Çocuklarında Yeme Bozukluğu Olan Ailelere Tavsiyeler | Çocuklu Dünya
 
Beslenme

Çocuklarında Yeme Bozukluğu Olan Ailelere Tavsiyeler

Tarih: 10 Ağustos 2017 - Perşembe
Uzman görüşü için konu öner.

Çocuklarında Yeme Bozukluğu Olan Ailelere Tavsiyeler

Çocuklarda Yeme Bozukluğu


Birçok annenin/babanın yaşadığı problemlerin başında yeme problemleri gelir. Bu problemlerin üstesinden gelebilmenin ise bazı püf noktaları vardır.


Çocuklarda Yeme Bozukluğunun Üstesinden Nasıl Gelinir?

- Sadece yemek konusunda değil her konuda aileler aşırı kontrolcü olmaktan kaçınmalıdır. Çocuk aşırı kontrolcü ailelere karşı yemeği kendi sınırlarını belirleme aracı olarak kullanabilirler.

- Çocuklar için konulan yüksek hedefler ve beklentiler çocukta baskı yaratacağı gibi öz değer problemleri yaşamasına sebep olabilir. Psikolojik kökenli ortaya çıkan yeme problemlerinde öz değer eksikliği en önemli sebeplerden bir tanesidir.

- Bedensel değişimler konusunda çocuk bilgilendirilmelidir. Özellikle ergenlik dönemine geçişte değişen beden ile birlikte beden imgesi problemleri başlayabilir. Bu noktada aile çocuğu değişen bedeni ve kilosu ile ilgili eleştirmekten kaçınmalı, çocuğu bedeni ve diğer tüm özellikleri ile bir bütün olarak kendisini değerli hissetmesine destek olmalılar.

Üye olun çocuk gelişiminde size rehberlik edelim!
Doğumdan itibaren çocuğunuzun gelişimine göre günlük eğitim planı
Uzmanların hazırladığı 2.500’den fazla eğitici oyun
Uzmanlarla seminerler
Uzmanlara danışma

- Ebeveynler duyguları ifade etme konusunda da çocuklarına rol model olmalıdırlar. Duygularını sağlıklı bir şekilde ifade etmeyi öğrenen çocuk yemeği duygu ifade aracı olarak kullanmayacaktır. Çocukların duygularını ifade etmelerine yardımcı olması için duvara bir çizgi film karakterinin çeşitli duygu durumlarında ki hallerinin olduğu bir resim asılarak, her gün en az 1 defa olmak kaydı ile çocuğa hangi duygu durumu içerisinde olduğunu o resim üzerinden göstermesi istenebilir. Böylece, çocuk dile getirmekte zorlandığı duygularını, resimde ki karakterlerde bularak ifade edebilecektir.


ÇocukluDünya Editörünün mesajı: Çoğu ebeveynin çocuğunun yemek yeme davranışıyla ilgili şikayette bulunduğunu görürüz. Çocukluk döneminde yeme sorunları sıkça karşılaşılan bir durumdur. Yeme bozukluklarında ebeveynlerin tutumları çok önemlidir. Ebeveynler çocukları üzerinde çok sıkı kontrolcü tutumlar sergilememelidir. Böyle bir durumda çocuk kendi sınırlarını çizebilmek için yemeği kullanabilir. Önemli olan bir diğer konu ise çocuğa ulaşamayacağı kadar büyük hedefler koymaktır. Çocuğun yeme davranışıyla ilgili beklentiyi çok yüksekte tutmak çocuğun özgüvenini olumsuz etkileyebilir.

Çocuklar duygularını ifade edemedikleri takdirde bu duygular yeme davranışlarıyla kendini belli edebilir. Bu yüzden de çocukların duygularını ifade etmelerine izin vermek oldukça önemlidir. Çocuklar doyduktan sonra onlara tabaklarını bitirmeleri için ısrar etmek de en önemli noktalardan biridir. Çocuğu tabaktaki her şeyi bitirmeye zorlamak yanlıştır. Yemeklerde çocuklara farklı alternatifler sunmak ve onların da seçim yapmalarına izin vermek oldukça önemlidir.


Üye olup, Haftalık Programımızı uyguladığınızda, 14 gün içinde çocuğunuzdaki değişimi fark edeceksiniz.
Çerez Kullanımı
Kişisel verileriniz, mevzuata uygun olarak toplanıp işlenir. Detaylı bilgi almak için Verilerin Korunmasını inceleyebilirsiniz.
X