Gebelik Öncesi Detoks | Çocuklu Dünya
 
Hamilelik

Gebelik Öncesi Detoksun Önemi

Tarih: 8 Ocak 2023 - Pazar
Uzman görüşü için konu öner.

Gebelik Öncesi Detoksun Önemi

Gebelik Öncesi Detoksun Önemi

Gebelik dönemi sadece folik asit takviyesi alınması gereken bir dönem olarak görülmektedir.

Gebelik kadın hayatının en özel dönemlerinden bir tanesini oluşturmaktadır ülkemizde ve dünyada gebelik dönemiyle ilgili annelerin hazırlığı ile ilgili maalesef bilgilendirmeler yetersiz kalmaktadır.

Özellikle kadınlarımızın ilk gebeliklerinde açıklanamayan düşükler ya da kalp atışlarının durmasına bağlı kayıplar yaşadıklarını bilmekteyiz bunların pek çoğu açıklanamayan sebepler olarak gösterilse de aslında pek çoğunun sebebinin detoks mekanizmalarına bağlı olduğunu bilmekteyiz bu nedenle anne adayları gebelik planlamadan en az 3 ya da 6 ay öncesinde hekimlerine başvurarak gerekli değerlendirmeler yapıldıktan sonra kısa süreli bir detoks sürecine girmelidirler.

Gebelik Öncesi Beslenme

Bu dönemde özellikle ağır metaller başta olmak üzere çoğu zaman sağlıklı beslenirken meyve sebze tüketimi esnasında vücudumuza yüklenen pestisitler ve hormon bozucu kimyasalların vücuttan uzaklaştırılması hedeflenmelidir. Bu amaçla özellikle büyük şehirlerde yaşayan kadınlarımız ağır metallerin uzaklaştırılması için hekimleri tarafından uygun şelasyon yani ağır metallerden arınma programlarına alınmalı yine benzer şekilde pestisitlerin vücuttan uzaklaştırılması için gerekli detoks ve bu detoks sistemini aktive edecek vitamin ve mineral takviyeleri düzenlenmelidir. Hormon bozucu kimyasalların vücuttan uzaklaştırılması için gerekli önlemler alınmalıdır.

Üye olun çocuk gelişiminde size rehberlik edelim!
Doğumdan itibaren çocuğunuzun gelişimine göre günlük eğitim planı
Uzmanların hazırladığı 2.500’den fazla eğitici oyun
Uzmanlarla seminerler
Uzmanlara danışma

Gebelik Öncesi Bağırsak ve Karaciğer Sağlığı

Bu dönemde iki ana organ hedef alınmalıdır birinci en önemli organ bağırsaklarımız olup ikinci en önemli organımız ise karaciğerimizdir her ikisi de hem kimyasalların vücuttan uzaklaştırılmasında hem de hormonal dengenin sağlanmasında büyük önem taşımaktadır. Özellikle gebelik öncesinde bahsettiğimiz detoksun yapılması gebelik döneminin çok daha kaliteli bir şekilde geçirilmesini ve erken dönemdeki kayıpların önüne geçilmesini sağlamaktadır bu detoksun yapılması kayıplar dışında gebelik döneminde bulantı ve kusma şikayetlerinin önüne geçerken yine benzer şekilde annelerin açıklanamayan kanamalarını engellemekte ve özellikle ruh halindeki değişimleri de düzenlemektedir.

Gebelik Öncesi Ruhsal Detoks

Gebelik öncesi detoks sadece fiziksel detoksu içermeyip aynı zamanda ruhsal arınmayı da içine almalıdır. Anne adayı erken çocukluktan itibaren yaşadığı travma ve psikolojik etkilerden arınmak için psikolojik destek almalı ve bu dönemde kendi öz yönetimi için çeşitli teknikler öğrenerek hayatındaki büyük değişim dönemine de hazırlanmalıdır. Bu dönemdeki hormonal değişiklikler bile başlıca psikolojik dalgalanma sebebi olmakla birlikte çoğu zaman vücudumuzdaki kimyasallarında bu dönemin daha depresif ve yorucu geçirilmesine sebep olduğu gösterilmiştir.

O nedenle gebelik planlamadan önce vücudumuzu her anlamda bu döneme hazırlamayı ihmal etmemeliyiz.


Üye olup, Haftalık Programımızı uyguladığınızda, 14 gün içinde çocuğunuzdaki değişimi fark edeceksiniz.
Çerez Kullanımı
Kişisel verileriniz, mevzuata uygun olarak toplanıp işlenir. Detaylı bilgi almak için Verilerin Korunmasını inceleyebilirsiniz.
X