6 Aylık Bebek Beslenmesi Nasıl Olmalıdır? | Çocuklu Dünya
 
Beslenme

6 Aylık Bebek Beslenmesi Nasıl Olmalıdır?

Tarih: 15 Aralık 2020 - Salı
Uzman görüşü için konu öner.

6 Aylık Bebek Beslenmesi Nasıl Olmalıdır?

6 Aylık Bebek Beslenmesi

 

Bebek gelişiminde 6 aylık süreç önemli dönüm noktalarından biridir. Dünya geldiği andan itibaren sadece anne sütü veya formula mama ile oluşturulan beslenme düzeninde artık normal besinlere geçiş yapabileceği bir erişkinliğe gelmiştir.

 

Ek gıdaya geçerken neler dikkat edilmeli?

Bu geçiş dönemini bebeğin bağırsak florasını sağlıklı bir düzende çeşitlendirmek adına sağlıklı bir besin çeşitliliği ile sağlamak gerekir. Bunun için de anne acele etmeden, sabırla, bebeğin tolerasyonu ve alerji tepkilerini iyi gözlemleyerek bu süreci yönetmelidir.

Üye olun çocuk gelişiminde size rehberlik edelim!
Doğumdan itibaren çocuğunuzun gelişimine göre günlük eğitim planı
Uzmanların hazırladığı 2.500’den fazla eğitici oyun
Uzmanlarla seminerler
Uzmanlara danışma

Ek gıdaya geçişte en önemli ve ilk kural, 3 gün kuralıdır. Bebeğe tattırılacak olan bir besinin 3 gün, ard arda verilerek alerjisinin olup olmadığının anlaşılması gerekir. Her yeni gıdaya da 3 gün kuralı ile başlanmalıdır.

Ek gıda öğünü sabah 10.00 ve akşam 18.00 saatleri arasında ara öğün olarak denenmelidir.

Ana öğünler bebeğin anne sütü veya mamaları olacak şekilde ve günlük beslenmede ortalama %80‘ni karşılamak üzere devam etmelidir.

Ek gıda dediğimiz ise günümüzde inek sütü alerjilerinin çok sık görülmesinden kaynaklı, süt ve ürünleri gibi hayvansal kaynaklı gıdalar yerine su içeriği ve lifli yapıları ile sebze ve meyvelerin başlangıç olarak yer aldığı bir düzen ile başlar. Meyveler de sebzelere göre daha fazla fruktoz içeriyor olmalarından kaynaklı önceliği sebzelere verilmesi gerekir.

Ek gıdaya geçerken sebzelerde başlama sırası nedir?

  • Yeşil kabak
  • Havuç
  • Tatlı patates
  • Patates
  • Balkabağı

Bu sebzelerin her birini ayrı ayrı 3 gün süre ile bebeğe denettirmelidir. İlk gün sadece 1 çay kaşığı olabilirken, ikinci günde sebzeyi 1 tatlı kaşığı, üçüncü tadım gününde ise tolere edebiliyor veya herhangi alerjik bir reaksiyon vermiyorsa 1 çorba kaşığına kadar çıkarabilir.

Sebzeler buharda pişiriciler kullanarak hazırlanmalıdır. Suda haşlanmamalıdır. Suda haşlanıyorsa da kesinlikle haşlama suyu dökülmemelidir. Sebzeyi buharda haşladıktan sonra çatalla ezilerek bebeğin yiyebileceği bir pütürlükte bırakılmalıdır. Blender kullanılmamalıdır. Bebeğin çiğneme reflekslerinin gelişimi adına çatalla ezilmelidir. Çorba kıvamı yerine sebzenin kendisinin tüketilmesi adına su ile karıştırılmamalıdır.

Bebeğin herhangi bir kabızlık yaşamaması adına 1 çay kaşığı kadar soğuk sıkım zeytinyağlarından eklenebilir.

Sebzelerin tadımı ortalama 18 gün sürer. Sebzeler bittikten sonra ise meyve çeşitleri ile tadım günleri devam etmelidir.

Ek gıdaya geçerken meyvelerde başlama sırası nedir?

  • Elma
  • Armut
  • Ayva
  • Muz
  • Avokado

Meyvelerin tadım miktarları da ilk gün çay kaşığı ile başlanıp, her gün iki katına çıkaracak şekilde ayarlanmalıdır.

Meyveleri hazırlarken cam rende kullanılmalıdır. Meyvelerin vitamin ve mineral kayıplarının olmaması adına, bekletilmeden tüketilmesine özen gösterilmelidir.

Bebeğin sebze ve meyve tadımında herhangi bir besine karşı alerjisi saptanıyorsa, hemen o besin listeden çıkarılmalı diğer besinler ile devam edilmelidir. Daha sonra tadım günleri bittikten sonra tekrar denenerek bebeğin tolerasyonuna bakılmalıdır.

Ek gıdaya ne zaman geçilmelidir?

Genelde annelerin ilk soru işareti bebeklerinin ek gıdaya tam olarak nasıl hangi öğünde ve ne şekilde başlayacağıdır. Eğer bebek gelişimi normal sınırlarda ise, başlama zamanı 6. ayın sonudur. Başlama zamanı konusunda bebeğin doktoru da yönlendirme yapacaktır. Eğer gelişimi yavaş bir bebekse, bazen 6. ayın dolmasını beklemeden doktorlarının kararı ile de başlanabilir. Genelde anneler ek gıda konusunda aceleci olup, 5.ayın bitmesi ile ek gıda konusunda sabırsızlanabilseler de bebeğin bağırsak florasının hastalıklara karşı en büyük bağışıklık sistemi olduğunu hatırlayarak, anne sütü veya mama gibi steril gıdalardan geçişi de bir o kadar özenli ve sağlıklı olmalıdır.

Lütfen dikkat! Buradaki bilgiler genel bilgiler olup çocuğunuzun özel bir durumu varsa lütfen kendi çocuk doktorunuzun tavsiyelerine uyunuz. Her çocuğun ek gıdaya geçişi ve beslenme süreci farklı olabilir. Normal dışı bir reaksiyon gördüğünüzde kendi çocuk doktorunuza danışınız.


Üye olup, Haftalık Programımızı uyguladığınızda, 14 gün içinde çocuğunuzdaki değişimi fark edeceksiniz.
Çerez Kullanımı
Kişisel verileriniz, mevzuata uygun olarak toplanıp işlenir. Detaylı bilgi almak için Verilerin Korunmasını inceleyebilirsiniz.
X