Bebeklerde Anne Sütünün Alerjiye Karşı Etkileri | Çocuklu Dünya
 
Beslenme

Bebeklerde Anne Sütünün Alerjiye Karşı Etkisi ve Katı Gıdaya Geçiş

Tarih: 14 Şubat 2019 - Perşembe
Uzman görüşü için konu öner.

Bebeklerde Anne Sütünün Alerjiye Karşı Etkisi ve Katı Gıdaya Geçiş

ANNE SÜTÜ ÖNEMİ VE ALERJİ


Anne sütü hakkinda merak ettiğiniz soruların cevabını bu yazıda bulabilirsiniz.


Anne sütü alerjiden korur mu?

Evet vardır. Bebek gelişiminde anne sütü, sadece çok iyi bir besin olmakla kalmayıp başka görevler de yapmaktadır. Bunlardan birisi de alerjik reaksiyonların önlenmesidir. Bağışıklık sisteminin gelişmesinde çok önemli bir rolü vardır. Hemen hemen her hastalığın bağışıklık sistemi ile ilişkisi vardır. Alerjik hastalıklar ise bağışıklık sistemindeki dengenin bozulması sonucu ortaya çıkar. İşte dengenin kurulması, genetik yatkınlığı olanlarda bile hastalığın ortaya çıkmasını geciktirir veya önleyebilir. Ailesinde alerjik hastalık öyküsü olan bebeklere mümkünse 6 ay tek başına anne sütü verilmelidir. 6.aydan sonra, ek gıda başlandıktan sonra da uzun süreli anne sütünün verilmesi önerilmektedir.

Anne sütü, alerji riskini azaltır mı?

Bağışıklık sistemi dışında mekanizmalar da vardır. Normalde besinlerin alerjik özellikleri protein yapısı ile ilgilidir. Karbonhidrat, su, yağ, bazı element ve mineraller, vitaminler ve bu proteinlerin karışımı sütü oluşturmaktadır. Sütün yapısını oluşturan birden fazla protein vardır. Her canlının sütü, kendi yavrusu için ideal bileşime sahiptir. Ancak bu bileşim, başka bir canlıda ters etkiler yaratabilir. Anne sütünün yapısını oluşturan esas proteinler, alerjik özelliği en düşük olanlardır. Geri kalan az miktardaki alerji riski taşıyan proteinleri de vücut tolere eder. Benzer görünümde olsa da inek sütü, koyun, keçi sütü gibi insanlarca da kullanılan diğer sütlerde bu alerjen protein oranı çok daha yüksektir. Tolere edemez ve alerjik hastalık yapabilir.

Alerji riski olan bebeklerde ek gıdaya geçiş ne zaman başlamalı?

4-6 ay arası dönem, bağışıklık sisteminin “pencere dönemi” denen, toleransın en yüksek olduğu dönemdir. Bu dönemde bebekler ek gıda ile tanıştırılmalıdır. Böylece vücut bu tanıdığı ek gıdaları hafızaya “zararsızdır” olarak kaydeder, ilerde bu besinlere alerji gelişme riski azalır. Meyve suyu, yemek suyu, yemeğin tanesi vs. alabileceği şeyler; sadece tadımlık; 1 çay kaşığı kadar veya yalatarak verilir. Esas ek gıda başlama süresi 6. Aydan itibarendir.

Üye olun çocuk gelişiminde size rehberlik edelim!
Doğumdan itibaren çocuğunuzun gelişimine göre günlük eğitim planı
Uzmanların hazırladığı 2.500’den fazla eğitici oyun
Uzmanlarla seminerler
Uzmanlara danışma

Alerjik bebeklere ek gıdalar nasıl başlanır?

Aynen sağlıklı bebeklere başlandığı gibi. Sadece özel olarak alerjisi saptanmış besin varsa (ör: yumurta, süt gibi), bu besinler ve bunları içeren gıdalar verilmez. Bunun dışında özel bir sıralama gerekmez.

Bebeklerde katı gıdaya geçerken nelere dikkat edilmelidir?

İlk 6 ay anne sütü mutlaka tek başına verilecek. Eğer annede süt varsa ve başka bir engel yoksa, tüm bebeklere, özellikle alerjik bebeklere 2 yaşa kadar anne sütü ile devam etmek daha doğrudur. 6 aydan sonra anne sütü ve katı gıda birlikte devam edilir.

Katıya gıdaya geçerken bebek neler yiyebilir;

Katı gıdaya geçerken de bazı konulara dikkat etmekte yarar vardır. Bebeğin bünyesi alerjik olunca, normalde tolere edilebilecek besinler erken verilirse alerji yapabilir. Yumurta sarısı 7. aydan, yumurta akı 1 yaştan önce başlanmamalıdır. Mango, ananas gibi tropikal meyveler de erken verilmemeli. Önce riski daha düşük olan ve mevsimine göre elma, armut, şeftali, tatlı erik gibi meyvelerle başlanmalıdır. Her çocukta risk farklıdır. Bu nedenle deneyerek vermek daha uygun olur. Portakal, mandalina; alerjik olarak değil ama asitli olduğu için pişik yapabilir. Muz; çok değerli bir besindir, bazı bebeklerde alerji yapabilir. 6. Ayda denenebilir. Kimyasal içerikli abur cubur, boyalı ve katkılı içecekler, şekerlerle mümkün olduğunca geç tanışması istenir. Kahvaltıya rendelenerek katılan ceviz, badem gibi kuruyemişlerin alerji yapma riski vardır; 9 aydan önce verilmemelidir; verilince de sonuçları yakın izlenmelidir. Balık da 1 yaşından sonra başlanmalı, kabuklu deniz ürünleri (midye, kalamar, karides gibi) bebeklere verilmemelidir.


Üye olup, Haftalık Programımızı uyguladığınızda, 14 gün içinde çocuğunuzdaki değişimi fark edeceksiniz.
Çerez Kullanımı
Kişisel verileriniz, mevzuata uygun olarak toplanıp işlenir. Detaylı bilgi almak için Verilerin Korunmasını inceleyebilirsiniz.
X