İndigo Çocuk | Çocuklu Dünya
 
Çocuk Eğitimi

İndigo Çocuk Nedir? Nasıl Davranmalıyız?

Tarih: 14 Ağustos 2022 - Pazar
Uzman görüşü için konu öner.

İndigo Çocuk Nedir? Nasıl Davranmalıyız?

İndigo Çocuk Nedir?

Karşılaştığımız yeni teknolojik yeniliklerde yardıma ihtiyacımız olduğunda çocuklarımıza danışmamız gerektiği konusunda kendi aramızda şakalaştığımız bir nesil ile karşı karşıyayız.

İndigo çocuklar 1970′lerde ve 1980′lerde, empatik ve meraklı yaşamlarının ilk yıllarında kendilerine dair güçlü bir algıya sahip, son derece zeki ve son derece sezgisel olarak bilinirler. İnatçılıkları ve otoriteye karşı dirençleri nedeniyle asi olarak bile tanımlanabilirler. Ancak, onları gerçekten merak ettiren ve değerli bir şey yaratmaya iten bir şeyle zaman harcadıklarında, saatlerce ona odaklanabilirler. Genellikle davranışları normalden farklı ve garip olarak kabul edilebilir. Aslında, İndigo çocuk benliğin çağdaş olarak yeniden tanımlanmış olan halidir. İndigo çocuk ya da diğer bir kullanımla kristal çocuklar yaşıtlarına göre daha üstün denilebilecek farklı yeteneklere sahiptir. Bu farklılıkların tespit edilmesi ve tanı konulabilmesi için uzmanlar tarafından uygulanması gereken birtakım testler mevcuttur. Belli testler uygulanmadan önce çocukların ilk değerlendirmeden geçirilmesi önemlidir.

İndigo Olduğunu Nasıl Anlayabilirim?

Şu ana kadar okuduğunuz yazıdan İndigo çocukların alışagelmişten daha farklı yanları olduğunu anlamışsınızdır. Otoriteye baş kaldırıp ve kendi yolunda kendine özel şekilde yol alması ile diğer gruplardan sıyrılan bir çocuk hayal edebilirsiniz. Önceliği para kazanmaktan çok kendi ruhuna yatırım yapmaktır. Enerjileri, yetenekleri ve özgün yanları ile ön plana çıkarlar. Farklılıkların yarattığı hassasiyet yüzünden depresyon ve kaygı gibi sorunlarla mücadele edebilirler. Özgün yeteneklerini kullanırken istedikleri gibi olaylar gitmezse kolayca ‘’ümitsizlik’’ duygusuna kapılabilirler. Karşısındaki kişi tarafından anlaşılmadığını hissederse toplumdan kendisini ayırarak, yalnız zaman geçirebilir. Birçok İndigo çocuğa küçükken DEHB tanısı konmuştur. Bunun nedeni ise daha kolay sıkılmalarıdır. Bu durum ise onları rutin ve geleneksel düşüncelerle mücadele etmeye iter. Bazı ebeveynler, öğrenme güçlüğü, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu alan çocuklarını etiketlemek yerine İndigo çocuk olarak kullanmaya tercih etmektedir. Uzmanlar ise bu durumu ebeveynlerin psikolojik veya psikiyatrik bir tanı ya da tedaviden kaçınma yolu olarak seçtiğini düşünmektedir. İndigo çocuk ya da diğer bir kullanımla kristal çocuklar yaşıtlarına göre daha üstün denilebilecek farklı yeteneklere sahiptir. DEHB gibi şüpheli veya gerçek bir bilişsel tanı veya Otizm spektrum gibi bir duruma da işaret ediyor olabilir. Bu farklılıkların tespit edilmesi ve tanı konulabilmesi için uzmanlar tarafından uygulanması gereken birtakım testler mevcuttur. Belli testler uygulanmadan önce çocukların ilk değerlendirmeden geçirilmesi önemlidir. Bununla birlikte,

teşhisin çocuğunuzu tanımlamasına izin vermemek önemlidir. Beynin sürekli değişen ve sürekli gelişen bir organ olduğunu biliyoruz. Yaşamın ilk yıllarında çevresel faktörler ve kişinin yaşamıyla sinir bağlantıları değişir. İndigo çocuklar kendi benlik duygusunu kabul etmeyen bu sisteme karşı tepki gösterip ve uyum sağlamaya çalışırken, “nörolojik ve gelişimsel bozukluk” olarak tanımlanan özelliklerini geliştiriyor olabilir. Bu yüzden bazen uyum sağlamak için ilaç tedavisi önerilmektedir. İndigo özellikleri ile DEHB tanısı konan kişiler arasındaki benzerlikler

Üye olun çocuk gelişiminde size rehberlik edelim!
Doğumdan itibaren çocuğunuzun gelişimine göre günlük eğitim planı
Uzmanların hazırladığı 2.500’den fazla eğitici oyun
Uzmanlarla seminerler
Uzmanlara danışma

DEHB′li çocuklar genellikler görsel öğrenirler. Bazı İndigo çocukların benzersiz bir bilgi ve günümüzün eğitim sisteminde genellikle öğrenme yöntemi vardır. Görüntüleri kelimelere düşük performans sergilerler. ilişkilendirirler. Geleneksel okul sistemleri henüz bu öğrenme farklılıklarını karşılamamaktadır. DEHB ’de dikkat sorunu gibi görünmektedir. DEHB′li insanlar gibi, İndigolar da odaklanmakta zorlanıyor gibi görünür ama ilgileri zirveye ulaştığında, kolayca ve uzun süre dikkatlerini verebilirler. DEHB’li çocuklar korkusuzdur. İndigolar bazen kaba olarak kabul edilirler çünkü yapmacık bir tepki gösteremezler ve her zaman hissettiklerini söylerler. DEHB olan kişiler dürtüseldir. İndigolar kuralları sevmezler. Kurallar, içsel değer algılarıyla çatışırsa uymazlar. DEHB olan kişiler içsel bir huzursuzluk İndigolar genellikle kendilerini yabancı gibi yaşarlar ve oraya ait değillermiş gibi hisseder, dünyada işlerin nasıl yürüdüğüne dair hissedebilirler, rahatsızlık ve öfke hissederler.

İndigo Çocukların Özellikleri

 • Diğer insanların ne düşündüklerini ve/veya hissettiklerini rahatlıkla fark edebilir.
 • Alışılmadık bir mizaca sahip olma eğilimindedir.
 • Çevresindeki kişilere karşı oldukça hassas olma eğilimindedir.
 • Görevi olmasa bile çoğunlukla yerine getirmesi gereken bir içsel görevi varmış gibi hisseder.
 • Genellikle diğer insanlar tarafından “daha farklı" olarak algılanmaktadır.
 • Sezgileri ile hareket eder ve çoğu zaman sezgileri ona eşlik eder.
 • Hazır gıdalara, katkı maddesi içeren ürünlere karşı hassas olabilir.
 • Zeki olsa da her zaman en iyi notları okulda almaz.
 • Yaratıcıdır ve ellerini kullanarak yeni şeyler yaratmaktan hoşlanır.
 • Çevresinde gördüğü işlerin nasıl yapıldığını öğrenmek ilgisini çeker.
 • Okulda asi olarak tanımlanabilir. Ödev yapmaktan veya otorite figürlerine saygı duymaktan hoşlanmaz ve kurallara uymakta zorlanır.
 • Depresyon, çaresizlik ve intihar düşüncelerine sıklıkla sahip olabilir.
 • Kolayca hatırlayabildiği ve tekrar eden rüyaları vardır.
 • Duygusal olarak dengesiz insanlara karşı ilgi duyma eğilimindeyim.
 • Alkol ve uyuşturucu kullanımı gibi yıkıcı davranışlarda bulunabilmektedir.
 • Kendi hayatının ne anlama geldiğini ve bunun Dünya′daki zamanı nasıl etkilediği ve onunla nasıl ilişkili olduğu konusunda yakinen ilgilidir.
 • Okulu Sevmezler. Hangi çocuk okulu sever ki zaten diye düşünüyor olabilirsiniz. Genellikler çocuklar dersleri dinlemek ve ödevleri yapma konusunda isteksiz olabilir ama İndigo çocuklar daha farklı zorlanmalar da yaşamaktadır. Örneğin; okuldaki kurallara ve toplumsal yapılara uymakta zorlanırlar. Kendi ilgi alanlarının üzerine giderler ve onları geliştirip, öğrenmek hoşlarına gider.
 • Öğrenme yöntemleri diğer çocuklardan farklılaşır ve kendi yöntemlerini geliştirir. Geliştirdiği bu yöntemlerini kullanarak kendi yollarını bulmak ister. Günümüz eğitim sistemine giren yeni ilkokul çağındaki bir çocuğun kafasının içine girdiğinizi düşünün. Baktığınız zaman, gerçek dünya ait kısıtlayıcı kurallar, ezbere dayalı bilgiler ve bu bilgileri kullanarak sınandığı bir dünyanın içindesinizdir. Çocuklar bu sistemin içinde engellenir, merakları ödüllendirilmez, sınıftaki diğer çocuklarla iletişimleri kontrolcü bir yapı ile denetlenmektedir. İndigo çocuklar engellenmişlik ve anlaşılmamışlık hissi ile okuldaki eğitimde zorlanır, huzursuzluk hissine kapılır ve hatta öfkelenir.

İndigo Çocuğa Nasıl Davranmalıyız?

"Babanız eve dönene kadar bekleyin" veya “onu yaparsan kurabiye yeme hakkını kaybedeceksin " tehditlerinin olduğu günler geride kaldı, İndigo çocuklar sizin sınırlarınızı zorlayabilir. Gelişmiş empati yetenekleri sayesinde karşısındaki insanın manipülesinden kolay kolay etkilenmeyecektir. Kendi yollarından gitmek en güçlü yanları olduğu için ne yapmaları gerektiğinin söylenmesinden hoşlanmazlar ve sizin yolunuzdan gitmeyi asla kabul etmezler. Manipüle edici ve incitici bir şekilde davranırsak, kendi davranışlarımızı bize yansıtmaktan asla çekinmezler. Tehdit alışkanlıklarımızdan veya diğer cezalandırıcı davranışlarımızdan kurtulamazsak eğer evde ve okulda huzurlu bir ortamın hakim olması için yeni yöntemler öğrenmemiz gerektiğini bize göstereceklerine emin olabilirsiniz! Bunu da ancak ebeveynler olarak çocuğumuzla en içten bağımız sevgi ile gerçekleştirebiliriz.


Üye olup, Haftalık Programımızı uyguladığınızda, 14 gün içinde çocuğunuzdaki değişimi fark edeceksiniz.
Çerez Kullanımı
Kişisel verileriniz, mevzuata uygun olarak toplanıp işlenir. Detaylı bilgi almak için Verilerin Korunmasını inceleyebilirsiniz.
X