Dil Gelişimi Sorularınızı Uzmanlar Cevaplıyor | Çocuklu Dünya
 
Konuşma Gelişimi

Konuşma Gelişimi Hakkında Sorularınızı Uzmanlar Cevaplıyor.

Tarih: 15 Şubat 2021 - Pazartesi
Uzman görüşü için konu öner.

Konuşma Gelişimi Hakkında Sorularınızı Uzmanlar Cevaplıyor.

Konuşma gelişimi hakkında sizden gelen soruları uzmanlarımız cevaplıyor.

Bu hizmetimiz Yıllık Premium üyelerimiz için geçerlidir. Hemen üye olun, çocuğunuz hakkında pedagojik veya psikolojik sorunuzu uzman@cocukludunya.com ‘a yollayın, Uzmanlarımız sorularınızı cevaplasınlar.

2 yaşındaki kızım kendine göre bir dil geliştirdi. Ne anlattığını anlayamıyoruz.

Eğitim Danışmanı, Pedagog Prof. Dr. Norma Razon: Kızınızla konuşurken nesneleri doğru isimlendirin, onun kelimeleri ile konuşmayın, kısa cümleler kurarak konuşun, ona resimli kısa kitaplar okuyun, kitaptaki resimleri göstererek isimlendirin, adını söylediğiniz nesneleri göstermesini veya size vermesini isteyin. Bu çabalarınıza rağmen kelimeleri düzelmezse çocuk doktorunuza veya bir pedagog, çocuk psikoloğu, eğitimci veya psikiyatriste danışın.

Çocuğum çok konuşuyor ne yapmalıyım?

Eğitim Danışmanı, Pedagog Prof. Dr. Norma Razon: Çocuk konuştuğunda yapılacak ilk iş onu dinlemektir, dinler gibi yapmak değil, can kulağı ile dinlemek, aktif olarak dinlemek, ilgi ile dinlemek, söylediklerini önemseyerek dinlemektir. Arkadaşı ile yaşadığı bir sorunu anlatmak istiyorsa, okulda öğrendiği bir bilgiyi paylaşmak istiyorsa, mutlaka ona zaman ayırın, onu dinleyin.

Sofrada ailece oturduğunuzda, birbirinize gününüzü anlatın, ortaklaşa bir iş yaptığınızda, o iş hakkında, yaşadığınız zorluklar hakkında, ilgilendiğiniz konular ve hoşlandığınız uğraşlar hakkında konuşun. Bu sohbetler sırasında çocuğa sıra ile konuşmayı, biri konuşmasını bitirmeden araya girmemeyi, sırasını beklemeyi öğretin ayrıca bir konuda konuşurken başka bir konuya atlamamayı öğretin. Örneğin, çocuk o gün okulda olan bir olayı anlatmak istiyorsa: " Evet şimdi sıra senin, seni dinliyoruz" deyin, o sözünü bitirince, başka bir konuya atlamasına fırsat vermeden "Şimdi sıra benim, ben size bugün trafikte gördüklerimi anlatacağım" deyin, yine söz isterse "Şimdi sıra annenin/babanın, bize bu işte yaşadıklarını anlatacak, o bitirince sıra tekrar sana gelecek" deyin, böylece sırasını beklemeyi, sabırlı olmayı, hep onun istediğinin olamayacağını, başkalarının hakkına saygı göstermeyi öğrenecektir. Zaman içinde düşüncelerini toparlamayı, kısa ve net konuşmayı, uzun uzun anlatmak yerine özetleyerek konuşmayı, önemli konulara vurgu yapmayı, olup bitenleri gizlemeden, çarpıtmadan anlatmayı öğretin.

Çocuğun kendi kendine konuşması normal mi?

Eğitim Danışmanı, Pedagog Prof. Dr. Norma Razon: Genelde çocuklar oyun kurduklarında oyuncaklarını birbirleriyle konuştururlar, öğretmeni taklit ettiklerinde bebeklerine öğretmen gibi konuşurlar, anne-babalarını taklit ettiklerinde pelüş hayvanlarını sever, okşar, besler tatlı tatlı konuşurlar ya da onlara bağırır, öfkelenir, kızgın sözler sarf ederler. Çocuklar kendi kendilerine konuştuklarında bastırdıkları duyguları açığa vururlar, kızgınlıklarını yenmeye çalışırlar, korkuları ile baş etmenin yolunu bulurlar. Örneğin "Annemi sevmiyorum, annem televizyon seyretmemi yasaklıyor, babam beni sevmiyor, babam arkadaşımda yatıya kalmama izin vermiyor" ya da "Korkacak bir şey yok ki, odama gidip kitabımı alıp annemin yanına döneceğim, korkmuyorum ben odamda yalnız uyuyabiliyorum" diyerek kendi kendilerine konuşup kendilerini rahatlatırlar.

Çocukların ara sıra kendi kendilerine konuşmaları sorun değildir ancak başkaları ile konuşmamaları, akranları ile iletişim kurmamaları, sorulan soruları yanıtlamamaları, isteklerini dile getirmemeleri, ihtiyaçlarını söylememeleri sorundur. Bu sorunun ne olduğu araştırılmalıdır. Bu sorun, çekingenlik, özgüven yetersizliği, içe dönüklük, sosyalleşememe...olabilir, profesyonel psikolojik-psikiyatrik destek gerektirebilir.


Üye olup, Haftalık Programımızı uyguladığınızda, 14 gün içinde çocuğunuzdaki değişimi fark edeceksiniz.
Çerez Kullanımı
Kişisel verileriniz, mevzuata uygun olarak toplanıp işlenir. Detaylı bilgi almak için Verilerin Korunmasını inceleyebilirsiniz.
X