Tuvalet Eğitiminde Çalışan Anneler İçin İpuçları | Çocuklu Dünya
 
Tuvalet Eğitimi

Tuvalet Eğitimi: Çalışan Anneler İçin İpuçları

Tarih: 2 Şubat 2018 - Cuma
Uzman görüşü için konu öner.

Tuvalet Eğitimi: Çalışan Anneler İçin İpuçları

Çalışan Anneler için Tuvalet Eğitimi İpuçları

 

Tüm temel ihtiyaçlarda olduğu gibi tuvalet eğitiminde de annenin aktif ve etkin bir rol oynaması en doğrusudur.

 

Ancak birçok çalışan anne bu eğitimi, çocuğa bakım veren bakıcı ya da anneanne babaanne gibi başka biri ile iş birliği halinde vermektedir. Burada prensiplerin oluşturulması, uygun yaklaşımın belirlenmesi mutlaka annenin kontrolünde olmalıdır. Çünkü çocuklarda tuvalet eğitimi, bezden kurtulma meselesi bir yandan çocuğun büyümesinin ve anneden ayrışmasının da önemli bir aşamasıdır. Önemli gelişim aşamalarında annenin varlığını hissettirmesi, çocuğun bu geçişlerde daha keyifli ve daha az gergin olmasına yardımcı olur.

Üye olun çocuk gelişiminde size rehberlik edelim!
Doğumdan itibaren çocuğunuzun gelişimine göre günlük eğitim planı
Uzmanların hazırladığı 2.500’den fazla eğitici oyun
Uzmanlarla seminerler
Uzmanlara danışma

Çalışan Annenin Çocuğun Tuvalet Eğitiminde Etkisi Nasıl Olmalıdır?

Tuvalet eğitiminin, eğer mümkünse, annenin izinli olup evde olduğu günlerde başlanması daha uygundur. Hiç değilse 3-4 gün –mümkünse bir hafta- üst üste düzenli bir kontrol, belirli aralıklarla tuvalete götürülmesi ve hep benzer yaklaşımla ödüllendirilmesi çocuk açısından çok kolaylaştırıcıdır. Çünkü genellikle bir haftada bu problem tamamen çözülmese de çocuklar bu düzene alışırlar, sonrasında anne dışında başka bir kişinin bu düzeni devam ettirmesine de uyum sağlayabilirler.

3 Yaş Çocuğu Tuvalet Eğitimi

Eğitime başlanan ilk günlerde mümkün olduğunca ev ortamında olmak, belli bir sıklıkta (2 saatten sık olmamak kaydıyla) tuvalete oturtmak, bu eylemi eğlenceli hale getirmek ve çocuk yapmıyorsa, yapmak istemiyorsa da zorlamadan birkaç dakika içinde kaldırmak gerekir. Tuvalete otururken külotunu kendisinin indirmesi, sonrasında yine kendisinin giymesi ve öncesi ve sonrasındaki tüm eylemlerin (el yıkama vs.) çocuk tarafından yapılması için teşvik edilmesi gerekir. Zaten uygun dönemde çocuklarda tuvalet eğitimine başlandığında birçok çocuk bezden kurtulma rahatlığını yaşayacağı için keyif almakta ve bu değişimden mutlu olmaktadırlar.

Ancak herhangi bir sebepten çocuk çok direnç gösteriyorsa mutlaka bir problem olduğu düşünülmeli ve gerekirse bir uzmandan yardım alınmalıdır. Çünkü bu dönemde yaşanan problemler, ileride de ortaya çıkabilecek önemli problemlerin ilk işaretleri olabilir.

Anne yeniden düzenli bir şekilde işe başladığında da çocuğa bakım veren kişinin aynı düzeni sürdürmesi önemlidir. Anne eve geldiğinde de aynı düzeni devam ettirmeli ve belli bir süre tüm günü takip ettiğini söyleyerek çocuğu gün içindeki tuvalete gidişleri ile ilgili olarak da ödüllendirmelidir.


ÇocukluDünya Editörünün mesajı: "Uzmanımızın yazısını okuduğunuz için teşekkür ederiz" 0-6 yaş grubunda olan çocuklar fazlasıyla aktiftirler. Bu durumu anne ve babalar çok iyi bilir. Bebeklik dönemini geçirdikten hemen sonra yürümeye ve koşmaya başlayan çocuklar doğal olarak yapabileceği tüm aktiviteleri gün içinde her an her yerde yapmak isterler. Burada önemli olan onlar için eğlendirici olmasının yanı sıra eğitici birtakım çocuk aktiviteleri bulmaktır. Eğitici olan oyunlar çocukların ileri dönemlerdeki eğitim hayatına yardımcı olmakla beraber, yaratıcılıklarının ve zekalarının da gelişimine faydalı olur. Anne ve babalar bunların bilincinde olursa sağlıklı ve mutlu bir çocuk yetiştirirler. Yaratıcı çocuk oyunları arasında sayılabilecek lego, bilmece gibi birçok oyun çocuk gelişimine katkıda bulunabilecek oyunlar arasındadır. Tüm anne ve babalar bu konuda Çocuklu Dünya’da uzman görüşlerinden ve blog yazılarından faydalanabilir.

Üye olup, Haftalık Programımızı uyguladığınızda, 14 gün içinde çocuğunuzdaki değişimi fark edeceksiniz.
Çerez Kullanımı
Kişisel verileriniz, mevzuata uygun olarak toplanıp işlenir. Detaylı bilgi almak için Verilerin Korunmasını inceleyebilirsiniz.
X