Bebek Beslenmesi

Çocukluk Döneminde Obezite

Tarih: 20 Temmuz 2017 - Perşembe
Uzman görüşü için konu öner.

Günümüz hastalıklarının en başında obezite gelir . Dünya Sağlık Örgütü obeziteyi “Sağlığı bozacak ölçüde vücutta aşırı miktarda yağ birikmesi” olarak tanımlar. Genetik ve hormonal faktörler dışında obeziteye neden olabilecek en önemli çevresel faktör beslenme alışkanlığıdır. Vücutta yağın artması tek sorun değildir; asıl sorun obeziteye bağlı olarak gelişen diğer hastalıklardır. Ne yazık ki obez olarak geçirilen süre uzadıkça ve obezitenin derecesi arttıkça erken yaşta pek çok kronik metabolik hastalık için oluşan riskte artmıştır.

Ayrıca obez çocuklarda oluşan psikolojik sorunlar ileri yaşlarında dahi özgüven ve iletişim sorunu yaşamalarına sebebiyet vermektedir. Kilo fazlası olan çocuk zaman içerisinde sosyal ortamından uzaklaşma, içine kapanma, iletişim sorunları, okulda başarı düşüklüğü, dikkat dağınıklığı gibi bazı problemlerle de karşılaşabilir.

Çocuklarda yetişkinlerde olduğu gibi sadece beden kitle indeksine bakarak obezite derecesi hesaplayamayız. Cinsiyet ve yaş gibi parametrelerde göz önünde bulundurularak percentil eğrileri kullanılır ve çocuğun durumu o şekilde tespit edilir.

Obezitenin tedavisi

Çocuklar ruhsal olarak daha kolay etkilenen varlıklardır. Bu süreci sadece zayıflama süreci gibi yansıtmak çocuğun üzerinde stres yaratabilir. Yapılması gereken çocuğa en az stresi yaşatarak aile ile iş birliği içerisinde çocuğun gününü planlamaktır.

İlk strateji hareketini arttırmak olmalıdır. Gün içinde tv izlediği ve bilgisayar- tablet ile geçirdiği vakti sınırlandırılmalıdır. Ardından her gününe bir aktivite eklenmeli ve çocuğa uygun bir beslenme programı hazırlanmalıdır. Ayrıca yüksek kalori içeren şekerli besinler ve paketli gıdalara özellikle kısıtlama konulmalıdır. Burada önemli olan bu kısıtlamanın çocuğa çok hissettirilmeden yapılmasıdır.

Ayrıca besin çeşitliliğinin arttırılması, vitamin- mineral zengini sebze ve meyvelere yer verilmesi, lifin arttırılması da ilk aşamada uygulanacaklar arasındadır.

Obezitenin önlenmesi

· Çocuğun yemek düzeni olmalı. Saatleri belli olmalı.

· Yemek çeşitliliği olmalı ve tüm besin gruplarını içeren besinler verilmeli.

· Günlük hayatındaki hareket arttırılmalı. Çocuk ilgisi olan bir spor türüne yönlendirilmeli.

· Televizyon veya tablet karşısında geçirilecek zaman sınırlandırılmalı.

· Şekerli ve paketli yiyecek tüketimi sınırlandırılmalı. Günlük şeker tüketimi %10’u geçmemeli.

· Küçük çocuklarda sebzeler her zaman en sevilmeyen besinlerdir. Sunum şekillerini değiştirerek çocuğun ilgisi çekilmeye çalışılmalıdır.

· Meyve suları yerine meyvenin kendisi tükettirilmeli. Beslenmedeki lif miktarı arttırılmalı.

· Çocuk su içmeye teşvik edilmeli.

· En önemlisi çikolata, şeker, tatlı ödül olarak sunulmamalıdır.


 

Sadece 3 adımda çocuğunuzun gelişim seviyesine uygun programımıza ulaşın.

Programdaki aktiviteleri çocuğunuzla yaparak, çocuğunuzun gelişim
seviyesini ulaşabileceği en üst düzeye çıkarmaya yardımcı olun.

Hemen çocuğunuzun gelişim seviyesini belirleyen soruları yanıtlayın.

çocuk gelişimi

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YAZILAR