Çocuğa Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir? | Çocuklu Dünya
 
Tuvalet Eğitimi

Gece tuvalet eğitimine nasıl başlanır?

Tarih: 10 Mayıs 2020 - Pazar
Uzman görüşü için konu öner.

Gece tuvalet eğitimine nasıl başlanır?

Gece Tuvalet Eğitimi

 

İnsan yavrusu dünyada en uzun süre bakıma ihtiyaç duyan canlıdır. Otonomluğu kazanmak yıllar alır, bu süre boyunca bakım verene birçok açıdan ihtiyaç duyulur. Bebek doğumdan ilk adımlarını attığı süreye kadar bakım verenime tam bir teslimiyet halindedir, tüm ihtiyaçları onun tarafından karşılanır.

 

Yürümeye başlamasıyla beraber çocuk artık tamamen bakım verene bağlı değildir, bu dönemde özerkliğine ilk adımını atar. Bu adımın ardından çocuğun otonomluğunu korumak ve belirginleştirmek için girişimlerini görmeye başlarız. Örneğin 1-2 yaş aralığındaki birçok çocuk bezleri kirlendiğinde değiştirilmesini istemez ve buna tüm gücüyle karşı çıkar. Burada çocuğun amacı artık kendisiyle alakalı durumlarda onun da söz sahibi olduğunu ebeveynlere göstermektir.

Üye olun çocuk gelişiminde size rehberlik edelim!
Doğumdan itibaren çocuğunuzun gelişimine göre günlük eğitim planı
Uzmanların hazırladığı 2.500’den fazla eğitici oyun
Uzmanlarla seminerler
Uzmanlara danışma

Tuvalet eğitimi ne zaman başlar?

Tuvalet eğitiminin 2-4 yaş aralığında kazanılması beklenir. Burada en önemli nokta çocuğun tuvalet eğitimine hazır olmasıdır. Hazır olmayan bir çocuğu, 2-4 yaş aralığında olsa bile, tuvalet eğitimine zorlamak onun özerkleşme çabasına da ket vuracağından ya işe yaramayacak ya da ebeveynler ve çocuk için çekilmez bir sürece dönüşecektir. Çocuk tuvalet eğitimine hazır olduğunda; gündüz kuru kalma saatleri uzamıştır, tuvalete gitmeye dair isteğini belirtir, bezden rahatsız olur, basit talimatları alabilecek durumdadır, rutin barsak hareketleri oluşmuştur ve gündüz uykularında kuru kaldığı zamanlar olur. Her çocuğun tuvalet eğitimi sürecinin farklı ilerlediğini unutmayın ve çocuğun başarılarını takdir ederken yaşanan kazalar karşısında sakinliğinizi koruyama çalışın.

Tuvalet eğitiminde kız-erkek farkı

Gece tuvalet eğitimi gündüz tuvalet eğitimine göre daha yavaş ilerler. Özellikle erkek çocukları fizyolojik yapıları dolayısıyla bu beceriyi kız çocuklarına göre daha geç kazanabilirler.

Gece tuvalet eğitimine ne zaman başlanabilir?

Gündüzleri bez takma bırakıldıktan sonra gece bez bırakmaya geçmek için çocuğunuzun gece işeme paternindeki değişiklikleri takip etmeniz gerekir. Önceye göre bir azalma yoksa bu durum çocuğun gece tuvalet eğitimi için daha hazır olmadığını gösterir. Gece işeme paterni değişkenlikler gösterdiğinde, azaldığında, çiş tutma süresi arttığında (sadece sabah yakın yapma gibi) ya da çocuk gece kalkarak tuvalete gitmeye çalışıyorsa artık gece tuvalet eğitimine hazır demektir.

Gece tuvalet eğitiminde neler dikkat edilmeli?

  • Bu noktadan sonra bez geceleri de çıkartılarak yatağa koruyucu bir materyal serilebilir.
  • Gece kuruluğunu sağlamak için çocuk uyumadan 2 saat öncesinde sıvı alımı kısıtlanmalıdır.
  • Çocuk uyumadan önce tuvalete götürülmeli.
  • Gece uyku sırasındayken de 2-3 saatlik aralarla uyandırılıp bilinci tam açıkken tuvalete gitmesi sağlanmalıdır.

Böylece çocuğunuzun gece kuru kaldığı zamanlar yavaş yavaş uzayacak ve biryandan da tuvaleti geldiğinde uyanmaya başlayacaktır. Çocuğunuza süreci anlatırken “gece tuvaletin gelirse yardım etmem için beni gelip uyandırabilirsin” gibi bir yaklaşım sergileyerek zorlayıcı olmayan bir teşvikte bulunabilirsiniz. Tüm bunları yaparken sabırlı olmak, yapılan eylemleri çocuğa açıklamak ve çocuğu suçlayıcı yaklaşımlardan kaçınmak çok önemlidir. Erkek çocukları fizyolojik yapıları sebebiyle özellikle gece tuvalet kontrolünü sağlamakta gecikebilirler. Burada önemli nokta 5 yaşa kadar uzamış gecikmelerdir. 4 yaşından sonra çocuğunuz hala tuvalet eğitimini alamadıysa öncellikle fizyolojik kontrollerinin yapılması ardından ruh sağlığı uzmanlarına başvurulmasında fayda vardır.


Üye olup, Haftalık Programımızı uyguladığınızda, 14 gün içinde çocuğunuzdaki değişimi fark edeceksiniz.
Çerez Kullanımı
Kişisel verileriniz, mevzuata uygun olarak toplanıp işlenir. Detaylı bilgi almak için Verilerin Korunmasını inceleyebilirsiniz.
X