16 - 17 - 18 Aylık Bebek Aktiviteleri | Çocuklu Dünya
 
Bebek Gelişimi

16-17-18 Aylık Bebeğinizle Hangi Oyunları Oynayabilirsiniz?

Tarih: 9 Nisan 2020 - Perşembe
Uzman görüşü için konu öner.

16-17-18 Aylık Bebeğinizle Hangi Oyunları Oynayabilirsiniz?

16-17-18 Aylık Bebek Oyunları


Kitap sayfalarını çevirip, okur gibi yapmaktan keyif alan bebeğinizin artık dikkati ve el göz koordinasyonu artmıştır. Bebeğinizi, zevk alacağı eğlenceli aktivitelerle geliştirmenin tam zamanı.


16-17-18 Aylık Bebeğinizle Etkinlik Yapmak Neden Önemlidir?

16, 17 ve 18 aylık bebeklerde sanki bitmek tükenmek bir enerji var gibi devamlı hareket halinde olduklarını görürsünüz. Taşıyabildiği eşyaları bir yerden bir yere taşıması, bazılarını itmesi bazılarını çekmesi, zıplaması, koşması ve bunun gibi sizin yönlendirmenizle yapacağı daha birçok aktivite çocuğunuzun bedensel gelişimine önemli katkı sağlayacaktır. Yemek yeme, su içme, el yüz yıkama, diş fırçalama konularında yetişkinleri taklit etmekten hoşlanır. Bu konularda yapması için fırsat vermek, yapabileceği şeyleri onun yerine yapmamak, çocuğunuzun kendisini geliştirmesine fırsat verir. Bebeğinizin dil gelişimine destek olmak için de her zaman düzgün cümleler kur. Onu iyi dinle, çıkardığı kelimeler yanlış ise hep doğru söylenişlerini tekrarla.

16-17-18 Aylık Bebek Oyun Aktivite Önerileri

Oyun Aktivite Önerisi: Arabaları Tünelden Geçirelim

Kağıt havlu, tuvalet kağıdı rulolarını biriktir. Aynı boydaki ruloları birbirine sağlam bir şekilde bantlayarak uzun bir boru oluştur. Bu boruyu eğimli olacak bir şekilde yerleştir. Çeşitli oyuncakları, arabaları ve nesneleri bu tünelin yüksek ucundan bırak aşağıdaki ucundan çıksın. Bebeğin oyuncağın kaybolup yeniden belirmesinden hoşlanır, bir süre sonra o da nesneleri tünelin içinden aşağı bırakmaya başlar. Eline top veya tekerlekli bir oyuncak ver, tünelden atmasını iste, oyuncak tünelde kaybolunca onu arayacak, tünelden çıkmasını bekleyecek.

Üye olun çocuk gelişiminde size rehberlik edelim!
Doğumdan itibaren çocuğunuzun gelişimine göre günlük eğitim planı
Uzmanların hazırladığı 2.500’den fazla eğitici oyun
Uzmanlarla seminerler
Uzmanlara danışma

Bu aktivite dikkati geliştirir ve farkındalığı arttırır.

Oyun Aktivite Önerisi: Evet-Hayır Oynayalım

Çocuğunun sevdiği bir gruplama oyununu oyun halısına koy, bu bir şekil kutusu, renk gruplama oyunu veya renkli halkalı çubuk olabilir. Çocuğun ile birlikte oturun. Bir objeyi al ve bilerek yanlış yere koy ve kafanı sallayarak "Hayır" de! ve sonra doğru yere koy "Evet!" de. Her seferinde "hayır" ve "evet" sözcüklerini baş hareketlerinle destekle. Eğer çocuğun gruplamada ve eşleştirmede iyiyse, yanlışını onun düzeltmesine izin ver ve o doğrusunu yaptığında "Evet!" de.

Bu aktivite iletişim becerilerini ve espri ve şaka anlayışını geliştirir.

Bebekler bu dönemde istedikleri yapılmadığında öfkelenebilir. Öfkesini anlayışla karşıla, ağlamasına izin ver ancak koyduğun kurallardan vazgeçme. Öfkeli olduğu o anda uzun uzun konuşma, sakinleşmesini bekle, sakin ve kararlı bir dille davranışını açıkla. Kriz yapması, ağlıyor olması seni kararından vazgeçirmesin. Çocuk gelişimi ile ilgili bunun gibi bilmen gereken daha birçok bilgi, yüzlerce uzman yazısı ve binlerce eğitici aktivite Çocukludünya’da.


İlginizi çekebilecek yazılarımız:

16 Aylık Bebek Gelişimi Hakkında Merak Ettikleriniz

17 Aylık Bebek Gelişimi Hakkında Merak Ettikleriniz

18 Aylık Bebek Gelişimi Hakkında Merak Ettikleriniz

Çocuğumuzun Konuşma Gelişimini İzlerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?


Üye olup, Haftalık Programımızı uyguladığınızda, 14 gün içinde çocuğunuzdaki değişimi fark edeceksiniz.
Çerez Kullanımı
Kişisel verileriniz, mevzuata uygun olarak toplanıp işlenir. Detaylı bilgi almak için Verilerin Korunmasını inceleyebilirsiniz.
X