3-6 Yaş Çocuk Gelişiminde Aikido Eğitimi | Çocuklu Dünya
 
Çocuk Gelişimi

3-6 Yaş Çocuk Gelişiminde Aikido Eğitiminin Faydaları

Tarih: 25 Aralık 2017 - Pazartesi
Uzman görüşü için konu öner.

3-6 Yaş Çocuk Gelişiminde Aikido Eğitiminin Faydaları

Aikido Eğitiminin Çocuk Gelişimine Etkisi


Aikido, kökeni 17. yüzyıl Samuray Japonya’sına kadar uzanan ve arka planı felsefe ve öğretilerle dolu modern bir Savaş Sanatıdır. Günümüzde Aikido çocuk eğitimi için sadece fiziki bir aktivite değil, aynı zamanda zihinsel ve içsel bir gelişim süreci olarak kabul görmektedir. Aikido, yetişkinler ve 6-12 yaş çocuklar için olduğu gibi, 3-6 yaş grubu çocuklar için de oldukça faydalı ve geliştirici çocuk aktivitelerinden biridir.


Aikidoya kaç yaşında başlanır?

Aikido eğitiminde 3-6 yaş çocuklarda fiziksel, bedensel, sosyal ve akademik açıdan hedeflenen belirli kriterler doğrultusunda aktiviteler gerçekleştirilir.

Aikidonun fiziksel açıdan faydaları nelerdir?

Derslerde oyuna dayalı öğrenme metodu benimsenerek hazırlanmış parkur egzersizleri, temel ısınma hareketleri ve diğer bedensel aktiviteler ile; bedenlerini, yeteneklerini yeni yeni keşfetmeye başlayan ve motor özellikleri süratle gelişmekte olan çocuklarımıza, kuvvet, beceri, koordinasyon, konsantrasyon, denge, dayanım ve dayanıklılık gibi fiziksel kazanımı ve gelişimi konularında yardımcı ve destekleyici olmaktadır.

Aikidonun bedensel açıdan faydaları nelerdir?

Aikido, derslerde çalışılmakta olan tekli ve partnerli hareket ve egzersizler çocuklarımıza, bedenlerinin farkına varabilme, vücut enerjilerini doğru kullanabilme, vücudun zayıf ve kuvvetli yönlerini algılayabilme, çalışma arkadaşları ile uyumlu olabilme, tüm vücut kullanımı ve dengeli hareketler ile kendilerinden büyük kütleleri kontrol edebilme kazanımı ve gelişimi konularında yardımcı ve destekleyici olmaktadır.

Üye olun çocuk gelişiminde size rehberlik edelim!
Doğumdan itibaren çocuğunuzun gelişimine göre günlük eğitim planı
Uzmanların hazırladığı 2.500’den fazla eğitici oyun
Uzmanlarla seminerler
Uzmanlara danışma

Aikidonun sosyal açıdan faydaları nelerdir?

Aikido aynı zamanda bireysel bir aktivitenin aksine partnerli bir Sanat olduğundan çocuklarımıza, farklı bireyler ile uyum sağlama, etkili iletişim, değişen koşullara adaptasyon, gruba dahil olabilme ve akran etkileşimi, özgüven ve özdisiplin kazanımı, kendine ve diğer bireylere saygı, liderlik, yardımlaşma, paylaşma ve sorumluluk üstlenebilme kazanımı ve gelişimi konularında yardımcı ve destekleyici olmaktadır. Aikido eğitimlerinde Eğitmen, Eğitmen yardımcıları ve asistanlar, öğrenciler ve aileler koordineli bir şekilde hareket etmektedirler.

Aikidonun akademik açıdan faydaları nelerdir?

Aikido dersleri denetime açık ortamlarda, Eğitmen, Eğitmen yardımcıları ve asistanlar ile düzenli komutlar, kontroller ve yönerge verimleri eşliğinde yapılmaktadır. Bu sayede çocuklarımıza, komut alabilme, yönerge takibi yapabilme, farklı ortamlara adapte olabilme, kurallara uyum sağlayabilme, sorumluluk alabilme, kulak- beden koordinasyonu kazanımı ve gelişimi konularında yardımcı ve destekleyici olmaktadır. Okul öncesi yaşlarda bu özelliklerini geliştiren çocuklarımız, okul hayatlarında da şüphesiz ki çok daha avantajlı olmaktadırlar.

Aikido eğitimi nde, teknik ve egzersizlerin refleks haline dönüştürülmesi ve hedeflenen sürekli gelişime ulaşılabilmesi amacıyla derslerde tekrara, dinlemeye ve gözleme dayalı aktif bir eğitim metodu uygulanmaktadır. Bu sayede sürekli ve düzenli öğrenme hakimdir.


ÇocukluDünya Editörünün mesajı: Aikidonun kısaca bir savunma tekniği olduğundan bahsedilebilir ve bilinenin aksine karşındakine vurma eylemi odaklı değildir. Bu dalda amaç bireyin karşısındakinin kontrolünü ele geçirerek onu kendinden uzaklaştırması eylemidir ve önemli nokta hareketin dinamiğidir. Yani kişi bu sayede savunmayı öğrenir. Her aktivitenin her bireye birçok yararı olduğu gibi aikido da bireyin vücudunu zinde tutmasını sağlar, bireye denge ve esneklik gibi birçok beceri kazandırır.

Fiziksel anlamda kazandırdığı becerilerin yanı sıra bireyin baskı altındayken odaklanabilmesine ve buna göre hareket etmesine yardımcı olur. Bu da bireyin kişisel hayatındaki farkındalığının ve dikkatinin armasına sebep olur. Eğitimler sırasında aktarılan ve öğrencilere öğretilen yöntem ve teknikler sayesinde bireylere aktarılan felsefe, bireylerin günlük hayatlarındaki problemlerinin de üstesinden gelmelerine yardımcı olur.


Üye olup, Haftalık Programımızı uyguladığınızda, 14 gün içinde çocuğunuzdaki değişimi fark edeceksiniz.
Çerez Kullanımı
Kişisel verileriniz, mevzuata uygun olarak toplanıp işlenir. Detaylı bilgi almak için Verilerin Korunmasını inceleyebilirsiniz.
X