Ovulasyon Testi Nedir? Nasıl Yapılır? | Çocuklu Dünya
 
Hamilelik

Ovulasyon Testi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Tarih: 20 Mart 2021 - Cumartesi
Uzman görüşü için konu öner.

Ovulasyon Testi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Ovulasyon Testi


Kadının bir aylık döngüsüne baktığımızda; ilk yarıda yumurta gelişir, olgunlaşır ve döngünün yaklaşık olarak ortasında yumurtlama dediğimiz ovulasyon meydana gelir. Tam bu zamanda ilişki olur ve koşullar uygunsa gebelik meydana gelir. Eğer birleşme olmaz ise yumurta gitgide bozulur ve en son adet kanaması ile döngü son bulur.


Ovulasyon testi nedir?

Ovulasyon dönemi kan ve idrarda LH dediğimiz hormon seviyesinin ölçümü ile saptanabilir. Ovulasyondan 24-36 saat öncesinde LH hızla artar ve bunun tespiti ile ovulasyona yakın olduğumuzu yani hamilelik şansımızın en yüksek olduğu dönemi öğrenebiliriz.

Ovulasyon testi nasıl yapılır?

Ovulasyon zamanını kan değeri ölçümü ile saptayabileceğimiz gibi pratik şekilde eczaneden alabileceğimiz ovulasyon testleri ile evde idrarımızla kendimiz de saptayabiliriz.

Ovulasyon testi ne zaman yapılır?

Her kadının döngüsü aynı süre ve sıklıkta olmayacağından en ideal zaman beklenen adet gününden 14 gün öncesidir. Yani 28 günde bir adet olan bir kadın, adetin ilk gününe 1 dedikten sonra sayar ve 14. gün potansiyel ovulasyon günüdür. 30 günde bir adet gören kadında ise bu 16. güne rast gelir. Testi de beklenen ovulasyon gününden birkaç gün öncesine giderek başlayıp her gün yapabiliriz. Yani yine 28 günde bir adet gören bir kadın, adetten sonraki 11-12. günlerde teste başlayabilir.

Üye olun çocuk gelişiminde size rehberlik edelim!
Doğumdan itibaren çocuğunuzun gelişimine göre günlük eğitim planı
Uzmanların hazırladığı 2.500’den fazla eğitici oyun
Uzmanlarla seminerler
Uzmanlara danışma

Ovulasyon testi hangi saatlerde yapılır?

Ovulasyon testi her gün yaklaşık olarak aynı saatte yapılmalı. Yanlış sonuç verebileceği için gebelik testinin aksine sabah ilk idrar kullanılmamalıdır. Gün içindeki herhangi bir saat uygundur. Öncesindeki birkaç saat çok sıvı tüketilmemesine dikkat etmek önemlidir.

Ovulasyon testi nasıl kullanılır?

Evde yapılan gebelik testleri gibi kullanılır. Temiz ve kuru bir kaba idrar yapılır. Test çubuğu 5 sn idrarda bekletilir. 5 dk sonra referans çizgisinin yanında ikinci bir çizgi belirginleşmişse test pozitiftir. Referans çizgisinin olması testin doğru yapıldığını gösterir. İkinci çizgi referans çizgisinden daha belirginse LH piki olmuş ve ovulasyon dönemi başlamak üzeredir.

Ovulasyon testi pozitif çıkınca ne zaman ilişki olmalı?

LH nın pik yapması yani testin pozitif çıkması ile ovulasyon dönemi başlamak üzeredir. 24-36 saat içinde ilişki önerilir.

Ovulasyon testi güvenilir mi?

Test doğru yapılır ise %95 civarı doğru sonuç verir. Tabiki tam ideal yumurtlama zamanında ilişki olsa dahi gebelik olacak diye bir şart yoktur. 3-4 ay düzenli ve zamanında ilişkiye rağmen gebelik olmaz ise kadına jinekoloji, erkeğe üroloji kontrolü önerilir.


Üye olup, Haftalık Programımızı uyguladığınızda, 14 gün içinde çocuğunuzdaki değişimi fark edeceksiniz.
Çerez Kullanımı
Kişisel verileriniz, mevzuata uygun olarak toplanıp işlenir. Detaylı bilgi almak için Verilerin Korunmasını inceleyebilirsiniz.
X