13 - 14 - 15 Aylık Bebek Aktiviteleri | Çocuklu Dünya
 
Bebek Gelişimi

13-14-15 Aylık Bebeğinizle Hangi Oyunları Oynayabilirsiniz?

Tarih: 9 Nisan 2020 - Perşembe
Uzman görüşü için konu öner.

13-14-15 Aylık Bebeğinizle Hangi Oyunları Oynayabilirsiniz?

13-14-15 Aylık Bebek Oyunları


Bir yaşından itibaren bebeğinizin dil gelişimi hızla artar. Artık küçük bebeğiniz sizi daha iyi anlar, sorduğunuz basit sorulara parmağıyla göstererek cevap verir. Bu dönemde yapacağınız bebek etkinlikleri ile onu geliştirmenin tam zamanı.


13-14-15 Aylık Bebeğinizle Etkinlik Yapmak Neden Önemlidir?

Bebeklerin bu dönemde çıkardığı sesler giderek daha fazla anlam kazanır. O nedenle 1 yaş çocuk aktiviteleri ile bebeğinizin dil gelişimine destek olabilir, kendi ifade etmesinde yardımcı olabilirsiniz. Bebeğin ihtiyacı anlaşılmak, anlaşıldığını hissetmektir. Anlaşıldığını hissetmek bebekte güven ve huzur yaratır, onu iletişime hazır hale getirir. Bebeğin dil gelişimini desteklemek için onunla konuşmak, nesneleri isimlendirmek bu tür eğitici aktiviteler yapmak önemlidir.

13-14-15 Aylık Bebek Oyun Aktivite Önerileri

Oyun Aktivite Önerisi: Hayvan Seslerini Öğrenelim

Dergi, gazete gibi kaynaklardan hayvan resimleri kes ve hepsini yere diz. Bebeğine "Kim möö der?" diye sor ve resimler arasından inek resmini bulup almasını bekle. Bu oyunu resimlerdeki her hayvan için tekrarla. Bebek ustalaştıkça bu resimlerin arasına bilmediği, yeni öğreneceği birkaç hayvan ekle, bu hayvanların seslerini önce ona sen söyle. Sonra onun tekrar etmesini iste.

Bu aktivite işitsel dikkati ve hafızayı geliştirir.

Oyun Aktivite Önerisi: Konuşmaya Başlıyoruz

Bebeğin bu yaşta isteklerini sadece vücut dilini kullanarak, işaret ederek anlatabilir. İşaret ettiği zaman ne istediğini tekrar, "suyu gösteriyorsun, su istiyorsun" de. Daha sonralarda istediği şeye yakın kelime mırıldanmasını bekle. Mırıldanmalar zamanla konuşmaya dönecektir. Konuşabilmesine rağmen işaret ile gösteriyorsa istediğini yapma, kelimeler ile ifade etmesini iste. Eğer su içmek için biberonunu gösteriyorsa "Seni anlamıyorum, ne istediğini bana söyler misin?" de, o işaret etmeye devam ettikçe sen de bu soruyu sormaya devam et.

Bu aktivite konuşmaya teşvik edecektir.

Bu dönemde bebekler, bir yandan yetişkin ilgisine doymazken, öte yandan bağımsız olmak, o anda aklına geleni yapmak isterler. Çocuğunuzun yaşına uygun ne gibi sorumluklar verebileceğinizi öğrenmek ve çocuğunuzla ilgili gelişim bilgileri edinmek için Çocukludünya’ya üye ol. Binlerce eğitici aktivite ile çocuğunun gelişimini hızlandır.


İlginizi çekebilecek yazılarımız:

1 Yaş Çocuk Gelişimi | Bebek Gelişimi

13 Aylık Bebek Gelişimi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

14 Aylık Bebek Gelişimi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

15 Aylık Bebek Gelişimi Hakkında Bilmeniz Gerekenler


Üye olup, Haftalık Programımızı uyguladığınızda, 14 gün içinde çocuğunuzdaki değişimi fark edeceksiniz.
Çerez Kullanımı
Kişisel verileriniz, mevzuata uygun olarak toplanıp işlenir. Detaylı bilgi almak için Verilerin Korunmasını inceleyebilirsiniz.
X