Gebelikte Ense Kalınlığı Ölçümü | Çocuklu Dünya
 
Hamilelik

Gebelikte Ense Kalınlığı Ölçümü Neden Önemlidir?

Tarih: 9 Ocak 2022 - Pazar
Uzman görüşü için konu öner.

Gebelikte Ense Kalınlığı Ölçümü Neden Önemlidir?

Gebelikte Ense Kalınlığı Ölçümü

Gebelik sürecinde anne adayları çok sayıda kontrolden geçerler. Anne karnında bebeğin ense kalınlığı ölçümü de bu testlerden birisidir. Genellikle 8. ve 14. Haftalara arasında yapılan kontrollerde bu ölçüm dikkate alınır. Ense kalınlığı ölçümü bebeğin doğum sonrası ileriki yaşamında olabilecek herhangi bir rahatsızlığın ön belirtisi olabilmektedir. Bu nedenle ihmal edilecek bu husus değildir. Gebeliğin 18. ve 22. Haftalar arasında gerçekleştirilen ayrıntılı (Detaylı) ultrason ile de ense kalınlığı sınır değerleri kontrol edilir.


Anne Karnında Bebekte Ense Kalınlığı Nedir?

Ense kalınlığı hamilelik sürecinde ilk trimester döneminde yapılan, bebeğin boyun arkasında biriken sıvı miktarının ses dalgaları ile çalışan ultrason cihazı kabiliyeti ile ölçümünün yapılması işlemine denilmektedir. Bebekte olabilecek herhangi bir kromozomal bozukluğun tanısında yardımcı olur.

Ense Kalınlığı Sınır Değerleri Ne olmalıdır?

Ense kalınlığı sınır değerleri 3mm olarak kabul edebiliriz. 3mm altında ölçülen ense kalınlığı değerleri bebekte ileri tetkik gerektirmez. Gebelikte ilk trimester döneminde ense kalınlığı 3mm üstünde çıkan durumlarda ileri tetkiklere başvurmak gerekir.

3mm’nin üstünde çıkan durumlarda bebekte kromozomal genetik bozuklukları incelenmelidir. Bu da amniyosentez yani anne karnından alınan sıvının incelenmesi ile gerçekleşir.

Üye olun çocuk gelişiminde size rehberlik edelim!
Doğumdan itibaren çocuğunuzun gelişimine göre günlük eğitim planı
Uzmanların hazırladığı 2.500’den fazla eğitici oyun
Uzmanlarla seminerler
Uzmanlara danışma

3mm’nin üstünde çıkan her durumda bebekte genetik bozukluk olacak diye bir şey söz konusu değildir. Bu durumlarda ense kalınlığının yanı sıra, burun kemiği ve diğer incelemeler dikkate alınır.

Gebelikte Ense Kalınlığı Ölçümü Nasıl Yapılır?

İlk trimester döneminde kontrole gelen anne adayı muayene masasına sırt sütü uzanır. Anne adayının karın bölgesine ultrason jeli sürülür. Ultrason probu karın bölgesinde gezdirilerek ultrason ekranında görüntüler elde edilir. Bebek yan pozisyonda yatarken boyun arkasında biriken sıvının ölçümü cihaz ile yapılır.

Ancak burada milimetrik ölçümler söz konusu olduğu için acele etmemek gerekir. Bebeğin göğüs kafesi ve baş ve boyun bölümü ekranı kapsayacak şekilde görüntü büyültülerek ölçüm değerlerine bakılır. Ölçümü yapacak olan hekiminde tecrübesi bu durumda oldukça önemlidir. Ölçüm ses dalgaları ile çalışan ultrason cihazı ile yapıldığından dolayı gebeye ve anne karnındaki bebeğe herhangi bir zararı olan işlem değildir.

Bazı durumlarda göbek kordonu anne karnında bebeğin boyun etrafına gelebilmektedir. Bu durumlarda ense kalınlığı ölçüm değeri farklı çıkmaktadır. Bu gibi durumları da ancak tecrübeli bir hekim fark edebilir. Aksi takdirse yanlış ölçüm değerleri alınabilir.

Ense kalınlığı ölçüm hesaplamasında bebeğin anne karnında gelişim düzeyi de mutlaka dikkate alınmalıdır. Bebeğin baş popo mesafesi ve gelişim düzeyi dikkate alınarak bir risk hesaplaması yapılır. Tüm bunların sonucunda ense kalınlığı ölçüm değeri ortaya çıkmaktadır.

Down Sendromu tanısında Ense Kalınlığı Ölçümü Önemli midir?

Down sendromu (trizomi 21) tanısında ense kalınlığı ölçümü oldukça önemli bir kriterdir. Ense kalınlığı ölçümü ile yaklaşık %70-80 oranında down sendromu tanısı koyulabilir. Bunun yansıra ikili testlerde anne kanında bakılan Beta hCG ve PAPP-A düzeyi oldukça önemlidir.

İkili test ile down sendromu tanısı koyabilme ihtimali %90’lara kadar çıkabilmektedir. İkili test sonucunda down sendromu (trizomi 21) riski yüksek çıkanlarda daha ileri bir tetkik olarak Fetal DNA testi de yapılabilir. Bu testler ile down sendromu tanısı koyabilme ihtimali oldukça yüksektir ancak tüm bunlara rağmen tanı %100 doğru sonuç söz konusu olmayabilir.

21. Haftada Ense Kalınlığı Kaç Olmalıdır?

21. haftada genellikle ayrıntılı ultrason incelemesi yapılmaktadır. Tabii detaylı ultrason incelemesinde de ense kalınlığı ölçüm değerlerine bakılmaktadır ve 3mm’nin üstü çıktığı durumlarda hekimin önerisi doğrultusunda ileri testler yapılmalıdır.


Üye olup, Haftalık Programımızı uyguladığınızda, 14 gün içinde çocuğunuzdaki değişimi fark edeceksiniz.
Çerez Kullanımı
Kişisel verileriniz, mevzuata uygun olarak toplanıp işlenir. Detaylı bilgi almak için Verilerin Korunmasını inceleyebilirsiniz.
X