Çocuk Gelişimi

Çocuklar Ne Zaman Yogaya Başlayabilir? Nelere Dikkat Edilmelidir?

Tarih: 20 Temmuz 2017 - Perşembe
Uzman görüşü için konu öner.

Çocuklar 3 yaşından itibaren yoga yapmaya başlayabilirler. 6-7 yaş bedensel ve zihinsel olarak idealdir. Ne kadar erken yogaya başlanırsa farkındalık verilirse onlar için çok daha verimli olur.

Çocuk yogası 20-25 dakika sürer, haftada 1 ya da 2 kez yeterlidir. Yoga eğitimi almış bu konuda bilgi sahibi olan ve bunu bilinçli olarak aktarabilen bir eğitmen tarafından verilmelidir.

Yogayı çocuklar için eğlenceli hale getirmek önemlidir. Hayvan taklitlerinden oluşan asanalarla (yoga pozları) yaptırılırken hikayeler anlatılıp, oyunlar oynanıp şarkılar söylenebilir. Çabuk sıkılmalarını önlemek için pozlar arasında geçişler daha hızlı yapılmalıdır. Bilgi aktarılırken aynı zamanda eğlenebileceği ortam hazırlanabilir.

Yogada oynanan oyunların en büyük özelliği rekabet olmamasıdır. Çocuklar kendilerini baskıda hissetmeden, kaybeden ve kazanan olmadan eğlenerek oyuna katılmaları sağlanır.

Anne ve babanın zorlaması ile asla yogaya yönlendirilmemelidir. Aksi takdirde yapılacak yoga çalışması çocuk üzerinde baskı yaratır ve mutsuzluk getirir.

Yoga yapılırken giysinin rahat olması çok önemlidir. Ayrıca yoga öncesi beslenme saatine dikkat edilmesi gerekir. Yemek yedikten 2 saat sonra yoga yapılması uygundur.

Çocuk yogasında hangi pozlar yapılabilir?

  • Surya Namaskar (güneşe selam)
  • Hikayeler anlatılırken pozlar içinde olabilmek
  • Yoga doğa ile bir bütün olduğundan, asanalar hayvan, doğa ve obje içerir. Mesela kedi pozu yaptırılırken kedi olup miyavlayabilirler.
  • İkili ya da grup halinde oyun içinde pozlar içinde olmak.
  • Nefes çalışması
  • En son yatar durumda iken gevşeme ve meditasyon.

Dersler katılımcı çocukların yaşlarına ve diğer durumlara göre değişkenlik gösterebilir.


ÇocukluDünya Editörünün mesajı: "Uzmanımızın yazısını okuduğunuz için teşekkür ederiz" Dünyaya bir bebek getirdiğinizde, bir ebeveyn olarak onun tüm gelişiminden, eğitiminden, bakımından ve sağlığından sorumlu olursunuz. Sağlıklı bir çocuk yetiştirmek ancak sağlıklı ve mutlu bir aile yaşamıyla mümkündür. Bebeğinizin eğitimi ve gelişimi ile küçük yaştan itibaren ilgilenmek onu yaşama bir adım önde hazırlamak demektir. Tüm bunlar için anne ve babalara büyük sorumluluklar düşüyor. Bu sorumlulukların başında öncelikle bebek aktiviteleri konusunda uzman görüşlerinden de yararlanarak bilgi sahibi olmak ve bu aktiviteleri mümkün olabildiğince bebekler ile beraber gerçekleştirmektir. Onlar için geliştirici olan ve onların sağlıklı büyümesine katkıda bulunan tüm etkinlikler ve aktiviteler ebeveynler için de önemli ve üzerinde durulması gereken bir konudur. Çocuklu Dünya olarak, uzmanlarımızla ve bilgilendirici yazılarımızla tüm anne ve babaları çocuk gelişimi konusunda bilgilendirmek adına hizmet veriyoruz. Çocuk gelişimi, bebek aktiviteleri ve daha birçok önemli konuda çok çeşitli püf noktalar ve görüşleri sunarak ebeveynleri bilgi sahibi yapıyoruz. Çocuğunuzun tüm gelişim aşamalarında çocuklu dünya uzman kadrosu ve geniş yelpazeli bilgileriyle yanınızda.

 

Sadece 3 adımda çocuğunuzun gelişim seviyesine uygun programımıza ulaşın.

Programdaki aktiviteleri çocuğunuzla yaparak, çocuğunuzun gelişim
seviyesini ulaşabileceği en üst düzeye çıkarmaya yardımcı olun.

Hemen çocuğunuzun gelişim seviyesini belirleyen soruları yanıtlayın.

çocuk gelişimi

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YAZILAR