9 Yaş Çocuk Gelişimi | Çocuklu Dünya
 
Çocuk Gelişimi

9 Yaş Çocuk Gelişiminde Bilmedikleriniz

Tarih: 22 Şubat 2020 - Cumartesi
Uzman görüşü için konu öner.

9 Yaş Çocuk Gelişiminde Bilmedikleriniz

9 YAŞ ÇOCUK GELİŞİMİ


9 yaş çocuk gelişimi incelenirken fiziksel gelişim, bilişsel gelişim, çocuk psikolojisi, çocuğa nasıl davranılması gerektiği ve çocuk sağlığında cinsellik konularına bakmak gerekir.


9 Yaş Fiziksel Gelişim Özellikleri

9 yaşındaki kız ve erkek çocukların boyları birbirine oldukça yakındır. Ortalama olarak 9 yaşındaki kız çocukları 132.5 cm uzunluğundadır. Erkek çocukları ise 132.6 cm civarlarındadır. Boylarda olduğu gibi kilolarda da benzerlik göstermektelerdir. Kız ve erkek çocuklar 28 kg dolaylarındadır. Bu yaşta çocukların kasları daha da gelişmeye başlamıştır ve daha güçlü oldukları görülür.

Bu dönemde çocukların hareket etme ihtiyaçları vardır. Bu ihtiyaçlarını karşılamak için uygun yollar bulunmalıdır. Okuldan sonra eve geldiklerinde teknolojik aletlerle zaman geçirdikleri takdirde enerjilerini atma imkanları olmamaktadır. Teknolojik aletlerle vakit geçirmek yerine yapmaktan hoşlandıkları hobilere yönlendirilebilirler. Bu şekilde hareket etme ihtiyaçları doğru yolla karşılanmış olur. Burada dikkat edilmesi gereken çocuğun hareketlilik ve yoğunluk nedeniyle aşırı yorulmasına engel olmaktır. Çok sayıda kursa istemeyerek gidip aşırı yorulmasına sebebiyet vermektense sınırlı sayıda kursa gitmesine ve makul şartlar altında yorulmasına imkan verilmelidir.

Bazı kız ve erkek çocukları bu yaş döneminde ergenliğe girebilirler. Ergenliğin ne anlama geldiği ve vücutta olacak değişiklikler hakkında çocuklar bilgilendirilmelidir. Çocukların sorularına net ve tatmin edici cevaplar vermek yeterlidir. Zamanla özgürleşme ihtiyaçları oluşmaya başlar. Öz bakımlarıyla bireysel olarak ilgilenme istekleri artar. Tüm bu ihtiyaç ve isteklerine saygı duyulmalıdır.

Üye olun çocuk gelişiminde size rehberlik edelim!
Doğumdan itibaren çocuğunuzun gelişimine göre günlük eğitim planı
Uzmanların hazırladığı 2.500’den fazla eğitici oyun
Uzmanlarla seminerler
Uzmanlara danışma

9 Yaş Bilişsel Gelişim Özellikleri

Okul öncesi eğitimi bitiren ve ilkokulda olan çocukların müfredatları önceki senelerden daha yoğun hale gelir. Geçmiş yıllara kıyasla bu yıl bilişsel olarak daha kompleks işlemleri yapmaları istenir. Bunlar pratik edildikçe çocukların bilişsel becerileri de gelişir.

Hem sosyal ihtiyaçları olmasından hem de bilişsel becerilerinin bu yaşta daha da gelişmiş olmasından dolayı grup halinde çalışmaya yatkındırlar. Grupla birlikte verilen görevi istenilen bir şekilde yapabilirler. Hatta bazı zamanlar da kendileri grupla çalışmayı tercih edebilirler. Akran baskısını üstlerinde hissetleri zamanlar olabilir.

Dikkat süreleri önceki yaşlarına göre daha uzamış olabilir. İlgi alanları ise çok farklılaşabilir ve hızlıca değişebilir. Bu durum tesadüf değildir çünkü bazıları ergenlik dönemine girmeye başlamışlardır. Nasıl bir birey olduklarını anlamaya çalışırken dışarıdan bakıldığında ilgilendikleri konuların hızlı bir şekilde değiştiğini görmek şaşırtıcı değildir.

Yazısı ve konuşması gelişmiştir. Verilen bir konu hakkında uzun metinler yazdıkları görülebilir.

9 Yaş Çocuğu Psikolojisi

Bu yaştaki çocukların bazısı ergenliğe girmeye başlamıştır. Ergenlik döneminin belirtilerini yavaş yavaş göstermeye başlarlar. Bağımsızlık ihtiyaçları artar ve aileden bağımsız olma istekleri olur. Arkadaşlarıyla daha yakın ilişkiler kurmak isterler. Aynı cins arkadaşlarıyla kurdukları yakın ilişkiler onlar için büyük anlam ifade etmektedir. Bu nedenden dolayı bazen akran baskısı hissettikleri görülebilmektedir. Her ne kadar ayrışmak ve bağımsız olmak isteseler de zor durumda oldukları zaman her çocuk gibi ailelerinin desteğine ihtiyaç duyarlar. Bu zamanlarda destek ve koşulsuz sevgi verildiği gösterilmelidir.

Kendi kararlarını kendilerinin verme istekleri daha görünür hale gelmiştir. Bir karar verileceği zaman kendilerinin de dinlenmesini ve onlara da başvurulmasını isterler.

Bazılarının bu dönemde korkularının olduğu görülebilir. Karanlık korkusu, ebeveynlerinin ölümünden korkma ve yalnız kalma korkusu gibi korkuları olabilir. Eğer bu durum hem aile hem de çocuk için zorlu bir hal aldıysa ve çocuk günlük hayatına bu korkulardan dolayı devam etmekte zorlanıyorsa bir uzmandan destek alınmalıdır.

9 Yaş Çocuğunda Cinsellik

9 yaş çocuk bakımında dikkat edilmesi ve göz ardı edilmemesi gereken bir konu da cinselliktir. Ergenliğin başlarına girmiş olan çocuklar için cinsellik, bilgi edinilmesi gereken ve doğal gelişimlerinin bir parçası olan alandır. Bu dönemde çocukların cinsellik konusunda doğru bilgiyi alıyor olmaları gerekmektedir. Başkaları tarafından aktarılan yanlış bilgiler çocuğun cinsellikle ilgili düşüncelerinin, duygularının ve davranışlarının ileriki yaşlarda yanlış gelişmesine sebebiyet verebilir. Bu nedenle ebeveynleri tarafından bu konuyla ilgili sağlıklı, dürüst ve tatmin edici bilgilerin verilmesi gerekmektedir.

9 yaş civarındayken bağımsızlık ve özel alana ihtiyaç duyan çocuklar, özel alanlarındayken mastürbasyon yapabilirler. Yanlarında başkaları varken kıyafetlerini çıkarmak istemeyebilirler ve daha fazla özel alana ihtiyaç duyabilirler. Başkalarının yanlarında olmasından şikayet edebilirler.

Bu dönemde cinsellik daha çok konuşulan ve görülen bir konu haline gelmiştir. Cinsel içerikli görüntüler ve videolara bakabilirler. Başkalarını çıplak ve soyunurken görmek isteyebilirler.

Oyunlarının içerisinde cinsellik olduğu görülebilir. Arkadaşlarıyla doğruluk-cesaret gibi oyunlarının içerisinde cinsel içerikli sorular sorabilirler ve davranışlar yapmalarını isteyebilirler. Bu dönemde yaşıtlarıyla aralarında cinsel ilgi ve çekim hissetmeye başlayabilirler. Bu ilgi ve çekim merak duygusundan gelmektedir. Bu tarz oyunları kendilerini rahat hissettikleri yakın arkadaşlarıyla oynamayı tercih ederler. Genel olarak bu yaş çocukların da başkalarının vücudunun özel bölümlerine dokunma gibi davranışları veya alışkanlıkları yoktur.

9 Yaşındaki Çocuğa Nasıl Davranılmalı

Yaklaşık olarak bu dönemlerde çocuklara ergenlikle ilgili bilgiler verilmelidir. Verilen bilgilerin yeterli ve aşırı detaya kaçmamasına dikkat edilmelidir. Cinselliğin gelişimin bir parçası olduğu aktarılabilir. Mentrüasyonun ne anlama geldiği ve nasıl olduğu ile ilgili bilgiler aktarılabilir. Üreme ile ilgili basit bilgiler aktarılabilir. Hamilelik, doğum ve doğum kontrolü açıklanabilir. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar ile ilgili kısa bilgi verilebilir. Mastürbasyonun toplum içinde yapılmaması ve özel alanda yapılması gerektiği söylenebilir.

Bu bilgilerin yanında çocukları korumak için de bazı bilgilerin verilmesi gereklidir. Vücutlarının onlara özel olduğu ve kendi izinleri olmadan başkalarının onlara dokunma hakkının olmadığı sakin ve emin bir şekilde anlatılmalıdır. Dokunmanın cinsel istismar olabileceği fakat her dokunmanın da cinsel istismar olmadığı söylenebilir. Toplum içerisinde riskli durumların ne olduğu ve nasıl korunacağı öğretilmelidir. Sanal olarak güvenliğini nasıl koruması gerektiği ve nelerin tehlikeli olduğu aktarılmalıdır. Ebeveynlerin çocukların hem toplum içerisinde hem de sanal dünyada güvenliğini sağlamak için önlemler alması ve dikkat etmesi gerekmektedir.

Bağımsızlık ve bireysel olma ihtiyacına saygı gösterilmelidir. Ebeveynlerinin ortamı ve durumu güvenli olarak gördüğü zamanlarda çocukların bu ihtiyaçlarının olduğu bilinerek bağımsızlığını hissetmesine imkan verilmelidir. Ailesine ihtiyaç duyduğu anlarda gereken destek ve koşulsuz sevgi esirgenmemelidir. Güvenli sınırlar içerisinde akranlarıyla vakit geçirmesine ve sosyalleşmesine izin verilmelidir. Kendi kararı olan ve yapmaktan hoşlandığı kurslara gitmesi desteklenmelidir.


Üye olup, Haftalık Programımızı uyguladığınızda, 14 gün içinde çocuğunuzdaki değişimi fark edeceksiniz.
Çerez Kullanımı
Kişisel verileriniz, mevzuata uygun olarak toplanıp işlenir. Detaylı bilgi almak için Verilerin Korunmasını inceleyebilirsiniz.
X