İçine Kapanık ve Utangaç Çocuk | Çocuklu Dünya
 
Çocuk Gelişimi

Aikido′nun İçine Kapanık, Utangaç, Çekingen Çocuklar İçin Faydaları Nelerdir?

Tarih: 16 Nisan 2018 - Pazartesi
Uzman görüşü için konu öner.

Aikido′nun İçine Kapanık, Utangaç, Çekingen Çocuklar İçin Faydaları Nelerdir?

İçerikler


İçine Kapanık, Utangaç, Çekingen Çocuk ve Aikido


Ebeveynlerden sıkça duyduğumuz bir serzeniş̧; “benim çocuğum çok içine kapanık”, “çok utangaç bir çocuğum var”, “benim kızım/oğlum arkadaş̧ edinmekte zorlanıyor”, “çocuğumunhiç arkadaşı yok”. Cümleler değişse de içine kapanık çocuk sıkça karşılaştığımız konulardan.

Aikido sanatına hakim ya da konuyla ilgili fikir sahibi olan çocuk gelişim uzmanları, öğretmenler ve pedagogların içine kapanık çocukların ailelerine sıkça Aikido’nun yararlarından bahsederek bu gibi çocukları Aikido’ya yönlendirdikleri biliniyor. Hatta son yıllarda bu bilinçlenme hızla artmakta. Artık daha çok veli bu gibi yönlendirmeler sonucunda çocuklarını Aikido Dojolarına (salonlarına) getiriyor. Peki Aikido’nun içine kapanık, utangaç ya da çekingen çocuklara nasıl bir faydası var?

Aikido nedir?

Aikido, bireysel bir spor ya da aktivite olmanın aksine, takım çalışması, yardımlaşma, dayanışma, paylaşma ve sosyalleşme gerektiren bir grup aktivitesidir. Aikido’nun felsefesi “ben” değil “biz “üzerine kuruludur ve “bir zincir ancak en zayıf halkası kadar güçlüdür” ifadesinden yola çıkmaktadır. Derslerde yapılmakta olan parkur egzersizleri, ısınma hareketleri grup ve bir öğrencinin komutasında yapılır, çalışılan partnerli/eşli teknikler tekli tekniklere göre oldukça fazladır, ders sonlarında oynanan oyunlar da yine birlikteliği desteklemektedir. Bunun yanı sıra Dojolarda (Aikido çalışılan alan) doğum günü partileri, özel gün kutlamaları, film gösterimleri, sosyal sorumluluk projeleri gibi sosyalliği arttırıcı ve aile ruhunu pekiştirici aktiviteler de yapılmaktadır. Tüm bunların amacı bir aile ortamının tesis edilmesini sağlayarak, çocukların birbirleriyle olan ilişkilerinin güçlendirilmesidir. Aikido salonları ve kulüpleri, çocukların “geldim, sporumu yaptım, evime gittim” diyecekleri ortamların aksine, orada dolu dolu zaman geçirmekten mutluluk duydukları alanlardır. Aikido’da esas, hep birlikte eğlenerek öğrenmek ve birlikte daha iyiye doğru gelişmektir.

Aikido interaktif bir sanattır. Çocuklarımız teknikleri eşli olarak yaparken, tekniksel detayları, sorularını ve düşüncelerini birbirleriyle paylaşırlar. Üst kemerler, alt kemerlerine sürekli olarak yardımcı olurlar. Ayrıca tekniklerdeki partnerler sürekli değiştirilmekte ve her çocuk her tekniği farklı bir arkadaşıyla yapmaktadır. Bunun da sebebi yine çocuklarımızın minderdeki tüm arkadaşlarıyla iletişim haline geçmesini sağlayarak, oluşturulan sosyal ortamın ve aile yapısının sağlamlaştırılmasıdır.

Üye olun çocuk gelişiminde size rehberlik edelim!
Doğumdan itibaren çocuğunuzun gelişimine göre günlük eğitim planı
Uzmanların hazırladığı 2.500’den fazla eğitici oyun
Uzmanlarla seminerler
Uzmanlara danışma

Dersler sırasında her öğrenciye belli görev ve sorumluluklar verilir. Bu en düşük kuşak seviyesindeki öğrenciden, en yüksek kuşak seviyesindeki öğrenciye kadar herkes için geçerlidir. Bu görev ve sorumluluklar sayesinde öğrenciler bir kişi, birkaç kişi ya da tüm grup ile doğrudan iletişime geçmektedirler. Bir öğrencinin ilk Aikido dersi itibariyle tanışmaya başlayacağı bu görevler, sosyalliği arttırıcı ve pekiştirici olacaktır.

Tüm bunlar ile amaçlanan hedef, içine kapanık, utangaç ya da çekingen çocukların Aikido derslerinde kendi kabuklarından çıkmalarına ve daha sosyal, daha aktif bireyler haline gelebilmelerine yardımcı olmaktır.


ÇocukluDünya Editörünün mesajı: "Uzmanımızın yazısını okuduğunuz için teşekkür ederiz." Çocuk gelişimi, sağlıklı bir birey yetiştirmek için oldukça önem arz eden bir konudur. Kişinin karakteri, davranışları ve sağlığı çocukluk döneminde atılan temeller üzerine inşa edilmiştir. Bu sebeple ebeveynlerin dikkat etmesi gereken konuların başında çocuk gelişimi gelmektedir. Küçük yaştan itibaren çeşitli bebek aktiviteleri ile bebeğinizle aranızdaki ilişkiyi daha sağlıklı bir boyuta taşıyabilmek ve onun gelişimine katkıda bulunabilmek mümkün. Bebek eğitimi için fiziksel ve psikolojik olarak onu iyi hissettirmek oldukça önemli. Peki, ebeveynler bu konunun üstesinden nasıl gelebilir? Çeşitli çocuk etkinlikleri, çocuk aktiviteleri bu konuda oldukça önemli bir yer kapsamaktadır. Ebeveyn, çocukla arasındaki iletişimi kuvvetlendirmek için onunla aynı zamanda oyun arkadaşı olmalıdır. ÇocukluDünya, aradığınız ve merak ettiğiniz çocuk gelişimi konularında size yardımcı olacak platformdur. Çocuğunuz için bir profil oluşturabilir, çocuğunuzun yaşına ve gelişimine göre bebek aktiviteleri, çocuk aktiviteleri ve çocuk eğitimi tavsiyeleri alabilirsiniz. Ayrıca alanında uzman kişilerin, sizin ve çocuğunuz için hazırladığı faydalı içeriklerden yararlanabilirsiniz.

Üye olup, Haftalık Programımızı uyguladığınızda, 14 gün içinde çocuğunuzdaki değişimi fark edeceksiniz.
Çerez Kullanımı
Kişisel verileriniz, mevzuata uygun olarak toplanıp işlenir. Detaylı bilgi almak için Verilerin Korunmasını inceleyebilirsiniz.
X