Bebeklerde ve Çocuklarda Göz Kayması Nedir | Çocuklu Dünya
 
Sağlık

Bebeklerde ve Çocuklarda Göz Kayması Nedenleri ve Tedavisi

Tarih: 10 Eylül 2017 - Pazar
Uzman görüşü için konu öner.

Bebeklerde ve Çocuklarda Göz Kayması Nedenleri ve Tedavisi

Çocuklarda Şaşılık Nedir?


Prof.Dr.Murat Karaçorlu  
Göz Hastalıkları Uzmanı

Normal görmede her iki göz aynı noktaya bakarken, göz kayması (şaşılık) durumunda gözler birbirinden farklı yönlere bakar.


Göz kayması (şaşılık) nedir?

Şaşılık ne gibi problemler yaratır?

Şaşılığın en önemli sebebi göz küresini dışarıdan hareket ettiren göz kaslarındaki bir koordinasyon bozukluğudur.

Göz çevresinde göze yapışık altı adet kas bulunur. Bunların ikisi içe ve dışa hareketi; diğer dördü ise aşağı ve yukarı hareketi sağlar. Bir cismi net görebilmek için bütün kasların uyum içinde çalışması gerekir. Bu sayede iki gözden gelen (binoküler) görüntüler beyinde birleştirilip üç-boyutlu görüntü haline dönüşür ve görmeye derinlik algısı kazandırır. Şaşılıkta ise üç boyutlu görme ve derinlik hissi kaybolur.

Üye olun çocuk gelişiminde size rehberlik edelim!
Doğumdan itibaren çocuğunuzun gelişimine göre günlük eğitim planı
Uzmanların hazırladığı 2.500’den fazla eğitici oyun
Uzmanlarla seminerler
Uzmanlara danışma

Göz kaymasının çocuklarda görülme sıklığı nedir?

Göz kayması (şaşılık) kız ile erkek çocuklarını eşit oranda etkiler ve çocukların %4′ünde görülür.

Göz kayması kimlerde ortaya çıkar?

Bazı vakalarda ailesel öykü bulunur. Şaşılıkta görülen kaymalar sürekli olabilir ya da ara sıra daha belirgin ortaya çıkar.

Göz kaymasına eşlik eden göz hastalıkları var mıdır?

Nadir de olsa göz kaymasına katarakt, glokom, göz tümörleri veya nörolojik hastalıklar eşlik edebileceğinden bu tür hastalıklar açısından çocukların detaylı muayene edilmesi gerekir.

Bebeklerde Göz Kayması

Bebeklerde ilk üç ayda zaman zaman görülen göz kaymaları normaldir. Daha sonraki dönemde olan kaymalar mutlaka göz hekimlerince değerlendirilmelidir.

Gözlerin paralelliği sadece karşıya doğru düz bakarken değil tüm bakış yönlerinde incelenmelidir. Hatta bazı şaşılıkların boyun sağ veya sol omuza doğru eğilirken ortaya çıkabileceği bilinerek muayene esnasında başa değişik pozisyonlar da uygulanır.

Yalancı şaşılık nedir?

Bebeklerde burun kökü genişliğine veya göz kapaklarının durumuna bağlı olarak gözlerin paralel olmadığı izleniminin ortaya çıkmasıdır. İyi bir göz muayenesi ile gerçek şaşılıktan ayırt edilir.

Göz kaymasının tipleri nelerdir?

Göz kaymasını üç grupta toplamak mümkündür. Bunlar iç şaşılık, dış şaşılık ve dikey şaşılıktır.

Göz kaymasının tedavisinde amaç nedir? Nasıl yapılır?

Tedavideki amaç görmeyi korumak, kaymayı düzeltmek ve derinlik hissini sağlamaktır. Gözlük ve tek gözü kapama uygulaması kolay ve başarı şansı olan yöntemlerdir. Eğer bu tedaviler yetersiz kalırsa göz kaslarını düzeltmek amacıyla göz kayması ameliyatı planlanır.


Göz Hastalıkları Uzm. Prof. Dr. Murat KARAÇORLU’nun “Çocuklarda Göz Tembelliği, Teşhisi Ve Tedavisi” hakkındaki yazısını da okumanızı tavsiye ederiz.0-6 yaş dönemi diye adlandırılan okul öncesi dönemde bedensel, zihinsel, sosyal ve duygudal gelişim çok hızlıdır. Eğitim Danışmanı ve Pedagog Prof. Dr. Norma Razon bu dönemde çocuk gelişimi için ne yapılması gerektiğini açıklıyor.


Üye olup, Haftalık Programımızı uyguladığınızda, 14 gün içinde çocuğunuzdaki değişimi fark edeceksiniz.
Çerez Kullanımı
Kişisel verileriniz, mevzuata uygun olarak toplanıp işlenir. Detaylı bilgi almak için Verilerin Korunmasını inceleyebilirsiniz.
X