9 Yaş Etkinlikleri | Çocuklu Dünya
 
Çocuk Gelişimi

9 Yaşındaki Çocuğunuzla Hangi Oyunları Oynayabilirsiniz?

Tarih: 17 Eylül 2021 - Cuma
Uzman görüşü için konu öner.

9 Yaşındaki Çocuğunuzla Hangi Oyunları Oynayabilirsiniz?

9 Yaş Eğitici Oyunlar


Oyunun çocuk için vazgeçilmez olduğu ebeveynlerin aklından çıkmamalıdır. Ebeveyn olarak çocuğunuzla nasıl oyunlar oynamanız gerektiğini ve eğitici oyunların faydalarını merak ediyor olabilirsiniz. Bu yazımızı eğitici oyunlar hakkında bilgi vermek için hazırladık.


Hala ikinci çocukluk döneminde olan 9 yaşındaki çocuğun hayatında oyun önemli bir yerdedir. Günlük hayatında okul, kurslar ve farklı aktivitelerden de keyif alan çocuk gelişimi için hala oyuna ihtiyaç duyar. 9 yaş eğitici oyunlar çocuğun fiziksel, zihinsel, sosyal ve duygusal alandaki gelişimini destekler, okul başarısına ve derslerini kalıcı olarak öğrenmesine katkı sağlar.

9 yaşındaki çocuk 4. sınıf yaşındadır. Çocuğun okul başarısını arttırmak için eğitici ders oyunlar arıyor olabilirsiniz. Eğitici oyunlar 4. sınıfta çocuğun okulda öğrendikleri ile paralel gittiğinde daha verimli olur. 4. sınıf eğitici oyunları arasında eğitici geometri oyunu, 9 yaş eğitici kutu oyunları, 9 yaş eğitici tablet oyunları olabilir. Çocuğun derslerde öğrendiği konular eğlenceli içeriklerle sunulduğunda hafızasında daha kalıcı olur, öğrenmesine yardımcı olur.

Çocuğun okul başarısını oyunlarla desteklemenin yanında, sosyal, duygusal ve bilişsel becerilerinin de oyunlarla desteklenmesi önemlidir. Oyunlar aynı zamanda ebeveyn ve çocuk arasındaki bağı güçlendirir, çocuğun ebeveynleri ile temas ve vakit geçirme gibi temel ihtiyaçlarının giderilmesi için alan yaratır. Ebeveynler çocukları ile vakit geçirirken ve eğitici oyunları oynarken ilk hedeflerinin eğlenmek ve keyifli vakit geçirmek olduğunu unutmamalıdır.

Üye olun çocuk gelişiminde size rehberlik edelim!
Doğumdan itibaren çocuğunuzun gelişimine göre günlük eğitim planı
Uzmanların hazırladığı 2.500’den fazla eğitici oyun
Uzmanlarla seminerler
Uzmanlara danışma

9 Yaş Oyun Aktivite Önerileri

Çizgi Roman Hazırlayalım

Kağıtlar, renkli kalemler ve boyalar hazırlayın. Çocuğunuzla birlikte çizgi romanı hazırlamadan önce ne ile ilgili bir hikaye oluşturacağını, karakterlerin kimler olduğunu ve nasıl bir macera yaşayacaklarını konuşun. Hikayeyi çocuğunuzun oluşturmasına fırsat verin, hayal gücünün çalışması için alan yaratın. Daha sonra çocuğunuz oluşturduğu bu hikayeyi bir çizgi roman olacak şekilde kağıda döksün.

Bilgi Yarışması Hazırlayalım

Çocuğunuzun derslerde öğrendiği bilgileri kullanarak matematik, sosyal bilgiler, fen bilgisi ve Türkçe gibi farklı alanlarda sorular hazırlayın ve kart lara yazın. Çocuğunuz ve arkadaşlarının bir buluşma gününde iki takım oluşturacak şekilde ayrılmalarını isteyin. Her takıma sırayla her kategoriden sorular sorun ve cevaplarını alın. Yanlış cevapların doğrularını mutlaka duyurun. Her doğru cevap 1 puan olsun ve en çok puanı alan takım yarışmayı kazansın.

Bilgi yarışması oyununu sadece bilgi soruları sormadan aralara fiziksel ve eğlenceli görevler katarak da hazırlayabilirsiniz. Örneğin takımların bayrak yarışını tamamlamalarını, hazırladığınız engelli parkuru bitirmelerini isteyebilir, ya da en uzağa/en yükseğe zıplama gibi görevler verebilirsiniz.

ÇocukluDünya’da gelişim seviyelerine göre binlerce eğitici oyun bulabilirsiniz.


Üye olup, Haftalık Programımızı uyguladığınızda, 14 gün içinde çocuğunuzdaki değişimi fark edeceksiniz.
Çerez Kullanımı
Kişisel verileriniz, mevzuata uygun olarak toplanıp işlenir. Detaylı bilgi almak için Verilerin Korunmasını inceleyebilirsiniz.
X