Çocukluk Çağında Sağlıklı Yemek Alışkanlıkları & Yeni Yiyecekler | Çocuklu Dünya
 
Beslenme

Çocuklara Sağlıklı Yemek Alışkanlığı Kazandırma ve Yeni Yiyeceklere Alıştırma İpuçları

Tarih: 9 Kasım 2018 - Cuma
Uzman görüşü için konu öner.

Çocuklara Sağlıklı Yemek Alışkanlığı Kazandırma ve Yeni Yiyeceklere Alıştırma İpuçları

Çocuklara Sağlıklı Yemek Alışkanlığı Kazandırma


Klinik ve Sporcu Beslenme Uzmanı Raysa Büyükbahar Uzunyol’a merak ettiğiniz soruları sorduk.


· Yemek Seçen Çocuğa Ne Yapmalı?

· Hiç Yemek Yemeyen Çocuğa Ne Yapılır?

· Bebeğim Neden Yemek Yemiyor?

Üye olun çocuk gelişiminde size rehberlik edelim!
Doğumdan itibaren çocuğunuzun gelişimine göre günlük eğitim planı
Uzmanların hazırladığı 2.500’den fazla eğitici oyun
Uzmanlarla seminerler
Uzmanlara danışma


İşte cevapları burada:

Çocuklara sağlıklı beslenme alışkanlıklarını kazandırmak için neler yapabiliriz?

Kaçınmamız gereken besin türleri nelerdir?

Çocuklarınıza sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazandırmak istiyorsanız anne ve baba olarak iyi bir örnek olmanız gerekir. Çocuklar, anne ve babalar ne yaparlarsa onu yapmak isterler. Siz televizyon karşısında yemeğinizi yerseniz, çocuğunuzun masada oturup yemek yemesini beklemeyin!

Günümüzün problemi olan işlenmiş, paketli gıdalardan mümkün olduğu kadar kaçınmalısınız. Tabii, bunlardan kaçınırken evde sağlıklı alternatifler bulundurmaya da özen göstermelisiniz. Örneğin, hazır kek karışımları veya paketlenmiş kek almak yerine kendiniz yapabilirsiniz. Evinizdeki kek en azından koruyucu katkı maddeleri içermeyecektir, içeriğinin de kaliteli olduğuna emin olabilirsiniz.

Çocukları yeni bir yiyeceğe nasıl alıştırabiliriz?

Yemek Seçen Çocuğa Nasıl Davranmalı?

En önemlisi sabırlı olarak! Araştırmalara göre, bir çocuğun herhangi bir yiyeceği sevip sevmediğini anlamak için 7 – 15 defa denememiz gerekir. Tabii ki 15 gün boyunca sürekli olarak aynı yiyeceği denemekten kaçınmalısınız. Aynı yiyeceği, belli zaman aralıklarıyla tekrar sunabilirsiniz. Hatta, aynı yiyeceği farklı metotlarda pişirmeyi de deneyebilirsiniz. Belki çocuğunuz zeytinyağlı enginar sevmez ama enginar çorbası sevebilir. Yaratıcı olmanızı öneriyorum.

Diğer önemli bir faktör de çocuklarınızın yeni yiyecekleri denediklerinde beğenmezlerse yememe şansları olacaklarını bilmeleridir. Bu şekilde, yeni yiyeceğe daha rahat alışabilirler. Son olarak, yeni bir yiyecek denemeleri istiyorsanız, deneme sırasında çocukların karınlarının aç olduğuna emin olmanız gerekir. O öğünden hemen önce bir atıştırmalık yememiş olmalarına dikkat edebilirsiniz.

Elinizden gelen her şeyi yaptınız ve hala çocuğunuz “yeni” yiyeceği sevmiyorsa zorlamaktan kaçınmalısınız. Yemek zamanı, stres ve endişe içermek yerine keyifli bir aktivite olmalıdır.

Okul çağındaki çocuklar ne tür besinler tüketmeli?

Okul çağındaki çocuğun beslenmesi: Okul çağındaki çocuklarda en çok kahvaltı için zaman bulamama ve okuldaki yemekleri sevmeme ile ilgili zorluklar duyuyorum. Bunun için planlama çok önemli. Okula aç gitmemek veya işlenmiş ve karbonhidrat ve yağdan zengin yiyeceklerle güne başlamamak çok önemli. Anne – baba olarak hızlıca hazırlanan, pratik ve besin değeri yüksek kahvaltı alternatifleri sunmaya özen göstermelisiniz. Örneğin, yulaf ezmesi,chia puding, yoğurt ile meyve veya smoothie bunlara örnek olabilir.

Eğer çocuğunuz okuldaki yemekleri yemiyor ve eve çok aç geliyorsa okula evden yemek götürmesinin faydalarından bahsedebilirsiniz. Bir önceki akşamdan kalan yemekleri götürebilir veya aç kalmamasına yardımcı olacak kefir, çiğ sebzeler, mevsim meyveleri, kuru yemiş gibi kolay taşınabilir yiyecekleri yanında götürmesi için verebilirsiniz.

Okul çağındaki çocuklara bu “iyi” yiyecek, bu “kötü” yiyecek dememek ve yiyecekleri ödül veya ceza olarak kullanmamak çok önemlidir. Bazı yiyeceklerin sağlığımıza daha faydalı olduklarından daha sık tüketmemiz gerektiğini ve bazı yiyeceklerin daha az besleyici olup özel günlerde keyifle yiyebileceğimizi anlatmanız faydalı olur.

Bitirirken çok önemli bir noktaya değinmek istiyorum; anne ve baba olarak göreviniz çocuklarınıza düzenli saatlerde çeşitli yiyecekler sunmaktır. Çocuklarınızın görevi ise hangi yiyecekten ne kadar yemek istediğine karar vermektir.Klinik ve Sporcu Beslenme Uzmanı Raysa Büyükbahar Uzunyol beslenme üzerine videosunu mutlaka izleyin.


Üye olup, Haftalık Programımızı uyguladığınızda, 14 gün içinde çocuğunuzdaki değişimi fark edeceksiniz.
Çerez Kullanımı
Kişisel verileriniz, mevzuata uygun olarak toplanıp işlenir. Detaylı bilgi almak için Verilerin Korunmasını inceleyebilirsiniz.
X