Bebeklerde Oturma, Emekleme ve Yürüme | Çocuk Gelişimi | Çocuklu Dünya
 
Bebek Gelişimi

Bebeklerde Oturma, Emekleme ve Yürüme Zamanları

Tarih: 27 Haziran 2019 - Perşembe
Uzman görüşü için konu öner.

Bebeklerde Oturma, Emekleme ve Yürüme Zamanları

Bebekler Ne Zaman Oturur, Emekler ve Yürür?

 

Bebeğin gelişimi açısından en önemli etmenlerden biri olan fiziksel gelişiminde önemli basamaklar olan oturma, emekleme ve yürüme gelişim sürecinde belirli zamanlarda sırayla gerçekleşir. Her bebeğin gelişimi kendine özgü olsa da bu basamaklar hemen hemen aynı dönemlerde gerçekleşir. Hangi dönemde bebeğin hangi basamakları tamamlaması gerektiğini bilen anne-babalar doğru müdahalelerde bulunup bebeğin gelişim basamaklarını sağlıklı bir şekilde geçmelerine yardımcı olabilirler, bu nedenle bebeğin ne zaman oturmaya başlayacağı, ne zaman emekleyeceği ve yürüyeceği anne-babaların cevabını aradığı önemli sorulardır.


Bebek Fiziksel Gelişimi

Oturma, emekleme ve yürüme bebeğin kaslarının gelişmesine ve güçlenmesine bağlı olan becerilerdir. Bebeğin dengesini kurmakta ustalaşması, dik durabilmesi için baş, karın ve sırt kaslarının, emekleyebilmek ve yürüyebilmek için de kol ve bacak kaslarının güçlenmesi gerekir. Bebek doğduğu andan itibaren hareket ederek; yattığı yerden başını kaldırmaya çalışarak, dönmeye çalışarak ve kollarını-bacaklarını oynatarak kaslarını güçlendirmeye başlar. Anne babanın da çeşitli egzersizlerle bebeğin kas gelişimine yardımcı olması önemlidir. Bebeğe onun bacaklarını ve kollarını hareket ettirerek egzersiz yaptırmak faydalı olacaktır.

Bebekler ne zaman oturmaya başlar?

Bebekler ne zaman oturur ve bebek ne zaman oturtulmalı sorularının cevabı bebek, 4 aylıkken oturtulmaya başlanabilir. 4 aylık olduğunda kendi kendine yan dönebilen ve başını kontrol edebilmeye başlayan bebek, destekle oturmaya başlamaya da hazır demektir. Destekle oturmaya başlayan bebeğin kaslarını güçlendirmek için egzersizlere devam etmek ve kısa aralıklarla kendi kendine oturması sağlanarak 6. ayda desteksiz bir şekilde oturabilir.

Üye olun çocuk gelişiminde size rehberlik edelim!
Doğumdan itibaren çocuğunuzun gelişimine göre günlük eğitim planı
Uzmanların hazırladığı 2.500’den fazla eğitici oyun
Uzmanlarla seminerler
Uzmanlara danışma

Bebeklerin desteksiz oturması için tavsiyeler

● Karın, sırt ve boyun kaslarını güçlendirecek egzersizler yapmak.

● Kaslarının güçlenmesi için bebek yatarken pozisyonunu değiştirmek, karın üstü aktiviteler yapmak.

● Bebeğin başını ve sırtını destekleyerek kucağa oturtmak, etrafına yastıklar ile destek yaparak bir koltuğa oturtmak (Bebek koltukta otururken yalnız bırakılmamalıdır).

Bebekler ne zaman emekler?

Emekleme ne zaman başlar sorusunun cevabına gelirsek, emekleme de kendi başına oturabilmek gibi bebeğin fiziksel gelişiminde önemli bir basamaktır. Her bebeğin gelişimi farklı olduğu için emekleme zamanı da farklılık gösterebilir. Her bebeğin belli bir dönemde oturmaya başlamasının aksine emekleme her bebeğin gerçekleştirdiği bir eylem değildir. Bazı bebekler emeklemeden yürümeye başlarlar. Emeklemeyen bebek, gelişimini emeklemeden yürüme ile devam ettirebilir. Ebevynlerin genellikle sorduğu sorular arasında yer alan, kaç aylıkken emekler? sorusuna cevaben 8. ay genellikle bebeklerin emekleme ayı olarak adlandırabilecek zamandır. Bu dönemde bebeğin emeklemeye alışması ve bebeği emeklemeye teşvik etmek için anne-babalar bir oyuncağı bebekten biraz uzağa koymalı ve onun emekleyerek oyuncağı almasını sağlamalıdır.

Bebekler ne zaman yürür?

Bazı bebekler hiç emeklemezken bazı bebekler de uzun süre emekleyip, yürümeye geç başlar. Her bebek için farklı olmakla birlikte 11. ay bebeğin yürümeye başladığı zamandır. Yürümeye başlamak için bebeğin kaslarının gelişmesi ve güçlenmesi gerekir. Bunun için önceki aylarda yapılan egzersizler ve destekli yürüme alıştırmaları oldukça önemlidir. Bebeğin yürümesini desteklemekte bir diğer önemli nokta da bebeği cesaretlendirmektir. Bir yerlere tutunarak sıralayan bebeği yüreklendirmek, düştüğünde kendi kendine kalkmasına fırsat vermek ve aşırı korumacı davranmamak bebeğin kendine olan güvenini arttırır ve onu yürümek için cesaretlendirir.


Bebekler ne zaman oturur anne babaları çok merak ettiği bir sorudur çünkü bebekler ne zaman oturur sorusunun cevabı 4-6 ay bebekleri olan anne babalar için bir dönüm noktasıdır.

Üye olup, Haftalık Programımızı uyguladığınızda, 14 gün içinde çocuğunuzdaki değişimi fark edeceksiniz.
Çerez Kullanımı
Kişisel verileriniz, mevzuata uygun olarak toplanıp işlenir. Detaylı bilgi almak için Verilerin Korunmasını inceleyebilirsiniz.
X