Ailece Yemek Yemek Neden Önemlidir? | Bebek Beslenmesi | Çocuklu Dünya
 
Bebek Beslenmesi

Aile İle Yemek Yemek Neden Önemlidir?

Tarih: 20 Ağustos 2017 - Pazar
Uzman görüşü için konu öner.

Aile İle Yemek Yemek Neden Önemlidir?

Ailece Yenen Yemeğin Çocukların Beslenme Alışkanlıklarına Etkisi | Bebek Beslenmesi


Çekirdek aile toplumun yapıtaşıdır. Tüm bireylerin davranışlarının ve alışkanlıklarının temeli ailede atılır. Birey, çocukluğunda ailesinde öğrendiği her şeyi ileri yaşamında bilerek veya bilmeyerek hayatına adapte eder. Bu sebeple de çocuğa alışkanlık kazandırırken ailenin rolü çok önemlidir.

Yemek yemek hayatımızı idame ettirebilmemiz için gereklidir. Fakat hayat idamesinin ötesinde anlamları vardır yemek yemenin. Ailece yenen yemek sofrası birleştiricidir. Orada sadece yemek yenmez; tüm duygular paylaşır, aile içi iletişim artar. İnsanları birbirlerine yakınlaştırır, özelliklere çocuklara güven, huzur, düzen alışkanlığı ve daha pek çok güzel duygu verir.

Bir araştırmaya göre aile ile birlikte yemek yiyen çocuklarda obezitenin daha az görüldüğü, psikolojilerinin daha iyi seyrettiği ve özellikle kız çocuklarında yeme bozukluğunun daha az görüldüğü belirtilmiştir.Çocuklar Kaç Yaşından Sonra Yetişkinlerin Yediği Besinleri Yiyebilir mi?

Çocuklar 1 yaş itibari ile herhangi bir besin alerjisi veya hastalığı yoksa yetişkinlerin yediği her besini tüketebilirler. Sadece miktarları farklıdır ve onun miktarını çocuğun belirlemesine izin vermek en doğru yoldur.

Evde Yemek Düzeni ve Çocuğa Uygun Beslenme Yaklaşımı

Masa düzeni için en başta besin çeşitliliğinin olması çok önemlidir. Çocuk için farklı, eğlenceli sunumlar yapılabilir. Tüm yemekler masada olmalı ve çocuk istediği yemeği tercih edebilmelidir. Eğer çocukta tek tip beslenmeye yatkınlık varsa menüye müdahale edilerek aynı yol izlenebilir. Çocuk yediği yemeğin miktarına karar vermesi için özgür bırakılmalıdır.Aile ile Birlikte Yemek Yemenin Faydaları

Her öğün tüm aile bireyleri ile masa kurmak elbette imkansızdır. Ama evde olan her kimse mutlaka yemek saatlerini bir düzene oturtmalıdır. Yemek saati düzenli olmayan çocuk arada yapacağı atıştırmalıklarla düzeni bozacağından yemek saati geldiğinde yemek yemek istemeyecektir. Ayrıca çocuğa mutlaka masada yemek yedirmelidir. Elinde atıştırarak gezen çocuk abur cubura daha meyilli olur. İstediği an yemek yiyebileceğini düşünür. Ve sağlıklı bir yeme alışkanlığı oluşturamaz.

Yasaklı yiyecek olmamalı, sadece miktara sınır getirilmelidir. Ödül için yiyecekler kesinlikle kullanılmamalıdır.
Uzman Klinik Psikolog Gülistan Tekin’nin “Çocuklarda Yeme Problemiyle Nasıl Başa Çıkılır?” yazısını da okumanızı tavsiye ederiz.


Üye olup, Haftalık Programımızı uyguladığınızda, 14 gün içinde çocuğunuzdaki değişimi fark edeceksiniz.
Çerez Kullanımı
Kişisel verileriniz, mevzuata uygun olarak toplanıp işlenir. Detaylı bilgi almak için Verilerin Korunmasını inceleyebilirsiniz.
X