Bebek Gelişimi

Bebekler Ne Zaman Oturur, Emekler ve Yürür?

Tarih: 1 Nisan 2020 - Çarşamba
Uzman görüşü için konu öner.

Bebeklerde Oturma, Emekleme, Yürüme


Bebeğin fiziksel gelişiminde önemli basamaklar olan oturma , emekleme ve yürüme gelişim sürecinde belirli zamanlarda sırayla gerçekleşir. Her bebeğin gelişimi kendine özgü olsa da bu basamaklar hemen hemen aynı dönemlerde gerçekleşir.


Hangi dönemde bebeğin hangi basamakları tamamlaması gerektiğini bilen anne-babalar doğru müdahalelerde bulunup bebeğin gelişim basamaklarını sağlıklı bir şekilde geçmelerine yardımcı olabilirler, bu nedenle bebeğin ne zaman oturmaya başlayabileceği, ne zaman emekleyeceği ve yürüyeceği anne-babaların cevabını aradığı önemli sorulardır.

Oturma, emekleme ve yürüme bebeğin kaslarının gelişmesine ve güçlenmesine bağlı olan becerilerdir. Bebeğin dengesini kurmakta ustalaşması, dik durabilmesi için baş, karın ve sırt kaslarının, emekleyebilmek ve yürüyebilmek için de kol ve bacak kaslarının güçlenmesi gerekir. Bebek doğduğu andan itibaren hareket ederek; yattığı yerden başını kaldırmaya çalışarak, dönmeye çalışarak ve kollarını-bacaklarını oynatarak kaslarını güçlendirmeye başlar. Anne babanın da çeşitli egzersizlerle bebeğin kas gelişimine yardımcı olması önemlidir. Bacakları ve kolları hareket ettirerek egzersiz yaptırmak faydalı olacaktır.

Bebekler ne zaman oturmaya başlar?

Bebek ne zaman oturtulmalı sorusunun cevabı 4 aylık olduğunda bebeğin oturtulmaya başlanabileceğidir. Bebeğin oturabilmeye başlaması için sırt, boyun ve karın kaslarının gelişmiş olması gerekir. Bebeğin dengede durabilmesi ve başını dik tutabilmesi de oturmaya hazır olup olmadığına dair ipuçlarıdır. 4 aylık olduğunda kendi kendine yan dönebilen ve başını kontrol edebilmeye başlayan bebek destekle oturmaya başlamaya da hazır demektir. Destekle oturmaya başlayan bebeğin kaslarını güçlendirmek için egzersizlere devam etmek önemlidir. Bebeğin kaslarını geliştirmek için en iyi egzersiz karın üstü geçirilen zamandır. Bebeği oyun halısına karın üstü yatırıp hareket etmesini sağlamak özellikle karın ve boyun kaslarını geliştirecektir. Bebeğin kısa aralıklarla kendi kendine oturmasını sağlamak da desteksiz oturmaya başlaması için faydalı bir egzersiz olacaktır. Bebek 6. ayda desteksiz bir şekilde oturmaya başlayabilir.

Bebekler ne zaman emekler?

Oturmaya başlayabilmek için olduğu gibi bebeğin emeklemeye başlayabilmesi için de belirli becerileri kazanmış olması gerekir. Bebek dengesini kurabiliyor olmalı, karın ve sırt kasları gelişmiş olmalı ve başını dik tutabilmelidir. Emekleme de kendi başına oturabilmek gibi bebeğin fiziksel gelişiminde önemli bir basamaktır. Her bebeğin gelişimi farklı olduğu için emekleme zamanı da farklılık gösterebilir. Her bebeğin belli bir dönemde oturmaya başlamasının aksine emekleme her bebeğin gerçekleştirdiği bir eylem değildir. Bazı bebekler emeklemeden yürümeye başlarlar. Bebekler emeklemeye önce sürünerek başlarlar. 8. ay genellikle bebeklerin emeklemeye başladığı zamandır. Bu dönemde bebeğin emeklemeye alışması ve bebeği emeklemeye teşvik etmek için anne-babalar bir oyuncağı bebekten biraz uzağa koyarak ona emekleyerek ulaşıp almasını sağlamak yardımcı olacaktır.

Bebekler ne zaman yürür?

Bazı bebekler hiç emeklemezken bazı bebekler de uzun süre emekleyip, yürümeye geç başlar. Her bebek için farklı olmakla birlikte 9-12 ay arası bebeğin ilk adımlarını attığı ve yürümeye başladığı zamandır. Bazı bebekler yürümeye geç başlar ve 16-18 aylık dönemde yürürler bu nedenle 12. ayda yürümeye başlamamış bebek için endişelenmek için erkendir. Yürümeye başlamak için bebeğin kaslarının gelişmesi ve güçlenmesi gerekir. Bunun için önceki aylarda yapılan egzersizler ve destekli yürüme alıştırmaları oldukça önemlidir. Bebeğin doğumdan itibaren yaptığı hareketler, sağına soluna dönme, yuvarlanma, oturma ve emekleme gibi aktiviteleri bebeği yürümeye hazırlar. Bebeğin yürümesini desteklemekte bir diğer önemli nokta da bebeği cesaretlendirmektir. Bir yerlere tutunarak sıralayan bebeği yüreklendirmek, düştüğünde kendi kendine kalkmasına fırsat vermek ve aşırı korumacı davranmamak bebeğin kendine olan güvenini arttırır ve yürümek için cesaretlendirir.


Üye olup, Haftalık Programımızı uyguladığınızda, 14 gün içinde çocuğunuzdaki değişimi fark edeceksiniz.
Çerez Kullanımı
Kişisel verileriniz, mevzuata uygun olarak toplanıp işlenir. Detaylı bilgi almak için Verilerin Korunmasını inceleyebilirsiniz.
X