Plasenta Previa| ÇocukluDünya | Çocuklu Dünya
 
Hamilelik

Plasenta Previa İçin Ne Yapılabilir?

Tarih: 22 Mayıs 2022 - Pazar
Uzman görüşü için konu öner.

Plasenta Previa İçin Ne Yapılabilir?

Plasenta Previa

Hamilelikte anne ile bebek arasındaki besin alışverişini sağlayan organa "bebeğin eşi" plasenta denilmektedir. Bebeğin eşinin aşağıda olması olarak tarif edilen plasenta previa nedir? Ne yapmak gereklidir?


Plasenta Previa Nedir?

Plasentanın rahim ağzını kısmen ya da tamamen kapatmasına plasenta previa denilmektedir ve şiddetli ağır kanama riski taşıdığından riskli gebelikler kategorisinde yer almaktadır. Plasenta rahim ağzının 2cm ötesinde yer alır tam kapatmaz ise kısmi previa ya da marjinal previa denilir. Rahim ağzını tam kapatıyor ise plasenta previa totalin adı verilir.

Plasenta Previa Neden Olur?

En önemli risk faktörü geçirilmiş sezaryen operasyonudur. Artan anne yaşına bağlı diğer faktörler:

  • Çok doğum
  • Sigara içmek yüksek rakımda yaşamak
  • Geçirilmiş kürtaj

gibi birçok sebep sayılabilir. Sıklığı 300 doğumda 1’dir. Yaş ve geçirilmiş sezaryen operasyonları gibi etkenler ile bu oran artması nedeni ile daha sık da görülebilmektedir. Sıklıkla ayrıntılı ultrasonografi zamanında tespit edilir bu durum. Rahim büyüdükçe ilerleyen haftalarda plasenta rahim ağzından uzaklaşabilmektedir. İlerleyen haftalarda kontrol edilmesi gerekmektedir. Ağrısız kanama ile belirti vermektedir. Bu kanama hafif ya da ağır olabilir parlak kırmızı renktedir. Durabilir, ara ara kanamalar da olabilir.

Üye olun çocuk gelişiminde size rehberlik edelim!
Doğumdan itibaren çocuğunuzun gelişimine göre günlük eğitim planı
Uzmanların hazırladığı 2.500’den fazla eğitici oyun
Uzmanlarla seminerler
Uzmanlara danışma

Plasenta Previada Yapılması Gerekenler Nelerdir?

  • Yorucu egzersiz ve aktiviteden kaçınmak
  • Vajinal temasın kesilmesi (muayene, cinsel ilişki)
  • Aşırı kanama, bebek hareketlerinde azalma, rahimde hassasiyet, sırt ağrısı olması durumunda sağlık kuruluşuna başvurmak

Plasenta previa kadın doğum bölümünün riskli ve acil hasta gruplarından bir tanesidir. Rahim ağzını tam kapatan bir plasentada sezeryan gerekmektedir. Rahim kasına ulaşan bir plasenta olması durumunda ameliyat zorlu ve karmaşık hale gelebilmektedir. Komplike vakalarda bebek doğduktan sonra rahim alınması gerebilmektedir. Bu tür hastalar tam donanımlı, deneyimli merkezlerde takip edilmeli ve bu merkezlerde doğum gerçekleştirilmelidir.

Hafta hafta hamilelik yazı dizimizi okumak ister misiniz?


Üye olup, Haftalık Programımızı uyguladığınızda, 14 gün içinde çocuğunuzdaki değişimi fark edeceksiniz.
Çerez Kullanımı
Kişisel verileriniz, mevzuata uygun olarak toplanıp işlenir. Detaylı bilgi almak için Verilerin Korunmasını inceleyebilirsiniz.
X