Çocuklara Cinsel Eğitim Vermek| ÇocukluDünya | Çocuklu Dünya
 
Çocuk Gelişimi

Çocuklara Cinsel Eğitim Nasıl Verilmeli?

Tarih: 26 Ekim 2020 - Pazartesi
Uzman görüşü için konu öner.

Çocuklara Cinsel Eğitim Nasıl Verilmeli?

Çocuklara Cinsel Eğitim Nasıl Verilmeli?

 

Çocuklar özellikle 4 yaşından sondan sonra cinsel kimliklerini sorgulamaya başlarlar. Bu sorulara cevap vermek çoğu anne ve baba için kaygı verici olabilir. Nasıl cevaplayacaklarını bilemezler.

 

Çocuklarınızla günlük rutin hayatınızda her konuyu onları yargılamadan veya eleştirmeden konuşabileceğiniz mesajı vermek belli zaman sonra çocukların içten geldiği gibi merak ettikleri soruları sormasını sağlar.

Üye olun çocuk gelişiminde size rehberlik edelim!
Doğumdan itibaren çocuğunuzun gelişimine göre günlük eğitim planı
Uzmanların hazırladığı 2.500’den fazla eğitici oyun
Uzmanlarla seminerler
Uzmanlara danışma

Özellikle okul öncesi dönemde çocukların sorgulamaları öbür kişiyi anlamak yönündedir. Eğer anne ve babalar paniklerse çocuk bu davranışı anlamlandırmayacağı için davranışları yapmaya devam eder. Bazen çocuklar nasıl dünyaya geldiklerini merak ederler. Açıklama yaparken söylenmesi gereken basit cümleler vardır.

Çocuğa nereden geldiğini anlatmak için bebeklerin dünyaya baba ve anneleri sayesinde geldikleri ve bebeklerin anne karnında büyüdükten sonra doktor yardımı ile dünyaya geldikleri açıklanır.

Mahremiyet öğretilmeli mi?

Çocuklara özel bölge neresidir ve ebeveyn dışında başkasının görmesinin sakıncaları anlatılmalıdır. Bir çocuğun evde çıplak dolaşmasına izin vermemek ve ona ait kişisel eşyasını alırken izin almak gerekir. Bu davranış çocuğa kişisel sınırlarını çizmesine yardımcı olacaktır. Cinsel eğitim verilirken kişisel alanları belirlemek ve bu alanlara saygı duyulduğunu göstermek önemli bir faktördür.

Kadın erkek vücudu anlatılırken gelişim dönemindeki vücutta oluşan değişimlerden bahsedilir ve çocuk sorduğu kadar cevap vermek gerekir, fazladan cevaplar çocuğun kafasını karıştırabilir. Çocuk anne ve babasının özel bölgesini görmek isterse buna izin verilmemeli ama kitaplar aracılığı ile anlatılmalıdır.

Çocuğa cinsel eğitimi annesi mi yoksa babası mı vermeli?

Çocuk merak ettiği konuyu hangi ebeveyne yöneltiyorsa o kişi cevap vermelidir. Çocuk zaten yakın duyduğu, güvendiği ebeveyne sorularını yöneltecektir.

Televizyon izlerken aniden çıkan cinsel içerikli görüntü karşısında ne yapılmalı?

Cinsel içerikli sahne çıktığında hemen kanalı değiştirmek çocuğun daha çok merak etmesini sağlıyor, eğer kanal değişimi yaparsanız çocuğa bu konu ile ilgili soruları anne ve babasına sormaması gibi bir mesaj almasına neden olur. İzlenecek filmi önceden incelemek yeterli olacaktır.

Çocuğun karşısında soyunmak doğru davranış mı?

4-5 yaşından sonra çocuklara cinsel kimlik gelişmeye başlayacağı için artık onun önünde soyunmak doğru davranış değildir. Bu yaştan sonra karşı cins ebeveyninde banyo yaptırması doğru bir davranış olmayacaktır. Çocuklara bir şey öğretirken sadece sözel anlatmak yetmez davranışlarınızla da söylediklerinizi pekiştirmeniz gerekir.

Çocuklar karşı cinse ait oyuncaklar ile oynaması ya da onlara özel eşyalar kullanması normal midir?

Okulöncesi dönemde bazı erkek çocukları bebekler ile oynamak ister ve annelerinin topuklu ayakkabılarını giyer bu durumda telaşlanmaya gerek yoktur çünkü bu dönemde merak edilen cazip gelecektir ve sadece öğrenmeye çalışıyordur. Kız çocukları arabalar ile ya da silahlarla oynamak isteyebilir özellikle oyuncakların cinsiyetinin olmadığını söylemek yerinde olacaktır. Kız çocukları da babaları traş olurken izlemek isteyebilir bu onların daha önce görmediği olaylar karşısında merak duygusunun arttığını gösteriyor. Bu anlamda çocuğu engellemek doğru davranış olmayacaktır.

Çocukların cinsel içerikli sorularına nasıl yanıt vermek gerekir?

Çocuk: anne ben nasıl dünyaya geldim?

Anne: Sen benim karnımda iken orada büyüdün ve doğdun biz baban ile çok sevindik.

Çocuk: Anne benim neden pipim yok?

Anne: Kızların ve erkeklerin vücutları birbirinden farklıdır. (Resim ile basit bir şekilde çizerek anlatmak yerinde olacaktır)

Çocuk: Anne benim sevgilim var.

Anne: Burada anne çocuğun duygularını anlamaya çalışmalı ve bu duyguları eleştirmemelidir.

Çocuk: Ben babam ile evleneceğim.

Anne: Çocuklar büyüdükleri zaman bir arkadaşını sever ve onunla evlenir. Baban seni her zaman sevecek ve sende babanı sevebilirsin.

Çocuk: Anne kızlar çişlerini nereden yaparlar?

Anne: resim çizerek; onlar erkeklerden farklı olarak buradan yaparlar: Kızların ve erkeklerin bedenleri farklıdır.

Çocuk: Anne sen banyo yaparken seni izleyebilir miyim?

Anne: Herkes kendi başına banyosunu yapar. Sen de kendi başına yıkanmayı öğrendiğinde sen de kendi başına banyo yapacaksın.


Üye olup, Haftalık Programımızı uyguladığınızda, 14 gün içinde çocuğunuzdaki değişimi fark edeceksiniz.
Çerez Kullanımı
Kişisel verileriniz, mevzuata uygun olarak toplanıp işlenir. Detaylı bilgi almak için Verilerin Korunmasını inceleyebilirsiniz.
X