22 - 23 - 24 Aylık Bebek Aktiviteleri | Çocuklu Dünya
 
Bebek Gelişimi

22-23-24 Aylık Bebeğinizle Hangi Oyunları Oynayabilirsiniz?

Tarih: 9 Nisan 2020 - Perşembe
Uzman görüşü için konu öner.

22-23-24 Aylık Bebeğinizle Hangi Oyunları Oynayabilirsiniz?

22-23-24 Aylık Bebek Oyunları


İki yaş ına yaklaşan bebeğinin artık daha bağımsız olduğunu göreceksin. Eskisi kadar yardımına ihtiyaç duymuyor ve kendi başına yapabildiği şeyler arttı değil mi? Kendi başına başardığındaki mutluluğu ise paha biçilemez.


Bebeğin bağımsızlaşmasına ve yapabildiği şeyleri kendi kendine yapmasına izin vermek bebeğin özgüveni için önemli. Bunun yanında bebeğinle eğitici oyunlar oynaman gelişimini desteklemek için hala vazgeçilmez.

22-23-24 aylık bebeğinizle etkinlik yapmanız neden önemli?

Bu ay bebeğin ince ve kaba motor becerilerinin, dil gelişiminin ve sosyal duygusal olgunlaşmasının hızla devam ettiği dönemdir. Bebek yürümede ustalaşmış, merdivenleri kendisi inip çıkmaya başlamış ve hatta üç tekerlekli bisiklet kullanma denemelerine de başlamıştır. Bu dönemde bebeğin kendini açık ve net bir şekilde ifade edebildiği ve çevresindeki insanlarla güzel bir iletişim kurabildiği de dikkat çeker. Hızla gelişen bu becerilerin oyun ve aktivitelerle desteklenmesi önemlidir.

22-23-24 Aylık Bebek Oyun Aktivite Önerileri

Oyun Aktivite Önerisi: Eşini Bulalım

Üye olun çocuk gelişiminde size rehberlik edelim!
Doğumdan itibaren çocuğunuzun gelişimine göre günlük eğitim planı
Uzmanların hazırladığı 2.500’den fazla eğitici oyun
Uzmanlarla seminerler
Uzmanlara danışma

Eldiven, terlik, çorap, iki tenis topu, iki kaşık gibi eşyaları aynısından iki tane olacak şekilde ayarla. Bu eşyaların bir eşini bir sepetin içine koy. Sepetten biraz uzağa da bebeğin eşleri yan yana koyarak yerleştirmesi için geniş bir örtü ser. Nesnelerin diğer eşlerini örtü ve sepet arasına karışık bir şekilde aralıklı diz. Bebeğin sepetten bir nesne alsın, ondan yerdeki nesneler arasından eşini bulup eşleştirerek örtünün üstüne koymasını iste. İlk başta yapamazsa birlikte yapın, bebeğin oyunu anladığında ona bırak kendisi bulsun. Her nesnenin eşini bulduktan sonra sepete geri dönüp yeni bir eşya eşi bulun. Örneğin, "sepetteki topu al, örtünün üstündeki eşini bul, ikisini bana ver" gibi.

Bu aktivite görsel dikkatini geliştirir.

Oyun Aktivite Önerisi: Kuklaları Konuşturalım

2 tane kukla al. Biri sende kalsın, birini de çocuğuna ver. Bir hikaye oluşturarak kuklaları konuşturun. Oyuna önce sen başla. "Bu kukla anne olsun, bu da çocuğu; sen anne mi olmak istersin, çocuk mu?" de ve ona seçtir. Bırak seni yönlendirsin, bir hikaye oluştursun. Sen çocuk olursan, "anneciğim bugün okulda çok ağladım" diye başla. Sen anne olursan, "Ben bugün seni kızgın görüyorum" de, sorgulamadan anlatmasını bekle. Aynı aktiviteyi farklı kuklalarla tekrarla.

Bu aktivite dil, sosyal ve duygusal gelişimi destekler.

Motor becerileri iyice gelişen ve öğrenmek için oldukça meraklı olan hareketli bebeğin enerjisini atabileceği alan yaratmak ve merakını doyurarak öğrenmesini hızlandırmak için hazırlanan haftalık aktivite programları Çocukludünya’da.


İlginizi çekebilecek yazılarımız:

23 Aylık Bebek Gelişimi Hakkında Merak Ettikleriniz

Korona Virüs Nedeniyle Evde Geçirilen Zaman Nasıl Keyifli Kılınabilir?


Üye olup, Haftalık Programımızı uyguladığınızda, 14 gün içinde çocuğunuzdaki değişimi fark edeceksiniz.
Çerez Kullanımı
Kişisel verileriniz, mevzuata uygun olarak toplanıp işlenir. Detaylı bilgi almak için Verilerin Korunmasını inceleyebilirsiniz.
X