Odak ve Konsantrasyonu Geliştirecek Oyunlar | Çocuklu Dünya
 
Çocuk Gelişimi

Çocuklar İçin Odaklanma ve Konsantrasyon Geliştirme Oyunları

Tarih: 5 Şubat 2018 - Pazartesi
Uzman görüşü için konu öner.

Çocuklar İçin Odaklanma ve Konsantrasyon Geliştirme Oyunları

Çocuklarda Dikkat Eksikliği


Odaklanma, kişinin dikkatini toplaması, beş duyu organı ile alınan verilerin o an yaptığı işe yönlendirilmesidir.

Günümüzde çocukların dikkat süresi oldukça kısalmış durumda. Çoklu uyaranlar karşısında her geçen gün dikkatini herhangi bir oyuna, kişiye ya da duruma vermekte zorlanıyorlar. Bu durum ailelerde haklı olarak endişe uyandırıyor.

Çocuklarda Odaklanma Nasıl Geliştirilir?

1. Oyuncaklarla gözlem yaptırın

Çocuğunuzun bir oyuncağı ile bu etkinliği yapabilirsiniz. Elinize çocuğunuzun sevdiği bir oyuncağı alın ve bu oyuncağı 2 dakika süreyle çocuğunuzun incelemesi için elinizde tutun ya da çocuğunuza incelemesi için verin. Daha sonra oyuncağı çocuğunuzun göremeyeceği bir yere koyun ve çocuğunuzdan oyuncağın özelliklerini söylemesini isteyin. Çocuğunuz yoğun dikkat göstereceği için bu alıştırma onun odaklanmasını artırır. Bu çalışmayı farklı oyuncaklar ya da eşyalarla da deneyebilirsiniz.

2. Sese dikkat çekin

Çocuğunuza 1 dakika süreyle sessizce sadece ellerine odaklanarak el çırpmasını söyleyin. Bunu başardığında süreyi yavaş yavaş artırabilirsiniz.

Üye olun çocuk gelişiminde size rehberlik edelim!
Doğumdan itibaren çocuğunuzun gelişimine göre günlük eğitim planı
Uzmanların hazırladığı 2.500’den fazla eğitici oyun
Uzmanlarla seminerler
Uzmanlara danışma3. Sıralama Yapın

Sıralama ve odaklanma arasında sıkı bir bağlantı vardır. Üç ile beş maddelik bir yapılacaklar listesi hazırlayın. Bunları çocuğunuza üç defa tekrarlayarak söyleyin ve bunu neden yaptığınızı açıklayın. ‘Şimdi seninle buradaki şeyleri yapacağız ama önce senin bunları bana sırasıyla söylemeni istiyorum’ diyerek onun dikkatini çekin. Eğer kolaylıkla yapıyorsa sondan başa doğru söylemesini isteyin.

Örneğin:

- Peçeteler masaya konulacak

- Kaşıklar tabakların yanına yerleştirilecek

- Sandalyeye oturulacak

- Su içilecek

- Yemek yenecek gibi

4. Oyunlarla odaklanmayı artırın

Çocuğunuzun yaşına göre kart oyunları oynayarak hem hafızasını hem de düşünme, planlama, odaklanma gibi yeteneklerini geliştirebilirsiniz. Fark bulmaca gibi bir etkinlik resme odaklanmayı sağlayacağı için dikkat süresini de yavaş yavaş geliştirecektir.

5. Heykel gibi durmaca oyunu oynayın

Kıpırdamadan oturmayı başarmak odaklanmayı çok geliştiren bir yöntemdir. 1 dakika süreyle sayacınızı ayarlayın, zamanla bu süreyi artırın. Önce siz hareket etmeden oturun sonra çocuğunuzun aynı şekilde hareket etmeden durmasını söyleyin.

Tüm bu etkinlikler, çocuğunuzla eğlenirken odaklanma konusunda aşama kaydetmesini sağlayacaktır.
ÇocukluDünya Editörünün mesajı: Uzmanımızın yazısını okuduğunuz için teşekkür ederiz. ÇocukluDünya, sağlıklı nesillerin yetişmesine hizmet eden bir platformdur. Her çocuk özeldir ve iyi bir eğitimi hak eder. Çocuklu Dünya, çocuk gelişimi konusunda ebeveynleri bilinçlendirmek ve merak edilen soruları cevaplandırabilmek adına alanında uzman kişilerden oluşan güçlü kadrosuyla içerikler hazırlar. Çocuğunuz için bir profil oluşturarak, onun yaşına uygun çocuk aktiviteleri yahut bebek aktiviteleri gibi önerilerden faydalanmanız mümkün. Ebeveynlerin yanı sıra ebeveyn adayları için de bebek eğitimi hakkında bilgiler sunulurak onları bilgilendirmek ve bilinçlendirmek amaçlanmıştır. ÇocukluDünya|Blog sekmesinde, çocuğunuzla ilgili diğer gündelik bilgileri takip edebilirsiniz. Çocukların fiziksel ve psikolojik gelişimlerini özenle takip etmek ve çevreden duyduklarıyla değil, uzman görüşleriyle hareket etmek isteyen ebeveynler için doğru adres, ÇocukluDünya!

Üye olup, Haftalık Programımızı uyguladığınızda, 14 gün içinde çocuğunuzdaki değişimi fark edeceksiniz.
Çerez Kullanımı
Kişisel verileriniz, mevzuata uygun olarak toplanıp işlenir. Detaylı bilgi almak için Verilerin Korunmasını inceleyebilirsiniz.
X