Sürdürülebilir Ebeveynlik Nedir? | Çocuklu Dünya
 
Annelik-Babalık

Sürdürülebilir Ebeveynlik ile Doğa Bilinci Kolay

Tarih: 21 Temmuz 2022 - Perşembe
Uzman görüşü için konu öner.

Sürdürülebilir Ebeveynlik ile Doğa Bilinci Kolay

Sürdürülebilir Ebeveynlik

Sürdürülebilirlik bir kavram olarak farklı insanlar için farklı şeyler ifade edebilir. Bizler için bu kavram aile olarak tüketimimiz, kullandığımız kaynaklar konusunda bilinçli olmak ve gereksiz hiçbir şeyi israf etmememizi sağlamak demektir.

Toplumumuzun örf ve adetlerinde de bulunan birçok önlem ve öğütle aslında sürdürülebilir ebeveynlik kavramı hiçbirimizden çok da uzakta değil.

Sürdürülebilir ebeveynlik ile dünya için sorumluluk alan bir aile olmayı dile getiriyoruz. Aile olarak çocuklara çevre bilincine sahip olmayı öğretmek ve çevresel etkiye dayalı dikkatli kararlar vermesi için çocuğumuza ekoloji okur yazarlığı becerileri kazandırmak üzerinde duruyoruz. Temel olarak, çevreyi seven ve önemseyen, farkındalığı yüksek çocuklar yetiştirmeye çalışıyoruz ve biliyoruz ki bu birçok farklı şekilde yapılabilir!

Her aile için devamlılığı olan farklıdır, bu sebeple sürdürülebilir ebeveynlikle ilgili bir şeylere başlamak için belirlenmiş kurallar yoktur. Bu yüzden siz ve aileniz için en iyi olanı deneyimleyerek eğlendiğiniz çözümler bulabilir ve bunları aile yaşantınızın parçası yapabilirsiniz.

Üye olun çocuk gelişiminde size rehberlik edelim!
Doğumdan itibaren çocuğunuzun gelişimine göre günlük eğitim planı
Uzmanların hazırladığı 2.500’den fazla eğitici oyun
Uzmanlarla seminerler
Uzmanlara danışma

Bazı ebeveynler başlangıç aşamasında, ev içerisinde ikinci el ürünlere yer verirken, bazı ebeveynler sıfır atık hedefi doğrultusunda evde ayrıştırma yapabilir, tek kullanımlık plastikleri hayatınızdan çıkarabileceğiniz gibi çocuğunuzun yemeğini yerel üreticiden aldığınız ürünlerle yaparak bu hayata adım atabilirsiniz. Çocuklarınıza doğayı anlatarak, birlikte yapacağınız gezi ve etkinliklerle gezegene nasıl saygı duyulacağını ve gezegenin iyi koruyucuları olmayı öğretmeye çalışabilirsiniz.

Sürdürülebilir ebeveynlik karşınıza, eko-ebeveynlik, doğa dostu ebeveynlik ya da yeşil ebeveynlik olarak çıkabilir, başlığı her ne olursa olsun dünya için daha duyarlı çocuklar yetiştiren ebeveynlere duyulan ihtiyaç şimdi her zamankinden daha acil. Bundan birkaç yıl sonra hava koşullarını tahmin eden iklim modelleri çok umut verici sonuçlar göstermiyor. 21. yüzyılın sonunda, sera gazları mevcut seviyede yükselmeye devam ederse, Dünya′nın sıcaklıklarının 4 santigrat derece artacağını tahmin ediyorlar. Bu bilgiler, harekete geçmek ve başta kendi alışkanlıklarımızı değiştirmek için dünyanın bize verdiği bir uyarı olabilir.,

Sürdürülebilirliği Günlük Yaşamımızın Parçası Yapmak

Çocukların her gün kullandıkları ürünlerin sürdürülebilir olmasını sağlamak ve bu seçimlerin sebebini onlara anlatmak faydalı bir uygulama olacaktır. Bu hikayeler, çocuklar için büyüdüklerinde ve kendileri ebeveyn olduklarında dahi önem taşır.

Oyuncaklar çocukların hayatlarının büyük bir bölümünü oluşturur. Küçük yaştan itibaren bir çocuğun arkadaşıdırlar ve çocukluk boyunca yetişkinliğe kadar onlara eşlik ederler. Ancak, şimdi bile değer verdiğimiz, ebeveynlerimizden bize miras kalan plastik barbie bebekler mi yoksa tahta bebekler mi? Çocuklarınız için çevre dostu oyuncaklar seçmek yalnızca oyuncakların görünümünü ve verdiği hissi iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda gezegen için çok daha iyi bir seçenektir. Çevre dostu malzemeler kullanarak gezegeni koruyan ve anlatacak bir hikayesi olan sürdürülebilir oyuncakları tercih edebilirsiniz.

Çocuklarımızı Çevreye Karşı Sorumluluk Hissettirmek

Çevreye karşı güçlü bir sorumluluk duygusu yaratmak, çocuklarınızın çevre bilincine sahip olarak yetişmesini sağlayacaktır. Bunu onlara evde çeşitli sorumluluklar vererek yapabilirsiniz. Evinizdeki, iç mekan ve balkon bitkilerinizi sulamayı veya çöpleri ayırmayı çocuğunuzun sorumluluğu haline getirmek bunun için güzel yöntemler olabilir. Çocuklara sürdürülebilirlik ve daha temiz, daha yeşil bir yaşam sürmenin önemi hakkında kitaplar almak, onları birlikte okumak ve uygulamaya çalışmak da bu konularda eğitecek bir şey olabilir.

Sürdürülebilir Aktiviteleri Çocuklarınız için Eğlenceli Hale Getirin

Çocuklarınız için eğlenceli olan sürdürülebilir aktiviteler planlayın. Çocuklar çamurla oynamayı ve kirlenmeyi severler, bu yüzden ağaç dikmenize yardım etmelerine izin vermeniz harika bir etkinlik olmaz mı? Ayrıca onları arada bir kumsal temizliğine katmak için sahile götürebilir ve belki daha sonra toplayabildikleri çöp poşetlerine göre ödüllendirebilirsiniz. Başka bir fikir, çocuklarınızın ikinci el mağazalarında kendi kıyafetlerini seçmelerine izin vermektir. Ayrıca onları çevre dostu mağazalara götürebilir ve ihtiyacınız doğrultusunda ürün seçmenize yardımcı olmalarına izin verebilirsiniz.

Bir çoğumuz şehrin içinde beton binaların arasında ufacık park alanlarında çocuklarımızı salıncağa bindirmek için sıra bekliyoruz. Çocuklarımızı bu güzel gezegende yaşadıklarını hissettirmek çok önemlidir. Sizden aldıkları doğa dostu bilgiler yardımıyla, akranlarıyla da bu bilgileri paylaşabilir ve yeni neslin, ekoloji okuryazarlığı becerileri yüksek bilinçli bir nesil olmasını teşvik edebiliriz. Onlara küçük yaşlardan itibaren aşıladığınız tüm sürdürülebilir alışkanlıklarla, çocuğunuz bir sonraki neslin ekoloji savaşçısı olabilir!

Sürdürülebilir Ebeveynliğe Doğru Adımlar

 1. Bahçenizde Bitki Yetiştirin
 2. Ahşap Doğa Dostu Oyuncaklar Tercih Edin
 3. Evde Atıklarınızı Ayrıştırın
 4. Çöpe Atılan Gıdaları Azaltın ve Atılanlarla Kompost Yapın
 5. Boşa Akan Suyu Kapatın
 6. Şeffaf Ampulleri Tasarruflu Ampuller İle Değiştirin
 7. Yerde Çöp Gördüğünüz Zaman Çöpe Atın
 8. Arabayı daha az kullanın ve ailecek bisiklete binin
 9. İkinci el ürünler satın alın
 10. Arkadaşlarınızdan özel günler için veya hamile kıyafetlerini ödünç alın
 11. Çocuğunuz için yanınızda yeniden kullanıma uygun pipet, çatal ve kaşık taşıyın.
 12. Çocukların ilk doğduğunda kullandığımız ağız silme mendillerini, kağıt mendil yerine yanınızda taşıyın.
 13. Fişleri Prizden Çekin
 14. Kâğıt Faturalar Yerine Dijital Faturalar Tercih Edin
 15. Plastik Şişelere Elveda Cam Şişelere Merhaba Deyin
 16. Yeniden kullanılabilir bebek bezleri seçin
 17. Yerel mağazaları tercih Edin.
 18. Şarj Edilebilir Pilleri Kullanmaya Çalışın
 19. Geri Dönüştürülebilen Ürünleri Alın
 20. BPA plastikten ve Parabenlerden kaçının
 21. Ev bitkileri ve kendi sebzelerinizi yetiştirin
 22. Yeşil temizlik ürünleri kullanın
 23. Artık kutular ve ambalajları ileri dönüşüm ile değerlendirin.
 24. Fosil Yakıt Kullanımını Azaltın
 25. Tek kullanımlık ürünler reddedin ve termossuz dışarı çıkmayın.

Üye olup, Haftalık Programımızı uyguladığınızda, 14 gün içinde çocuğunuzdaki değişimi fark edeceksiniz.
Çerez Kullanımı
Kişisel verileriniz, mevzuata uygun olarak toplanıp işlenir. Detaylı bilgi almak için Verilerin Korunmasını inceleyebilirsiniz.
X