3-6 Yaş Çocuk Gelişiminde Aikido Eğitimi | Çocuklu Dünya
 
Çocuk Gelişimi

3-6 Yaş Çocuk Gelişiminde Aikido Eğitiminin Faydaları

Tarih: 25 Aralık 2017 - Pazartesi
Uzman görüşü için konu öner.

3-6 Yaş Çocuk Gelişiminde Aikido Eğitiminin Faydaları

Aikido Eğitiminin Çocuk Gelişimine Etkisi

Aikido, kökeni 17. yüzyıl Samuray Japonya’sına kadar uzanan ve arka planı felsefe ve öğretilerle dolu modern bir Savaş Sanatıdır. Günümüzde Aikido çocuk eğitimi için sadece fiziki bir aktivite değil, aynı zamanda zihinsel ve içsel bir gelişim süreci olarak kabul görmektedir. Aikido, yetişkinler ve 6-12 yaş çocuklar için olduğu gibi, 3-6 yaş grubu çocuklar için de oldukça faydalı ve geliştirici çocuk aktivitelerinden biridir.

Aikidoya kaç yaşında başlanır?

Aikido eğitiminde 3-6 yaş çocuklardafiziksel, bedensel, sosyal ve akademik açıdan hedeflenen belirli kriterler doğrultusunda aktiviteler gerçekleştirilir.

Fiziksel açıdan: Derslerde oyuna dayalı öğrenme metodu benimsenerek hazırlanmış parkur egzersizleri, temel ısınma hareketleri ve diğer bedensel aktiviteler ile; bedenlerini, yeteneklerini yeni yeni keşfetmeye başlayan ve motor özellikleri süratle gelişmekte olan çocuklarımıza, kuvvet, beceri, koordinasyon, konsantrasyon, denge, dayanım ve dayanıklılık gibi fiziksel kazanımı ve gelişimi konularında yardımcı ve destekleyici olmaktadır.

Bedensel açıdan: Aikido, derslerde çalışılmakta olan tekli ve partnerli hareket ve egzersizler çocuklarımıza, bedenlerinin farkına varabilme, vücut enerjilerini doğru kullanabilme, vücudun zayıf ve kuvvetli yönlerini algılayabilme, çalışma arkadaşları ile uyumlu olabilme, tüm vücut kullanımı ve dengeli hareketler ile kendilerinden büyük kütleleri kontrol edebilme kazanımı ve gelişimi konularında yardımcı ve destekleyici olmaktadır.

Sosyal açıdan: Aikido aynı zamanda bireysel bir aktivitenin aksine partnerli bir Sanat olduğundan çocuklarımıza, farklı bireyler ile uyum sağlama, etkili iletişim, değişen koşullara adaptasyon, gruba dahil olabilme ve akran etkileşimi, özgüven ve özdisiplin kazanımı, kendine ve diğer bireylere saygı, liderlik, yardımlaşma, paylaşma ve sorumluluk üstlenebilme kazanımı ve gelişimi konularında yardımcı ve destekleyici olmaktadır. Aikido eğitimlerinde Eğitmen, Eğitmen yardımcıları ve asistanlar, öğrenciler ve aileler koordineli bir şekilde hareket etmektedirler.

Akademik açıdan: Aikido dersleri denetime açık ortamlarda, Eğitmen, Eğitmen yardımcıları ve asistanlar ile düzenli komutlar, kontroller ve yönerge verimleri eşliğinde yapılmaktadır. Bu sayede çocuklarımıza, komut alabilme, yönerge takibi yapabilme, farklı ortamlara adapte olabilme, kurallara uyum sağlayabilme, sorumluluk alabilme, kulak- beden koordinasyonu kazanımı ve gelişimi konularında yardımcı ve destekleyici olmaktadır. Okul öncesi yaşlarda bu özelliklerini geliştiren çocuklarımız, okul hayatlarında da şüphesiz ki çok daha avantajlı olmaktadırlar.

Aikido eğiti minde, teknik ve egzersizlerin refleks haline dönüştürülmesi ve hedeflenen sürekli gelişime ulaşılabilmesi amacıyla derslerde tekrara, dinlemeye ve gözleme dayalı aktif bir eğitim metodu uygulanmaktadır. Bu sayede sürekli ve düzenli öğrenme hakimdir.ÇocukluDünya Editörünün mesajı: "Uzmanımızın yazısını okuduğunuz için teşekkür ederiz" Çocuk gelişimi, sağlıklı bir birey yetiştirmek için oldukça önem arz eden bir konudur. Kişinin karakteri, davranışları ve sağlığı çocukluk döneminde atılan temeller üzerine inşa edilmiştir. Bu sebeple ebeveynlerin dikkat etmesi gereken konuların başında çocuk gelişimi gelmektedir. Küçük yaştan itibaren çeşitli bebek aktiviteleri ile bebeğinizle aranızdaki ilişkiyi daha sağlıklı bir boyuta taşıyabilmek ve onun gelişimine katkıda bulunabilmek mümkün. Bebek eğitimi için fiziksel ve psikolojik olarak onu iyi hissettirmek oldukça önemli. Peki, ebeveynler bu konunun üstesinden nasıl gelebilir? Çeşitli çocuk etkinlikleri, çocuk aktiviteleri bu konuda oldukça önemli bir yer kapsamaktadır. Ebeveyn, çocukla arasındaki iletişimi kuvvetlendirmek için onunla aynı zamanda oyun arkadaşı olmalıdır. ÇocukluDünya, aradığınız ve merak ettiğiniz çocuk gelişimi konularında size yardımcı olacak platformdur. Çocuğunuz için bir profil oluşturabilir, çocuğunuzun yaşına ve gelişimine göre bebek aktiviteleri, çocuk aktiviteleri ve çocuk eğitimi tavsiyeleri alabilirsiniz. Ayrıca alanında uzman kişilerin, sizin ve çocuğunuz için hazırladığı faydalı içeriklerden yararlanabilirsiniz.

Üye olup, Haftalık Programımızı uyguladığınızda, 14 gün içinde çocuğunuzdaki değişimi fark edeceksiniz.
Çerez Kullanımı
Kişisel verileriniz, mevzuata uygun olarak toplanıp işlenir. Detaylı bilgi almak için Verilerin Korunmasını inceleyebilirsiniz.
X