Çocuk Gelişimi

Çocuklar Ne Zaman Yogaya Başlayabilir? Nelere Dikkat Edilmelidir?

Tarih: 20 Temmuz 2017 - Perşembe
Uzman görüşü için konu öner.

Çocuk Yogası Hakkında Bilmeniz Gerekenler | Çocuk Gelişimi


Çocuklar 3 yaşından itibaren yoga yapmaya başlayabilirler. 6-7 yaş bedensel ve zihinsel olarak idealdir. Ne kadar erken yogaya başlanırsa farkındalık verilirse onlar için çok daha verimli olur.

Çocuk yogası 20-25 dakika sürer, haftada 1 ya da 2 kez yeterlidir. Yoga eğitimi almış bu konuda bilgi sahibi olan ve bunu bilinçli olarak aktarabilen bir eğitmen tarafından verilmelidir.

Yogayı çocuklar için eğlenceli hale getirmek önemlidir. Hayvan taklitlerinden oluşan asanalarla (yoga pozları) yaptırılırken hikayeler anlatılıp, oyunlar oynanıp şarkılar söylenebilir. Çabuk sıkılmalarını önlemek için pozlar arasında geçişler daha hızlı yapılmalıdır. Bilgi aktarılırken aynı zamanda eğlenebileceği ortam hazırlanabilir.

Yogada oynanan oyunların en büyük özelliği rekabet olmamasıdır. Çocuklar kendilerini baskıda hissetmeden, kaybeden ve kazanan olmadan eğlenerek oyuna katılmaları sağlanır.

Anne ve babanın zorlaması ile asla yogaya yönlendirilmemelidir. Aksi takdirde yapılacak yoga çalışması çocuk üzerinde baskı yaratır ve mutsuzluk getirir.

Yoga yapılırken giysinin rahat olması çok önemlidir. Ayrıca yoga öncesi beslenme saatine dikkat edilmesi gerekir. Yemek yedikten 2 saat sonra yoga yapılması uygundur.

Uzm. Psikolojik Danışman Selda Özen’in “ Duygusal Zeka Gelişimi ” yazısını da okumanızı tavsiye ederiz.

Çocuk yogasında hangi pozlar yapılabilir?

  • Surya Namaskar (güneşe selam)

· Hikayeler anlatılırken pozlar içinde olabilmek

· Yoga doğa ile bir bütün olduğundan, asanalar hayvan, doğa ve obje içerir. Mesela kedi pozu yaptırılırken kedi olup miyavlayabilirler.

· İkili ya da grup halinde oyun içinde pozlar içinde olmak.

  • Nefes çalışması

· En son yatar durumda iken gevşeme ve meditasyon.

Dersler katılımcı çocukların yaşlarına ve diğer durumlara göre değişkenlik gösterebilir.


Üye olup, Haftalık Programımızı uyguladığınızda, 14 gün içinde çocuğunuzdaki değişimi fark edeceksiniz.
Çerez Kullanımı
Kişisel verileriniz, mevzuata uygun olarak toplanıp işlenir. Detaylı bilgi almak için Verilerin Korunmasını inceleyebilirsiniz.
X