Bebeklerde Depresyon | Çocuklu Dünya
 
Sağlık

Bebekler Depresyona Girer mi?

Tarih: 12 Kasım 2021 - Cuma
Uzman görüşü için konu öner.

Bebekler Depresyona Girer mi?

Bebeklerde Depresyon

18. gebelik haftasından 25. haftaya kadar fetüsün (anne karnındaki bebek) hareketini algılamak, annenin kendisi ve fetüs arasında ayrım yapmasına ve onu ihtiyaçları, iletişim biçimleri ve niyetleri olan bir varlık olarak görmesini sağlar. Bu dönemde doğum öncesi bağlanma gelişmeye başlar.


Bağlanma İlişkisi Nedir?

Bağlanma ilişkisi, çocuğa güvenlik, koruma ve çocuğun keşfetme vb. yaşamdaki tepkilerini düzenlemesini sağlamak amacıyla doğumdan sonraki ilk yıllarda kurulan bebek ile birincil bakım verenler arasında çift yönlü bir etkileşime dayanır. Doğum öncesi bağlanma; isim atfetme, fetüsle etkileşim, fetüsle konuşma, karnı okşama, doğum öncesi fetal bakım ve fiziksel hazırlık gibi ebeveynin fetüse yönelik duygulanımları, bilişleri ve davranışları ile ilgilidir. Son dönemlerde anne kadar babanın duygusal durumunun da bebeğin bağlanma süreçlerine etkileri olduğu bilinmektedir.

Depresyonun Yaygınlığı ve Etkileri

Depresyon dünya çapında işlevselliği bozan ana nedenlerden biridir ve yaşam boyu yaygınlığı kadınlarda %20 ile %25 arasında değişmektedir. Kadınlar depresyona erkeklerden daha yatkındır ve üreme yılları, depresyonun başlaması için özellikle kritik bir dönemdir [3]. Hamilelik sırasında ortaya çıkan depresyona doğum öncesi veya doğum sonrası depresyon olarak %9 ila %19 arasında değiştiği tahmin edilmektedir. Yüksek gelirli ülkelerde yaşayan kadınlar arasında doğum sonrası depresyon %9,6 ve düşük gelirli ve orta gelirli ülkelerde %19,6′dır. Doğum sonrası depresyon on erkekten bir veya ikisini etkileyebilir ve anne depresyonu, onu geliştirmek için önemli bir risk faktörüdür.

Bebeklerde Depresif Belirtiler Nelerdir?

Annede depresyon olduğunda; bebekte de depresif belirtiler, uyku ve yeme sorunları, hırçınlık, ağlamalar ve bebeğin genel canlılığında azalma gibi belirtiler ortaya çıkabilir. Özellikle beynin ön ve orta lobları (parietal-frontal devreler), görsel-mekansal ve nesne kodlama, eylem tanıma ve taklit gibi çeşitli işlevlerden sorumludur. Memelilerde ayna nöronlar üzerinde yapılan nörofizyolojik deneyler, tek hücre seviyesinde bile, duyusal bilginin işlendiğini ve bir motor hareket formatına çevrildiğini, böylece duyusal ve motor kodlar arasındaki eşleşmeyi kolaylaştırdığını göstermektedir. Bu tür çalışmalar, sosyal etkileşimlerin parietal-premotor devrelere gömülü aynalama mekanizmalarına nasıl bağlı olduğunu anlamamıza katkıda bulunmuştur. Ayna nöron hipotezine göre, gözlenen eylemler kişinin kendi eylem programları açısından anlaşılır. Bu eylem-algı sistemi, bireylerin başkalarının eylemlerini aynı eylemleri kendileri yapıyormuş gibi anlamalarını sağlar. Bireyin bir eylemi yeniden üretebilmesi veya taklit edebilmesi için, o eylemin bireyin motor repertuarında olması zorunludur.

Üye olun çocuk gelişiminde size rehberlik edelim!
Doğumdan itibaren çocuğunuzun gelişimine göre günlük eğitim planı
Uzmanların hazırladığı 2.500’den fazla eğitici oyun
Uzmanlarla seminerler
Uzmanlara danışma

Bebek Gelişiminde Bakım Vericilerin Etkisi

Bu durumda bir bebeğin beyin yapısı, nörogelişimsel ve mizaç özellikleri, algısal-duyusal yetenekleri dahilinde gelen bilgileri değerlendirebildiğini düşünebiliriz. Bebeklik döneminde bebeğin mizaç özelliklerinin tanınması bakım vericiler ile bebek arasındaki yakın ilişkide tanınmaya çalışılır. Yenidoğan döneminde ilk 2 ay bebeği tanımaya başladığımızda birincil bakım vericilerin rehberliği oldukça önemlidir. 4. ay ile birlikte bebeğin huylarındaki değişimler çok daha iyi tanımlanmaya başlanmış olduğu için depresif süreçler şüphelenildiğinde bakım vericilerin hem kendileri hem de bebekleri için olumlu davranışsal aktivasyon, olumlu algı ve taklidi harekete geçirecek etkileşimsel beslenme ortamını yaratmaları büyük önem taşır.


Üye olup, Haftalık Programımızı uyguladığınızda, 14 gün içinde çocuğunuzdaki değişimi fark edeceksiniz.
Çerez Kullanımı
Kişisel verileriniz, mevzuata uygun olarak toplanıp işlenir. Detaylı bilgi almak için Verilerin Korunmasını inceleyebilirsiniz.
X