Renkli Doppler Ultrasonografi | Çocuklu Dünya
 
Hamilelik

Renkli Doppler Ultrasonografi Hakkında Merak Ettikleriniz

Tarih: 14 Aralık 2021 - Salı
Uzman görüşü için konu öner.

Renkli Doppler Ultrasonografi Hakkında Merak Ettikleriniz

Renkli Doppler Ultrasonografi

Renkli Doppler ultrasonografi, Ultrason cihazı ile renkli doppler incelemesi yapılacak olan bölgeye belirli frekanslarda ses dalgaları gönderilerek kan akımındaki değişim hızına bağlı olarak belirli renk skalasının ultrason cihazında görüntülenmesi ile yapılan bir incelemedir.

Renkli doppler ile dokulara gönderilen ses dalgaları ile kan akımı değişim hızları ve inceleme yapılan organın işlevi ve kanlanma hususları detaylı olarak incelenmiş olur. Bu işlem her yaş grubunda yer alan hastalara uygulanabilir. Radyasyon içermediğinden herhangi bir tehlikesi yoktur ve ağrısız bir işlemdir. Beyine giden kan damarlarının tıkanıklık durumuna, damarlarda genişleme olup olmadığına, bacaklarda yer alan damarların tıkanıklık ve kan akım hızı yavaşlamalarına, varis oluşumuna, kan pıhtısı oluşumu başta olmak üzere genel damar tıkanıklığı, pıhtılaşma ve damar genişliği durumları detaylı olarak incelenmektedir.

Renkli Doppler Ultrason Nasıl Çekilir?

Renkli doppler ultrason çekimi incelemenin yapılacağı bölge üzerine ultrason probunun gezdirilmesi sonucunda kan akımlarının değişim hızları ve damar yapılarının ultrason cihazında görüntülenmesi ile çekim yapılmaktadır. Öncelikle ultrason cihazında gri skala ile yapılan inceleme daha sonra cihazda yer alan renkli doppler modunun aktifleştirilmesi ile mavi ve kırmızı renkli skala görüntülenmesi ile inceleme yapılmaktadır. İnceleme yapılan kan akımı örneğin kırmızı seçilmiş ise karşı yönden gelen akım mavi renkte olmaktadır.

Renkli Doppler Aç Karnına Yapılır Mı?

Bu incelemede özellikle aç karnına olmaya gerek yoktur. Karın içinde yer alan organların incelemesinde bağırsaklarda gaz oluşabilme ihtimaline karşı aç olmakta fayda vardır.

Üye olun çocuk gelişiminde size rehberlik edelim!
Doğumdan itibaren çocuğunuzun gelişimine göre günlük eğitim planı
Uzmanların hazırladığı 2.500’den fazla eğitici oyun
Uzmanlarla seminerler
Uzmanlara danışma

Renkli Doppler Fiyatları Ne Kadardır?

Renkli doppler fiyatları klinikler arasında farklılık gösterebilmektedir. Ancak genelde fiyatlar sağlık merkezleri arasında birbirlerine yakındır.

Renkli Doppler Çeşitleri Nelerdir?

Karotis, skrotal, obstetrik, penil, vajinal, renal, karaciğer, tiroid renkli doppler başta olmak üzere birçok doku ve organ için renkli doppler ultrasonografi yapılabilmektedir.

Karotis Renkli Doppler Nedir?

Karotis vertebral renkli doppler halk arasında şahdamarı doppleri olarak bilinir. Karotis arter hastalığını tanısında ve beyin kan akımının azalması veya tromboli olma durumlarında tanı amaçlı uygulanmaktadır. Karotis renkli doppler incelemesinde radyasyon yoktur bu nedenle hastaya herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Karotis arter hastalığı kristaller ve yağ birikimleri sonucunda damar yapılarında plak oluşması ile ortaya çıkan bir hastalıktır. Bu plaklar damarlarda tıkanıklığa neden olarak emboli oluşumuna yol açar. Bazı hastalarda plak oluşumu olmasına rağmen herhangi bir belirti olmayabilir. Hastalarda tek taraflı görme kayıpları ve felç olma ihtimali söz konusu olabilir. Kalp damar hastalıkları ve kolesterolü yüksek çıkan hastalarda karotis artes hastalığı görülme oranı oldukça yüksektir. Karotis doppler çekiminde hasta sırtüstü uzandıktan sonra hastanın başı yan çevrilerek incele yapılacak tarafta ultrason probunu ile sağ ve sol karotis arterlerin durumu detaylı olarak incelenir.

Skrotal Renkli Doppler Nedir?

Testis ultrasonu olarak da bilinen skrotal renkli doppler, erkek üreme sisteminin incelenmesinde kullanılan bir işlemdir. Testisin anatomik ve damar yapılanmasının durumunu incelemede kullanılır. Skrotumda ağrı, şişlik, asimetrik yapılar, darbe alınması ve kısırlık tedavilerinde sıkça kullanılan bir yöntemdir. Skrotum erkeklerde penis alt bölgesinde yer alan testis ve epididimisten oluşan kas ve bağ dokularının yer aldığı yapıdır. Skrotum sağ ve sol olmak üzere 2 bölümden oluşur. Skrotal ultrason varikosel hastalığı tanısında sık kullanılan bir yöntemdir.

Penil Doppler Ultrason Nedir?

Penil renkli doppler ultrasonografi bilinen diğer adıyla penil doppler, erkeklerde sertleşme probleminin tanısında kullanılan bir incelemedir. Peniste olan yapısal ve anatomik bozuklukların tanısında sık kullanılır. Penil doppler peyronie hastalığı yani penis eğriliği incelemesinde de kullanılır. Her yaşta yer alan hasta grubuna uygulanabilir ve radyasyon içermediğinden dolayı hastaya zararı yoktur. Penil doppler öncesi çok ince uçlu iğne ile penise ilaç verilir. Çok az bir acı ile yapılan iğne sonrası inceleme yaklaşık 15-20 dakika sürmektedir.

Renal Renkli Doppler Nedir?

Renal renkli doppler temelde böbrek hastalıklarının tanısında başvurulan bir yöntemdir. Böbreğin anatomik yapısı ve atardamarların durumu detaylı olarak incelenilmektedir. Her yaştan hasta grubuna uygulanabilen renal doppler, yetişkinlerde 8 saat çocuklarda ise 4 saat açlık durumunda yapılabilmektedir. Böbrek yetmezliği, yüksek tansiyon şüphesi ve gebelik süreçlerinde bu inceleme istenebilir. Aile öykülerinde genetik böbrek yetmezliği ve hipertansiyon olan kişilerin belirli periyotlarda renal doppler yaptırmasında fayda vardır. Ayrıca böbrek taşı rahatsızlığı olan kişilerde böbrek taşının yeri ve büyüklüğü tanısında da kullanılabilmektedir.

Pelvik Renkli Doppler Nedir?

Rahim, serviks, mesane, kalın bağırsak ve ince bağırsağın bir bölümü leğen kemiklerinin arasında yani pelvis bölgesinde yer almaktadır. İşte bu bölgede yer alan organların ve damarların incelendiği işleme pelvik ultrason olarak adlandırılmaktadır.

Renkli Doppler Ekokardiyografi Nedir?

Renkli kalp doppleri olarak da bilinen bu incelemede kalbin anatomik yapısı, kan akış durumu ve kapakçıkların detaylı incelendiği ultrason yöntemidir. Sırt üstü yatan hastanın göğüs bölgesine ultrason jeli sürülerek ultrason probunun gezdirilmesi ile incele yapılmaktadır.


Üye olup, Haftalık Programımızı uyguladığınızda, 14 gün içinde çocuğunuzdaki değişimi fark edeceksiniz.
Çerez Kullanımı
Kişisel verileriniz, mevzuata uygun olarak toplanıp işlenir. Detaylı bilgi almak için Verilerin Korunmasını inceleyebilirsiniz.
X