Çocuklarda Satranç Öğrenme Yaşı ve Yöntemi Nedir?| Çocukludünya | Çocuklu Dünya
 
Çocuk Gelişimi

Çocuklarda Satranç Öğrenme Yaşı Nedir?

Tarih: 6 Ağustos 2023 - Pazar
Uzman görüşü için konu öner.

Çocuklarda Satranç Öğrenme Yaşı Nedir?

Satranç Öğrenme Yaşı Nedir?

beyinleri-gelisim-surecindedir-ve-satranc-gibi-matematik-ve-mantiksal-dusunceyi-tesvik-edecek-oyunlar-zekâ-gelisimini-destekleyecektir.">Satranç, zihinsel beceri ve stratejik düşünmeyi geliştiren bir oyun olduğu için çocukların satranç öğrenmeye başladığında uygun yaş aralığını seçmek faydalı olacaktır. Tabii her çocuk farklı olduğundan net bir yaş belirlemek zor olacaktır. Genellikle 5 ve 7 yaş arası öğrenmek için uygun yaşlardır. Küçük yaşlardan itibaren başlamak önemlidir. Bu yaşlarda çocukların beyinleri gelişim sürecindedir ve satranç gibi matematik ve mantıksal düşünceyi teşvik edecek oyunlar zekâ gelişimini destekleyecektir.


Satranç En Erken Kaç Yaşında Öğrenilir?

Satranç, temel kuralları öğrenmek için oldukça kolay bir oyundur. Genellikle 4 veya 6 yaşlarında satranç oynamaya başlayabilirler. Bu yaşta çocuklar, taşların nasıl hareket ettiğini, şah mat durumunu ve bazı temel stratejileri öğrenmeye başlayabilirler.

Ancak, satranç becerileri öğrenme süreci kişisel yeteneklere, ilgi düzeyine ve öğretim yöntemine bağlı olarak değişebilir. Bazı çocuklar daha küçük yaşlarda satranç oynamaya başlayıp hızla ilerlerken bazılarının ise ilerlemesi daha yavaş olabilir.

Satranç Ne Kadar Sürede Öğrenilir?

Satrancı öğrenme süresi kişiden kişiye büyük ölçüde fark edebilir. Satranç, temel seviyede öğrenilebilecek basit bir oyun olsa da ustalaşmak için uzun süreli pratik ve deneyim gerektiren bir oyundur.

Üye olun çocuk gelişiminde size rehberlik edelim!
Doğumdan itibaren çocuğunuzun gelişimine göre günlük eğitim planı
Uzmanların hazırladığı 2.500’den fazla eğitici oyun
Uzmanlarla seminerler
Uzmanlara danışma

Satranç öğrenme sürecini etkileyen birkaç faktör vardır:

 1. Önceki deneyim
 2. İlgi düzeyi
 3. Pratik süresi
 4. Öğretim yöntemi

Genel olarak, temel satranç kurallarını öğrenmek ve oynamaya başlamak için kısa bir süre yeterliyken satrancın daha ileri stratejilerini ve taktiklerini öğrenmek için daha uzun süreler gerekir. Uzun vadeli bir hedef olarak düşünüldüğünde, satranç oyunu tam anlamıyla öğrenmek ve ustalaşmak için uzun zaman gereklidir.

Satranç Nasıl Oynatılır?

İki oyuncu arasında oynanan stratejik bir masa oyunudur. Amaç, rakibin şahını mat etmektir. Mat, şahın tehdit altında olduğu ve şahın kurallara uygun hamle yapamaması ve kurtuluş hamlesinin olmamasıdır.

Hamle Yapma: Oyuncular, beyaz taşlardan başlamak üzere sırayla hamle yaparlar. Her taşın kendine özgü kuralları vardır. Bu kurallar çerçevesinde hem kendi taşlarını kazanmaya yönelik hareket ettirirler hem de rakip taşların hareketlerine göre savunma ya da atak planı gibi hamleler yaparlar.

Şahı Mat Etme: Amaç rakip şahı mat etmektir. Şahı şah tehdidi altında bırakarak (şah çekerek) rakip şahı hareketsiz kılmaktır.

Çocuklara Satranç Nasıl Öğretilir?

Öncelikle basit ve anlaşılır şekilde anlatılmalıdır.

Resimli ve eğlenceli materyaller kullanmak öğrencinin ilgisini çekeceğinden hem eğlenirler hem de kolayca öğrenirler.

Drama tekniği kullanarak hikâyeleştirme, canlandırma gibi yöntemler denenebilir.

Bulmacalar, interaktif uygulamalar yine satranç öğrenmede etkili yöntemlerden biridir.

Grup halinde soru cevap şeklinde basit mat soruları, kombinezonlar çözdürülebilir, turnuvalar yaparak öğrenciye satrancın yarışma ve rekabet yönünü de geliştirmekte fayda var.

Kendi hızlarında öğrenmelerine izin vererek öğretim sürecinde sabırlı olunmalıdır.Formun Altı

Okul Öncesi Dönemde Satranç Öğretimi Nasıl Yapılır?

Okul öncesi dönemde satranç öğretimi, çocukların dikkat sürelerine ve öğrenme tarzlarına göre planlanmalı. Her çocuk biricik ve tek olduğu için grup halinde öğretilse bile birebir öğrenciyle ilgilenilmelidir. Satranç zihinsel ve sosyal becerilerini geliştiren eğlenceli ve etkili bir yöntemdir.

Öncelikle öğrenciye satranç oyununu sevdirmeli ve öğretim yaklaşımını özenle planlamak gerekir.

 Oyun temelli öğrenme okul öncesinde etkili bir yöntemdir.

Satranç Oynamak Çocukların Gelişimine Nasıl Fayda Sağlar?

Satranç oynamak, çocukların gelişimine birçok fayda sağlayan zengin bir oyundur. Satrancın çocuklara kazandırdığı bazı önemli katkılar şunlardır:

 1. Zihinsel becerilerin gelişimi
 2. Mantıksal düşünme
 3. Bellek ve dikkat gelişimi
 4. Sorumluluk ve karar verme
 5. Sabır ve stratejik düşünme
 6. Kendine güven ve öz disiplin
 7. Hedef belirleme ve planlama
 8. Rekabet ve kaybetmeyi kabul etme
 9. Sosyal beceriler
 10. Sanatsal ve estetik algı(Satranç tahtası ve taşları, çocukların görsel algısını ve estetik anlayışını geliştirir)
 11. Eğlence ve hobi

Tüm bu faydalar göz önünde bulundurulduğunda, satranç çocukların bilişsel, duygusal ve sosyal gelişimine olumlu katkılar sağlayan değerli bir oyundur.

Satranç, çocukların eğlenirken öğrenmelerini sağlayan çok yönlü bir oyundur. Bu nedenle, çocukların gelişimine katkıları nedeniyle okul öncesi dönemden itibaren satranç öğrenmeye teşvik etmek faydalı olacaktır.


Üye olup, Haftalık Programımızı uyguladığınızda, 14 gün içinde çocuğunuzdaki değişimi fark edeceksiniz.
Çerez Kullanımı
Kişisel verileriniz, mevzuata uygun olarak toplanıp işlenir. Detaylı bilgi almak için Verilerin Korunmasını inceleyebilirsiniz.
X