Bebeklere Kitap Okumanın Faydaları | Çocuklu Dünya
 
Çocuk Eğitimi

Bebeklere Kitap Okumanın Faydaları Nelerdir?

Tarih: 5 Şubat 2019 - Salı
Uzman görüşü için konu öner.

Bebeklere Kitap Okumanın Faydaları Nelerdir?

Bebeğinize Kitap Okumak

 

Bebeğin yeni oluşmaya başlayan nöron ve nöron bağlantıları nedeniyle dili öğrenme ve dilleri birbirinden ayrıştırma yetisi bir yetişkinden çok daha ileri bir seviyededir, kitap okumak da bebeğin dili öğrenmesi ve bebeğin konuşma gelişimi için en iyi araçlardan biridir.

 

Kitabı okurken çıkardığınız seslerden, kelimelerin ritimlerinden, bebek dilin yapısı, telaffuz edilişi vs. gibi bilgilerin hepsini alır ve kaydeder, henüz konuşmaya başlamamış olsa bile beyni bu bilgilerin hepsini algılar ve tutar. Doğumdan itibaren bebeğin beyin gelişimi çok tazedir ve bu dönemlerde ona vereceğiniz uyaranlardan oldukça yararlanacaktır, kitap ona bu uyaranları çok güzel bir şekilde sağlayabilir; bebek kitaplarında olan renkler, şekiller, hayvanlar, araçlar gibi. Özellikle 6-12 ay arasında, tekrar tekrar parmağınızla işaret edip göstereceğiniz bu objeleri, bebek hatırlamaya başlayacaktır. Bebeğinize kitap okumak, bebeğin duygusal ve düşüncesel gelişimi için de büyük bir önem taşır.

Üye olun çocuk gelişiminde size rehberlik edelim!
Doğumdan itibaren çocuğunuzun gelişimine göre günlük eğitim planı
Uzmanların hazırladığı 2.500’den fazla eğitici oyun
Uzmanlarla seminerler
Uzmanlara danışma

Bebeğinize ne zaman kitap okumaya başlamalısınız?

Bebeğinize kitap okumayı sevdirmek çok erken bir dönemde başlar, bebeğiniz kitaplara sizin kucağınızda bakabilir ve onları erken yaştan tanımaya başlayabilir. Bebeğinize kitap okumaya başlamak için konuşmasını beklemenize gerek yok. Bebeğe ne kadar erken yaşta kitap okunmaya başlanırsa ilerde dil becerisi o kadar iyi olacaktır, ayrıca erken yaşta başlanan okuma ilerdeki okuma isteği ve sevgisini olumlu etkileyecektir. Bebeğinize erken yaşta okuma yapmanızbebek konuşma gelişimi için büyük önem taşımaktadır; Konuşma gelişimi verimli ilerleyen bebek ilerde yuva ve ilkokul için daha hazırlıklı olacaktır. Ayrıca bebeği kucağınıza alıp kitap okumak bağ kurmayı sağlayan güzel bir bebek aktivitesidir, bunu ailenin diğer üyeleri de yapabilir. Bebeğin kitap okumanıza verdiği dikkat ilk başlarda oldukça kısa olabilir, birkaç dakika da olsa okumanız faydalı olacaktır. Bebeğin gelişimi ilerledikçe okumanıza verdiği dikkat süresi artacaktır.

Bebeğinize ne zamanlar kitap okumalısınız?

Bebeğinize uyku öncesi kitap okuyabilirsiniz, özellikle bazı bebeklerin uykuya dalmasında kitap iyi bir araçtır. Yemek zamanı, arabada geçirilen vakitlerde okunabilir veya doktor randevusunu beklerken doktor ile ilgili okuyacağınız olumlu, eğlenceli bir kitap güzel bir bebek aktivitesi olmanın yanında bebeğinizin olumlu beklentiler içinde olmasını sağlayabilir. (3 yaş ve üzeri) Banyoda da okunabilecek plastik kaplı bebek kitapları bulunmaktadır.

Bebeğinize kitap okurken nelere dikkat etmelisiniz?

Bebeğinizi kucağınıza almalısınız veya oturacak kadar büyükse yanınıza da oturtabilirsiniz. Kitabı okurken veya kitaptaki resimlerden bahsederken yüksek frekanslı bir ses ile konuşun ve tüm hecelerin üstünde durarak okuyun. Bebeklerin yüksek frekanslı ve hecelerin üstüne basa basa okunan cümleleri daha dikkatli dinlediği gözlemlenmiştir. Okuduğunuz kitapta yer alan farklı karakterler için farklı tonlamalar yapın, bu kesinlikle bebeğinizin hoşuna gidecektir. Kitabı okurken beden dilinizi kullanmak da bebek için ayrı bir dikkat çekici unsurdur. Okuduğunuz şeyleri tekrar etmek bebeğin dil gelişimi için çok önemlidir, tekrar etmek bebeğin dildeki sesleri, ritimleri öğrenmesini sağlar. Bebekler ve küçük çocuklar içinde kafiye, ritim ve tekrar olan kitapları daha dikkatli ve keyifle dinlerler.

Bebekler ne tarz kitaplardan hoşlanır?

Bebeğinize kitap okumayı sevdirmek için onun gelişimine uygun kitaplar seçmeli ve kitabın sivri uçlu olmamasına, bebeğin bakıp keşfedebileceği yapıda olmasına dikkat etmelisiniz. Bebekler özellikle bakması ve dokunması ilginç olan kitaplara ilgi duyarlar, bu nedenle dokununca ses çıkaran, kaldır-bak şeklinde olan, sürprizler içeren bebek aktiviteli kitapları ilgiyle karşılayacaklardır. Bu tarz görsel ve dokunsal uyaranlı kitaplar bebeğin görsel ve dokunsal gelişimi için de olumlu etki yapacaktır. Konu olarak; hayvanlar, sporcular, prensesler, çocuklar vs. hoşlarına gidecektir. Çabalarınıza rağmen bebeğiniz kitap ile ilgili görünmezse başka bir zamanda yeni bir kitap ile denemeye devam edebilirsiniz.


Üye olup, Haftalık Programımızı uyguladığınızda, 14 gün içinde çocuğunuzdaki değişimi fark edeceksiniz.
Çerez Kullanımı
Kişisel verileriniz, mevzuata uygun olarak toplanıp işlenir. Detaylı bilgi almak için Verilerin Korunmasını inceleyebilirsiniz.
X