Yaramazlık Yapan Çocuklar | Çocuklu Dünya
 
Annelik-Babalık

Yaramazlık Yapan Çocuklara Nasıl Davranılmalı?

Tarih: 2 Kasım 2021 - Salı
Uzman görüşü için konu öner.

Yaramazlık Yapan Çocuklara Nasıl Davranılmalı?

Yaramaz Davranan Çocuğa Nasıl Davranmalı?

Bazı zamanlarda aileler çocuklarının yaramazlığından şikayet ederler. Çocuğun neden böyle davrandığını keşfetmek problemin çözümünü bulmayı kolaylaştıracaktır.

Çocuklar Yaramaz Mıdır?

Çocuğun yaptığı her davranışın altında yatan bir ihtiyaç vardır. Çocuklar bazen büyüklerin istemediği şekillerde davranabilir ancak bu şekilde davranıyor oldukları onların yaramaz etiketini almasını gerektirmez. Çocuğun büyüklerin istediği şekilde davranmamasının altında yatan ihtiyacı görmek gerekir. Bu ihtiyaç aileler tarafından görüldüğünde çocukların büyük kısmı bu istenilmeyen davranışları kesmektedir.

Çocuklara Yaramaz Demek Doğru Mu?

Her çocuk bazı zamanlarda istenilmeyen davranışlarda bulunabilir ancak çocuklara yaramaz diyerek etiket yapıştırmak düşünülenden daha çok zarar verebilir. Çocuğun bu etiketle toplum içerisinde anılması kendisine iyi hissettirmeyebilir. Bir süre sonra bu durum özgüveninin düşmesine neden olup sonrasında da birçok yeni problemler oluşturabilir. Bu sebeple çocuklara yaramaz denmemelidir.

Çocukların Yaramaz Davranmasının Nedenleri

Çocukların büyükler tarafından kabul görmeyen davranışları yapmalarının birçok sebebi olabilir. Çocuklarda çoğunlukla yaygın olan sebepler listelenmiştir:

Yaramaz Çocuklar İçin Ne Yapılmalı?

Çocuğunuzun neden bu şekilde davrandığını anlamanız gerekmektedir. Yaygın olan nedenlere göre nasıl davranmanız gerektiği aşağıdaki gibi olabilir:

  • Kuralları veya sınırları bilmemek: Çocuğunuzun kuralları bilmediğini düşünüyorsanız yaşına uygun bir şekilde kuralları belirleyip anlatmanız gerekmektedir. Kurallar konusunda kararlı olmalısınız. Anne ve baba kurallar konusunda kararlı davranmadığında çocuğun da davranmayacağını bilmelisiniz. Kural koyarken olumsuz cümleler kurmak yerine çocuğunuza olumlu bir dil kullanabilirsiniz. Örneğin önemli bir kağıdı yırtmaya çalışan çocuğa onu yırtma demek yerine eline bir gazete parçası verip şu an bir şeyler yırtmak istediğini görüyorum, istersen bunu yırtabilirsin diyebilirsiniz.
  • Yeterli ilgiyi alamamak: Çocuğunuzun yeterli ilgiyi ve dikkati alamadığını düşünüyorsanız ona biraz da ilgi ve dikkat vermeniz gerekmektedir. Birlikte kaliteli vakit geçirmeye özen göstermelisiniz. Çocuğunuzla kaliteli vakit geçirmenin en kolay ve eğlenceli yolu oyun oynamaktır. Onunla bol bol oyun oynayabilirsiniz.
  • Özerklik kazanmak: Özerklik kazanma ihtiyacı hisseden çocukların kontrol edebilme becerisine sahip oldukları gösterilmelidir. Örneğin, çocuklara yaşına uygun olarak alternatifler sunularak seçim yapmaları istenebilir. Böylelikle çocuk da hayatında kontrol edebildiği şeylerin varlığını hissedebilir.
  • Kardeş kıskançlığı: Kardeşi olduktan sonra kabul görmeyen davranışlar sergileyen çocuklar için aileler çocuğun görülme ve ilgi görme ihtiyacı olduğunu fark etmelidir. Çocukların ilgiye olan ihtiyaçlarını karşılamalıdır.

Çocuğunuz Hangi Ortamda Yaramaz Davranıyor?

Çocukların hangi ortamlarda istenilmeyen davranışları tercih ettiğini fark etmek gerekmektedir. Sadece belli kişilerin yanında bu şekilde davranan çocukların o kişilerle olan ilişkisi incelenmelidir. Her ortamda aynı şekilde davranan çocuklar için etraflıca bir değerlendirme yapılması gerekmektedir.

Yaramaz Davranan Çocuğum İçin Ne Zaman Destek Almalıyım?

Çocuklar toplum tarafından kabul görmeyen davranışları günlük hayatına yaymaya başladıysa, bu durum günlük hayatını etkiliyorsa, kendisine veya çevresindekilere zarar veriyorsa, eşyalara zarar veriyorsa, önlem almak için elinizden geleni yaptıysanız (örneğin, okulda böyle davranıyorsa rehber öğretmenle görüştüyseniz) ve düzelme görmüyorsanız vakit kaybetmeden bir çocuk psikoloğundan veya çocuk psikiyatristinden yardım almanız gerekmektedir.

*Bu yazıda yaramaz kelimesi internette sıklıkla bu şekilde aratıldığı için kullanılmıştır.


Üye olup, Haftalık Programımızı uyguladığınızda, 14 gün içinde çocuğunuzdaki değişimi fark edeceksiniz.

ETİKETLER

Çerez Kullanımı
Kişisel verileriniz, mevzuata uygun olarak toplanıp işlenir. Detaylı bilgi almak için Verilerin Korunmasını inceleyebilirsiniz.
X