Uyuyan Bebek Uyandırılmalı mı? | Bebek Gelişimi | Çocuklu Dünya
 
Uyku Eğitimi

Uyuyan Bebek Uyandırılır mı?

Tarih: 1 Mart 2019 - Cuma
Uzman görüşü için konu öner.

Uyuyan Bebek Uyandırılır mı?

Hangi Durumlarda Uyuyan Bebek Uyandırılır?


Yok artık, uyuyan bebek uyandırılır mı dediğinizi duyar gibiyim. Evet, uyandırılır dediğimde genelde ebeveynler, anneanneler, babaanneler, teyzeler bana şaşkın gözlerle bakıyorlar. Belki yoğun çabalar sonucu bebeğinizi uyuttunuz ve mışıl mışıl uyurken onu uyandırmaya kıyamıyorsunuz, biliyorum. (Bir zamanlar ben de kıyamıyordum) Fakat, bazı durumlarda uyuyan bebeğinizi nazikçe uyandırmanız gerekli olabilir.


Hangi durumlarda uyuyan bebeği uyandırmamız gerekir?

● Örneğin, yenidoğan döneminde bebeğinizin her bir gündüz uyku süresini 2-2,5 saatle sınırlamak faydalı olacaktır. Bu şekilde, bebeğiniz gün içerisinde ihtiyacı olan beslenmeyi yapmış olacak, alması gereken günlük kaloriyi alacak ve daha uzun uykuları geceye saklayacaktır.

● Özellikle yenidoğan döneminde bebeğinizin 3-5 saatlik uzun blok uykuları gündüz yapması, gece - gündüz ayrımını yapmasını da zorlaştıracaktır.

● Yenidoğan döneminde veya daha sonraki aylarda, doktorunuzun önerdiği şekilde bebeğinizi gece beslemek için uyandırmanız gerekebilir.

Üye olun çocuk gelişiminde size rehberlik edelim!
Doğumdan itibaren çocuğunuzun gelişimine göre günlük eğitim planı
Uzmanların hazırladığı 2.500’den fazla eğitici oyun
Uzmanlarla seminerler
Uzmanlara danışma

İkiz bebekler ne zaman uyandırılabilir?

● İkiz bebeklerde, bir bebek uyandığında 15-30 dakika sonra diğer bebeği de uyandırmak gerekli olabilir. Bu, iki bebeğinin düzeninin paralel gitmesi için önemlidir.

Gündüz fazla uyuyan bebekler için ne yapılabilir?

● Bebeğiniz gün içerisinde ihtiyacına göre fazla uyuyorsa, bu, toplam gece uyku süresinden çalmaya başlayabileceği için toplam gündüz uyku süresini sınırlamanız gerekebilir. Örneğin, 9 aylık bebeğiniz gün içerisinde iki gündüz uykusunda toplam 3 saatten fazla uyuyorsa ve bu gece uykusunun kısalmasına sebep oluyorsa, toplam gündüz uykusunu 3 saat ile sınırlandırmak faydalı olabilecektir.

● Bebeğinizin son gündüz uyku saati geç olursa (ayına bağlı olarak 17.00-18.00 den sonra) bu akşam uykusuna yatarken bebeğinizin direnmesine sebep olabilir ya da akşam yatış saatini ileriye doğru öteleyebilir. Böyle bir durumda, bebeğinizi yine son gündüz uykusundan uyandırmanız gerekebilir.

● Bebeğiniz 3 uyku döneminde ise, son şekerleme uykusunun 30-45 dakika olması yeterlidir, bebeğinizi bu uykuda uyandırmanız gerekebilir.

● Şekerleme uykusu, bebeğin akşam uykusuna kadar dayanabilmesini sağlayan kısa bir uykudur.

● Bebeğiniz ilk uykuyu çok uzun uyuduğu zaman, bu ikinci uykunun kısa olmasına sebep oluyorsa, yine bebeğinizi ilk uykudan daha erken bir vakitte uyandırmanız gerekebilir. Örneğin, 12 aylık bebeğiniz ilk gündüz uykusunu 1.5-2 saat yapıyor ve sonrasında öğleden sonra uykusuna direniyor ya da kısa bir öğle uykusu ile günü tamamlıyorsa, o zaman sabah uykusunu 1 saat ile sınırlandırmak için bebeğinizi ilk uykusundan uyandırarak, bunun ikinci uykuya nasıl etki edeceğini gözlemlemeyi deneyebilirsiniz.● Bebeğinizin güne her sabah yaklaşık aynı saatte başlaması için sabahları onu belli bir saatte uyandırmanız gerekebilir. Bu, onun belli bir günlük düzene girebilmesi için önemlidir. Örneğin, bebeğiniz bir gün sabah 6.30’da, başka bir gün sabah 9.00’da, diğer bir gün sabah 10.00’da güne başlıyorsa, bu onun biyolojik ritmini olumsuz yönde etkileyecektir. Her gün yaklaşık (+/- 30 dakika) aynı saatte güne başlayan, aynı saatlerde kahvaltı eden, aynı saatlerde aktivite yapan ve uyuyan bebeklerin uykuya geçişleri de kolaylaşacaktır.

Bebekleri gece geç yatırmak doğru mudur?

● Aileler genellikle, bebekleri gece uykularını iyi alamadıklarında, bu uyku eksikliğini, bebeklerinin sabah geç bir saate kadar uyumalarına izin vererek telafi etmeye çalışıyorlar. Bu da bütün günün düzenin değişmesine ve günün verimsiz geçmesine sebep olabiliyor. Bu konuya ayrıca dikkat etmenizi öneririm. Kötü geçen bir gecenin ardından bebeğinizi normal uyanma zamanından yaklaşık bir 30 dakika geç uyandırmanız problem yaratmayabilir, fakat normal uyanma zamanından 1-2 saat daha geç saatte uyanması, günün düzenini olumsuz yönde etkileyebilir.● Bebeğinizin bezi çok ıslandığında veya kaka yaptığında bez değişikliği için bebeğinizi uyandırmanız gerekebilir. Bebeğiniz, gece uykusunda kaka yaptıysa, loş ışıkta, mümkünse uyarıcı olmadan yatağında bezini değiştirebilirsiniz.

Uyku Danışmanı Lesli Maya’nın “Bebeklerde Uyku Eğitimi ve Düzeni” yazısını da okumanızı tavsiye ederiz.


Üye olup, Haftalık Programımızı uyguladığınızda, 14 gün içinde çocuğunuzdaki değişimi fark edeceksiniz.
Çerez Kullanımı
Kişisel verileriniz, mevzuata uygun olarak toplanıp işlenir. Detaylı bilgi almak için Verilerin Korunmasını inceleyebilirsiniz.
X