Bebekleri Başkalarına Öptürmek | Çocuklu Dünya
 
Sağlık

Bebeğinizi Başkalarına Öptürmek Zararlı Mıdır?

Tarih: 14 Nisan 2022 - Perşembe
Uzman görüşü için konu öner.

Bebeğinizi Başkalarına Öptürmek Zararlı Mıdır?

Bebekleri Başkalarına Öptürmek

Bebeğin sağlıklı büyümesi ve gelişmesi için sevgi şarttır. Ebeveynlerin bebekleri öpmesi normaldir, ancak aynı zamanda ebeveyninde bebeği tehlikeli enfeksiyonlara yakalanmaktan koruması da önemlidir.


Bebekleri Öperken veya Kucaklarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dikkate alınması gereken kilit noktalardan biri de özellikle doğumun ilk üç ayında, herhangi birinin bebeğinizi ağzından veya ağız bölgesi yakınından öpmesine izin verilmesi söz konusu olmamalıdır. Aşağıdakiler, enfeksiyon kapmış birinin bebeğe yaklaşması veya bebeğin alerjik olduğu bir şey giyen/yiyen biri tarafından öpüldüğünde bebeğinizde tetiklenebilecek birkaç koşuldur. Dr. Hemendra Gupta (Pediatri)’ya göre:

 • İnsan vücudunun her yerinde, sağlıklı yetişkinler için çoğunlukla zararsız olan ancak yeni doğanları etkileyebilecek bakteri veya virüsler bulunur. Ancak, yeni doğan bebeklerin, bağışıklık sisteminin yetişkinlere göre henüz gelişmemiş ve güçlenmemiş olmasından kaynaklanır. Bu nedenle, bebeğinizi kucaklarken veya öperken aşağıdaki önlemlere uymanız önerilir.
 • Ebeveyn olarak, kişisel ağız hijyeninizi düzenli korumaya dikkat edin.
 • Bebeğinize yaklaşmadan önce ellerinizi yıkamaya özen gösterin.
 • Bebeğinizin güvenliği için, ailenizi, akrabalarınızı ve arkadaşlarınızı bu önlemler konusunda bilgilendirin.
 • Evdeki, beklenmedik yerlerde/eşyalarda mikrop bulunabilir: televizyon kumandası, cep telefonları, el çantaları gibi.
 • Herhangi bir enfeksiyonu olan veya enfeksiyon kapma potansiyeli olan kişiler bebekten uzak durmalıdır.
 • Grip veya teşhis edilmemiş kronik öksürük veya herhangi bir solunum rahatsızlığı olan kişiler bebeği öpmekten kaçınmalıdır.
 • Bebekleri öpmenin riskleri ciddidir hele de bebeği dudaklarından öpmek işleri daha da ciddileştirir.
 • Uçuğu olan kişiler bebekten kesinlikle uzak durmalıdır. Böyle bir kişi bebeği öperse, bu virüs bebeğe bulaşır ve yaşam boyu bu virüsten kurtulmayabilir.
 • Birçok çocuk ve yetişkinler gıda alerjileriyle karşı karşıya kalabilirler. Örneğin bebeği öpen kişinin dudaklarında glüten kalmış olabilir, bu da bebek için ciddi bir tehlike oluşturabilir.
 • Kadın ve erkeklerin kullandığı kremler, paraben, suni renklendiriciler içerebilir, bu kişilerinde bebeklerden uzak durmaları gerekmektedir.
 • Bir de öpücük hastalığı da söz konusudur: tehlikeli ve bulaşıcı olan bu hastalığı taşıyan kişilerde olabilir, bunların bebeği öpmesiyse ciddi bir tehlike oluşturur.
 • Bebekler, bağırsak bakterilerinin henüz gelişme aşamasında olduğu ilk aylarda hastalığa karşı savunmasızdır. Bu nedenle, bebeğinizle temas kurmak isteyen herhangi bir çocuk veya yetişkinin, ellerini iyice yıkadıklarından emin olmalıdır. Aksi takdirde, bebek mikroplara maruz kalır ve zayıf bağışıklık ile savaşmak zorunda kalır.

Sonuç olarak, küçük bir bebeği, sıcacık battaniyesine sarılmış gördüğümüz an, içimiz hemen yoğun bir sevgi ile dolar ve ona sarılıp öpmek isteriz. Hepimiz bu duyguya aşinayız ve bu davranışı çağlardan beri tamamen içimizde uyanan yoğun bir sevgi duygusundan yapıyoruz. Tabii ki bu sevgi gösterisinin bebeğe istemeden zarar veriyor olabileceğimiz aklımızdan geçmiyor. Yapılan araştırmalarda, bir bebeği öpmenin, kimi zaman zararsız, kimi zamanda zararlı olduğu saptanmıştır. Ancak sadece bebeği dudaklarından veya ağız bölgesi etrafından öpmek zarar vermez çünkü aynı zamanda bebeğin elini öpmek bile sorun yaratabilir: basitçe, bebek elini ağzına götürerek aynı şekilde tehlike devam edebilir. Ayrıca bebekler doğumdan itibaren belli bir yaşa kadar aşılanmaya başlarlar ve aşının vücutta etkili olabilmesi içinde birkaç doz gerekir. Bu nedenle, bebekler ilk aylarda mikroplara karşı oldukça hassastır. O nedenle, bebeği korumak amacıyla en az üç ay süresince, bütün hijyen kurallarına uyan yakın aile bireylerinin dışındakilere bebeği kimsenin kucağına vermemek en doğru yol olarak görünmektedir amaç bebeğinizin güvenliğini sağlamaktır.

Üye olun çocuk gelişiminde size rehberlik edelim!
Doğumdan itibaren çocuğunuzun gelişimine göre günlük eğitim planı
Uzmanların hazırladığı 2.500’den fazla eğitici oyun
Uzmanlarla seminerler
Uzmanlara danışma

Üye olup, Haftalık Programımızı uyguladığınızda, 14 gün içinde çocuğunuzdaki değişimi fark edeceksiniz.
Çerez Kullanımı
Kişisel verileriniz, mevzuata uygun olarak toplanıp işlenir. Detaylı bilgi almak için Verilerin Korunmasını inceleyebilirsiniz.
X