iç çamaşırlarını yumuşatıcı ile yıkayıp “Haklısın çamaşırların sertti ondan giyemiyordun, şimdi ben onları yumuşatıcı ile yıkadım bak yumuşacık oldular ve güzel kokuyorlar” diyebilirsiniz.

Kolay gelsin

Çocuk tuvalete oturmak istemiyorsa ne yapmalıyız?

Eğitim Danışmanı – Pedagog Prof. Dr. Norma Razon: Zorlamayın, inatlaşabilir, korkabilir, reddedebilir. Bir süre daha bezine yapmaya ihtiyaç duyabilir. Çocuğu hazır olmadan tuvalete oturtmak, ileride kaka tutmaya, kaka yapmayı reddetmeye, kabız olmaya götürebilir. Acele etmeyin, sakin ve sabırlı davranın

Kolay gelsin

Tuvalet eğitimine en erken ne zaman başlanabilir?

Yenidoğandan itibaren bezsiz bebek ve tuvalet iletişimi son zamanlar birçok insan tarafından deneniyor. Bebeğim yeni doğduğundan beri tuvalet sinyalini veriyordu. Tuvaleti geldiğinde, altında bezi varken tuvalet tutar pozisyonda yaptırıyordum. 6. ayda klozete sırtından destekli şekilde bacaklarından tutarak oturtmadan yaptırıyordum ancak doktorum önermediği için bıraktım. Bu konu hakkındaki düşünceleri nelerdir?

Eğitim Danışmanı – Pedagog Prof. Dr. Norma Razon: Doktorunuzun haklı olduğunu düşünüyorum. Biz eğitimciler, genelde tuvalet eğitimine (istisnalar hariç) 2 yaşından önce başlanmasını önermiyoruz, başlamak için de çocuğun bize sinyal vermesini bekliyoruz, bu sinyallerin de bilinçli olmasını istiyoruz. İlk aylarda bebeğin bilinçli sinyal verdiği söylenemez, anne veya bakım veren kişi, bebeğin çiş veya kaka yaptığını, hatta çişinin veya kakasının geldiğini anlar. Genellikle tuvalet eğitimine başlamak için çocuğun beden ve bacak kasları ile iletişim ihtiyacının belli bir olgunluk düzeyine gelmesi beklenir.

Tuvalet eğitimine çok erken başlanan, hazır olmadığı bir dönemde bezi çıkarılan, oturağa veya klozete zorla oturtulan, bu konuda azarlanan, eleştirilen veya alay edilen çocuklarla çok titiz anne baba çocuklarında, tuvalet alışkanlığını çok erken yaşta kazandırma çabasında olanların çocuklarında çiş, kaka, kabızlık, çişinden ve kakasından çekinme, klozete oturmaktan ve kirlenmekten korkma, kakanın görüntüsünden ve kokusundan iğrenme, geç yaşlara kadar çiş-kaka kaçırma sorunlarının oluştuğunu unutmamak gerekir.


Üye olup, Haftalık Programımızı uyguladığınızda, 14 gün içinde çocuğunuzdaki değişimi fark edeceksiniz.
Çerez Kullanımı
Kişisel verileriniz, mevzuata uygun olarak toplanıp işlenir. Detaylı bilgi almak için Verilerin Korunmasını inceleyebilirsiniz.
X