Bebeklere Uyku Düzeni Oluşturmak | Çocuklu Dünya
 
Uyku Eğitimi

Güne erken başlamak neden önemlidir?

Tarih: 15 Ekim 2020 - Perşembe
Uzman görüşü için konu öner.

Güne erken başlamak neden önemlidir?

Bebekler İçin İdeal Uyku Saatleri

 

Bebeklerde güne başlama saatinin 7-7.30’u geçmemesini öneririz. Hatta bazı bebekler için bu saat 6.00-7.00 arasıdır. Ayına göre gündüz uykularını gün içine sığdırmak ve akşam yatışının 19.30-20.30 civarına gelmesi için erken kalkış önemlidir. Güne 7.00’den sonra başlamak zaten akşam yatışını geçe bırakacaktır. Saatler önemlidir çünkü bebeklerin ayına göre biyolojik bir ritmi vardır. Geç kalkış ve beraberinde geç yatışlar bu verimli ve kaliteli döngülerin kaçmasına sebep olur.

 

Bebekler için ideal uyku saatleri nelerdir?

Uyku ve büyüme hormonu en yoğun akşam 19.00 ile 20:30 arasında salgılanır.

Üye olun çocuk gelişiminde size rehberlik edelim!
Doğumdan itibaren çocuğunuzun gelişimine göre günlük eğitim planı
Uzmanların hazırladığı 2.500’den fazla eğitici oyun
Uzmanlarla seminerler
Uzmanlara danışma

Akşam 21:00’den sonraya kalan uykuların verimi ve kalitesi düşer. Yorulan ve geç yatan bebeklerin gece sık kalkış yapma sebeplerinden biri de budur.

Günde 3 uyku düzeni olan bebeklerde, 3. uyku olan akşamüzeri şekerlemesi en güzel 16.00-17.00 arasında yapılır. Bu sebeple güne 6.00-6.30 da başlayabilirler.

Bebekler gece neden sık uyanır?

Sanıldığının aksine akşam erken yatan bebekler, sabahın 5’inde güne başlamaz. Ancak bu saatlerde uyanıyorsa da, bunun altında başka sebepler vardır. Erken kalkışın başlıca sebebi uykulara destekle gitmektir (emerek uyumak, sallanarak uyumak, beraber uyumak, kucakta uyumak vb.) Diğer etkenler arasında ise, gün içinde yeterli uykuları alamamak, oda karanlığının yeterli olmaması, 6 aydan büyük bebeklerin anne yanı aynı odayı paylaşması ve sık beslenme sayılabilir.

Beslenme düzeni ile uyku düzeni birbiriyle uyumludur. Uyku düzeni bebeğinizin beslenmesini olumlu etkiler. Güne geç başlayan ve geceden sık beslenen bebeklerin, kahvaltı öğünü kayar ve tüm günü etkiler.

Yaz-kış gün doğumu-batımı aslında uykuları etkilemez. Çünkü bebeğiniz ayına göre uyanıklık sürelerini doldurunca uyumak isteyecektir. O yüzden “hava kararmadı” diye yatırmaz ve uyanık tutarsanız, bebeğinizin yorgunluğunu arttırıp, uykuya geçişini zorlaştırmış olursunuz. Kışın gün doğmasa da ışıkları açarak güne başlayabilir ya da yazın hava geç kararsa da, karanlık perde ile akşam uykusuna geçişi sağlayabilirsiniz.

Bebeğiniz geç kalkış ve yatış döngüsüne alıştığında, hem verimli uykudan yoksun kalır hem de okul hayatına başladığında zorlanabilirsiniz. Gece 12.00’de yatıp, sabah 10.00’da kalkan bir bebekle, 20.00’de yatıp, sabah 6.00’da kalkan bir bebeğin, toplamda uyku süreleri aynı olsa da uyku verimi ve kalitesi aynı olmayacaktır.

Çalışan anne ve babaların akşamları bebeğini görmek istemelerine tabi ki hak veriyorum. Ancak uykusu gelmiş ve uyumak isteyen bir bebekle fazladan vakit geçirmeye çalışmanız aslında hem sizi hem onu yoracaktır. Çünkü huzursuz, huysuz bir bebekle kaliteli bir zaman geçirmek de zorlaşacaktır. O yüzden, onun erken yatarak daha kaliteli bir uyku almasını sağlayabilir, sabah saatlerinde çok daha keyifli zaman geçirebilirsiniz.

Akşam uykusu nasıl öne çekilebilir?

Akşam uykusunu öne çekmenin tek yolu sabah güne erken başlamaktır. Çünkü geç kalkan bir bebeğin gündüz uykuları da bu şekilde ilerleyeceğinden, isteseniz de akşam 8’de onu akşam uykusuna geçiremezsiniz.

İlk iş sabah uyanışlarda başlar. Kademeli olarak sabah kalkışını öne çekebilirsiniz. Yani sabahları saat 9 civarı güne başlıyorsanız bir hafta boyunca saat 8’de kaldırmayı deneyin. Sonra saat 7’ye çekebilirsiniz.

İlk günler uykusuz, huzursuz hali olacaktır ama erken yatmaya başladıkça, vücut ritmi bu düzene alışacaktır.

Erken uyandırmaya başladığınız günlerde, uyandırdıktan hemen sonra beslememeye dikkat edin. Emzirilen ya da biberonla beslenen bebekler, tam ayılmadan bunlardan birini alırsa tekrar mayışıp, uyumak isteyecektir. Bu sebeple uyandırdıktan bir süre sonra bebeğiniz açılınca beslenmesini yapabilirsiniz.


Üye olup, Haftalık Programımızı uyguladığınızda, 14 gün içinde çocuğunuzdaki değişimi fark edeceksiniz.
Çerez Kullanımı
Kişisel verileriniz, mevzuata uygun olarak toplanıp işlenir. Detaylı bilgi almak için Verilerin Korunmasını inceleyebilirsiniz.
X