Emzirme Hakkında Sık Sorulan Sorular | Çocuklu Dünya
 
Beslenme

Emzirme Hakkında Sorularınızı Uzmanlarımız Cevaplıyor

Tarih: 2 Ağustos 2020 - Pazar
Uzman görüşü için konu öner.

Emzirme Hakkında Sorularınızı Uzmanlarımız Cevaplıyor

Emzirme

Emzirme hakkında sizden gelen soruları uzmanlarımız cevaplıyor.

 

Bu hizmetimiz Yıllık Premium üyelerimiz için geçerlidir. Hemen üye olun, çocuğunuz hakkında pedagojik veya psikolojik sorunuzu uzman@cocukludunya.com ‘a yollayın, Uzmanlarımız isimsiz olarak 2 iş günü içinde cevaplasınlar ve sitemizden yayınlasınlar.

Aşağıdaki yazılarımızı da okumak isteyebilirsiniz:

Üye olun çocuk gelişiminde size rehberlik edelim!
Doğumdan itibaren çocuğunuzun gelişimine göre günlük eğitim planı
Uzmanların hazırladığı 2.500’den fazla eğitici oyun
Uzmanlarla seminerler
Uzmanlara danışma

 

Bebeğimiz 1 aylık oldu. Sürekli emmek istiyor. Neredeyse günde 2 kilo süt içiyor. Bu normal mi?

Prof. Dr. Norma Razon: Doktorunuzun itirazı yoksa, öğünlerini ve emzirmeyi belli bir programa oturtun, sadece belirlediğiniz saatlerse emzirin. Olur olmaz saatlerde meme isterse “Şimdi meme saati değil, şimdi banyo saati, şimdi alt değiştirme saati” deyin. Oyun oynayarak, şarkı söyleyerek, evin içinde dolaştırarak oyalayabilirseniz oyalayın. Ağlıyorsa da kararlı davranmaya devam edin.

Memeyi ısırarak emen çocuk için ne yapmalı?

Bebeğimin 2 yaşına 3 gün kaldı. Bir haftadan beri devamlı emmek istiyor. Oyun oynamak istemiyor. Kendini kasarak ağlıyor ve memeyi ısırarak da emmeye başladı. Sanki farklı bir çocuk oldu. Ne yapacağımı bilemiyorum. 2 yaş sendromu bu mudur?

Prof. Dr. Norma Razon: 2 yaş dolaylarında çocuklar kendilerini kanıtlamak isterler. Bu onun göstergesi olabilir ama memenizi ısırmasına kesinlikle izin vermeyin. Isırdığında memenizi ağzından çekin ve ağlasa da memenizi tekrar vermeyin. Emzirmeyi ne zaman kesmeyi düşünüyorsunuz? 2 yaş emzirmeyi sonlandırmak için doğru bir dönemdir. Önce geceyi sonra gündüzü azaltarak emzirme sayısını azaltın. Ona kendi kendine yiyebileceği haşlanmış havuç, salatalık, haşlanmış patates veya fırında pişmiş parmak patates, elma dilimi, armut dilimi ve bisküvi gibi yiyecekleri verin. Eliyle tutarak kendi kendine yesin.

Sürekli emmek isteyen çocuk için ne yapmalı?

Oğlum 10 aylık oldu. Başlarda doktorumuza sordum, sürekli emmek istiyor, bu normal mi diye. O da boyu uzun olacaktır, o yüzden emmek istiyordur emzirin dedi, son zamanlarda is çığırından çıktı. Tam emmeyip 20 dakikada bir emmek istiyor. Gece gündüz hiç fark etmez. Ne yaparsam dikkatini dağıtamıyorum tam bir bağımlı oldu. Emzirmeyince ağlamaktan öksürmeye başlıyor.

Prof. Dr. Norma Razon: Daha önce çocuk doktorunuz sizi yönlendirdiği için pedagog olarak müdahale etmemeyi tercih ederiz. Ancak 20 dakikada bir emmeniz çok sık olduğunu düşünüyoruz. Onunla yerde oynamak, top oynamak, kitap karıştırmak, şarkı eşliğinde dans etmek gibi hareketli oyunlar oynamak, doktorunuzun izin verdiği katı gıdaları yemesine fırsat vermek, emme ihtiyacını karşılayacak olan biberonla sıvı vermek faydalı olabilir. Yine de çocuk doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulama yapmayın.

Göğüsler bitince ne olacak? Bu konuda bir fikriniz var mı?

Prof. Dr. Norma Razon: Bebeğinizin yaşını bilmiyorum. Doktorunuzun itirazı yoksa, öğünlerini ve emzirmeyi belli bir programa oturtun, sadece belirlediğiniz saatlerse emzirin. Olur olmaz saatlerde meme isterse “Şimdi meme saati değil, şimdi banyo saati, şimdi alt değiştirme saati” deyin. Oyun oynayarak, şarkı söyleyerek, evin içinde dolaştırarak oyalayabilirseniz oyalayın. Ağlıyorsa da kararlı davranmaya devam edin.

Benim kızım 2 ay 10 günlük uyumuyor. Uyusa da ağzıyla göğsümü arıyor. Bulamasa da ağlayarak uyanıyor. Gece gündüz uyusa uyumasa ağzında istiyor çok yoruluyorum bitkinim

Prof. Dr. Norma Razon: Anne memesinin sürekli bebeğin ağzına olmasının yararlı olduğu düşünmüyoruz. Bu şekilde ne yeme ne de uyku alışkanlığı oluşabilir. Çocuk doktorunuza danışarak belli aralıklarla emzirmeye ve uykuda iken ağzına anne memesini vermemeye özen gösterin.

Bebeğimi nasıl sütten kesebilirim

Merhaba 2 yaşında kızım var. Bir diğer sorum da sütten kesme ile ilgili sabah işe giderken akşam geldiğimde gece yatarken ve gece uyanınca süt içiyor. Daha da azaltmak istiyorum ve sonlandırmak istiyorum ama ona nasıl anlatacağım? Ne ifadeler kullanacağım? onu incitmeden kızmadan sert olmadan şimdiden çok teşekkür ederim.

Eğitim Danışmanı, Pedagog Prof. Dr. Norma Razon: Sütten kesmek istiyorsanız, emzirme sayısını azaltmanız ve emzirme süresini kısaltmanız gerekir, ayrıca memede uyumamasını sağlamanız, memede uyumadan yatağına koymayı başarmanız gerekir.

Bir süre sabah, akşam ve gece uyumadan emzirin, gece uyanınca emzirmeyin. Böylece o da, siz de kesintisiz uyumuş olacaksınız.

Bir süre sonra sadece sabah-akşam emzirin.

Bir sonraki adımda da tamamen kesin.

Çocuk doktorunuz izin veriyorsa, anne sütü yerine inek sütü, kefir, su, büyüme sütü verebilirsiniz.

Emzirmemek için “meme hastalandı, meme yoruldu” deyip çocukta endişe yaratmayın.

“Şu anda memede süt yok, az sonra meme dolacak, o zaman sana süt vereceğim” diyebilirsiniz.

“Sen büyüdün, bebekler meme emer, sen bebek değilsin” gibi sözlerden de kaçının.

Kolay gelsin

Memeden kesmek için ne yapmalıyım?

Kızım 16 aylık. Emzirmeyi bırakmak istiyorum. Çok aşırı fazla memeye düşkün, uyku saati akşamları 8-9 arası şaştığı çok çok nadirdir. Gece 12-1 gibi 3-4 gibi ve sabah 6 gibi devamlı uyanıp meme istiyordu, bazen bu daha da sık oluyor. Son 1.5 aydır gece memeyi kesmeyi deniyorum ve sonunda sadece 4-5 gibi bazen 6 da uyanıyor ve veriyorum. Hedefim bunu da komple kaldırmak.
Ama bu süreçte tabi saat 2’de 3’te bazen uyanıyor ve vermiyorum ağlıyor, çok ağlıyor ama hiçbir şey yapmıyorum, sakinleştirmeye ve uyutmaya çalışıyorum, 1.5 saatimi alıyor. Meme vermediğim için yanında benle temasta olmak istiyor ve mecburen onun odasında yanında yatıyorum (doğduğundan beri kendi odasında ve yatağında yatar) bu şekilde izlediğim yol doğru mu? bu meme bırakma konusunda önerileriniz nedir?

Uyuturken elini sürekli ağzıma koyuyor, koymadan asla uyumuyor.

Eğitim Danışmanı, Pedagog Prof. Dr. Norma RAZON : Elini ağzınıza sokma hareketini sonlandırmadan meme kesmeye gitmeyin.

Elini ağzınıza sokma bittikten sonra gece emzirme sayısını 3’ten 2’ye, sonra 2’den 1’e, nihayet 0’a indirin. Meme yerine pipetle su verebilirsiniz, Sudan başka bir şey vermemeye çalışın, mama vermeyin ki beslenmek için uyanmasın. Gece uyandığında da, yanına yatarak uyutmayın, sizinle ten teması halinde uyumaya alışırsa, bu alışkanlıktan vazgeçirmek çok zor olur.

Memeyi nasıl bıraktırabilirim?

Merhabalar,

Kızımla ilgili bir sorun yaşıyoruz. Uzun bir zamandır sorunumuz çözülmedi. O nedenle bir fikir almak istedim. Kızım 29 aylık 25 aylıkken memeyi bıraktık. Meme emme son zamanlarda günde iki kereye düşmüştü. Ama normal zamanda da sürekli emmek istiyordu. Bir gün mememin acıdığı ve sende artık büyüdüğün ve süt bittiği için ememeyeceğini söyledim. Ama ikna etmek zor oldu. Emmedi ama sarılmak istedi. Herkese memenin acıdığını ve iyileşince emeceğini anlatmaya başladı. Büyüdüğü ve memede süt kalmadığı için artık ememeyeceğini anlattık. Emerek uyumaya alıştığı için belli bir süre uyumayı reddetti. Bebekliğinde asla emzik veremediğimiz çocuk son 10 gündür emzik emip memeye sarılarak uyumak istiyor. Bu durum hem beni yoruyor hem de memeye olan bağımlılığı geçmiyor. Bu durumda ne yapmamız gerektiğini bilemiyoruz. Yanlış bir şey yapıp kötü etkilemekte istemiyoruz. Bezi ise 20 aylıkken çok kolay bir şekilde bıraktık. Son bir aydır kakasını bazen söylüyor. Bazen de altına yapıyor. Bu durum normal mi? Ne yapmamız gerektiği konusunda emin olamıyoruz. Bu konuda ne tavsiye edersiniz? Geri dönüşünüzü bekliyorum.

Eğitim Danışmanı, Pedagog Prof. Dr. Norma RAZON : Merhabalar,

Memenin acıdığını söylemek yerine, memede süt bitti demek daha uygun.

Büyüdüğün için ememeyeceksin de dememek doğru olur, sırf büyümemek için yemeği reddedebilir. Tekrar alt ıslatabilir, bebekliğe dönüşü deneyebilir.

Memede süt bitti en yerinde açıklama.

Son 10 gündür emzik emmesi hoş görülebilir ancak memeye sarılarak uyumaya hayır, zaten yanına yatarak uyutmayın, kucakta da uyutmayın, bu alışkanlıklardan vazgeçirmek zor olur.

Akşamları yatağına yatırmadan, odasında yerde bir minderin üzerinde, anne oğul keyfi yapın, ona kitap okuyun, masal anlatın, ninni söyleyin, yatağa koyduktan sonra sohbeti ve ten temasını kesin, ne yatağına girin ne de onu yatağınıza alın.

Kolay gelsin

Gece emzirmeyi nasıl kesebilirim?

Bebeğim 1 hafta sonra 18 aylık olacak. Memeden kesmeyi istiyorum.1.5 ay önce yarım gün dadımız başladı. 2 hafta öncesine kadar gündüzleri 1-2 kere emiyordu. Ama dadı başladıktan sonra saat bası 2 saate bir gündüz sürekli emmek istedi ama vermemek imkansız inanılmaz ağladı, bende hiç reddetmedim. Son 1 haftadır sürekli bebeğini uyuttuğunu anne şişşşş ee ee dediğini gözlemleyince bende meme için aynısını ona yaptım. “Annecim meme uyuyor şişş uyansın vercem” dedim. Ve böylece 1 haftadır gün içerisinde 1-2 kez vermeye başladım. Öğle uykusunda veriyordum. 2 gündür onu da kestim. Uyumadan 1 saat önce verip memesiz uyutmaya çalıştım, birazcık ağladı. Bugün tüm gündü ilk defa hiç vermedim hep uyuyor diyerek. Kendisi devamlı geliyor, anne meme diyor, ben “uyuyor” diyorum. “Meme uyuyor” demek yanlış mı? bunu sormak istiyorum.

Şuan gündüzü azaltarak bitirdim gibi birşey ama gece konusunda çok endişeliyim. Geceleri emmeden uykuya asla geçmiyor, aşırı katılacak boyutta ağlıyor. Ve 3 kere kalkıyorum 20:30-21:00 uyku saati sonrasında 2-4-6 uyanıp emiyor, 8’de de direk uyanıyor. Ama uyandığında da emmek istiyor. Gece nasıl azaltarak keseceğim? 2 ay önce gece kesmeye başlamıştım ama çok zorlandım ve pes ettim. Şuan gündüzü hallediyor gibi 1 hafta oldu ama gece konusunda lütfen öneride bulunun. Su içmeyi, başka bir şeyi asla kabul etmiyor ve inanılmaz ağlıyor … ağlatacak mıyım? Bu şekilde mi ilerlemem lazım?

Eğitim Danışmanı, Pedagog Prof. Dr. Norma RAZON : Merhabalar

Asıl kesilmesi gereken gece emzirmeleri, gece her uyandığında emeceği için kesintisiz uyuyamıyordur, emmeden uyuyamıyordur.

Sabah uyanınca emzirin, akşam uykuya gitmeden de emzirin ama memede uyutmadan yatağına koyun, Memeden sonra yatağında biberonla su verin.

Şimdilik akşam uyuduktan 3 saat sonra 1 kere daha emzirin, sonra sabaha kadar emzirmeyin.

“Meme uyuyor” yerine "Memede süt bitti" (ellerinizle bitti işareti yaparak) veya "memede süt yok" (ellerinizle yok işareti yaparak), "sabah süt olunca vereceğim" diyebilirsiniz. Ne dediğinizi anlamasa da şartlanma olacaktır.

Memeden kesmek çok kolay olmayabilir. Ağlayabilir. Karar verdikten sonra tutarlı davranın. Sabırla, sükûnetle halledebilirsiniz.

Dadınız yatılı ise bir süre bebeği uyutmasını ondan isteyebilirsiniz. Gündüz, akşam ve gece dadı uyutabilir. Siz uyumadan önce anne-çocuk keyfi yapabilirsiniz, emzirebilirsiniz, memede mayıştıktan sonra ama uykuya dalmadan, dadıya teslim edebilirsiniz, o yatağına yatırabilir ve biberonla biraz su verebilir. Böylece uyandığında dadının geleceğini ve su vereceğini öğrenir.

Kolay gelsin

2 yaşındaki oğlumu nasıl memeden kesebilirim?

Oğlum 23 aylık. Meme bıraktırma sürecine girmek istiyorum fakat psikolojisine zarar vermeden nasıl yapacağımı bilmiyorum. Bana öneride bulunur musunuz?

Eğitim Danışmanı, Pedagog Prof. Dr. Norma RAZON : Memeyi bıraktırmak için zamanlama uygun tabii çocuk doktorunuz da aynı fikirde ise...

Genelde emzirme sayısını yavaş yavaş azaltarak çözmek

Aniden çocuğu emmeden yoksun bırakmamak

Önce gece emzirmeyi azaltmak ve sonunda kesmek, sonra gündüz emzirme sayısını ve süresini azaltmak ve kesmek

Oğlum memeyi bırakınca nasıl uyutacağım?

Oğlum 23 aylık. Uyurken meme emerek uyuyor. Memeyi bırakınca nasıl uyutacağım? Problem oluşursa ne gibi çözümler oluşturabilirim?

Eğitim Danışmanı, Pedagog Prof. Dr. Norma RAZON : Memede uyutmamak 1. adım olmalı. Uyku ritüelinizi devam ettirin (yemek, sakin oyun, duş veya banyo, kremleme-masaj, anne/baba keyfi, kucakta masal anlatma-kitap okuma, emzirirken mayıştırma, memede uyumadan yatağa koyma, yatağa koyduktan sonra konuşmama, gerekirse uykuya dalana kadar odada bekleme), yatağa koymadan alışık olduğu üzere emzirin ama memede uyumasına fırsat vermeyin, memede mayışmışken kendi yatağına koyun, uyuyana kadar yanında bekleyin, yatağına girmeyin, sırtını-başını 1-2 okşayın, yatağa koyduktan sonra sohbet etmeyin, yatağına yakın bir sandalyede uyur gibi yapın, uyuduktan sonra odadan çıkın.

Bebeklerin gece memede uyuması doğru mudur?

Oğlumun (16 aylık) gece memede uyumaması için bir hafta istikrarlı ve kararlı davrandım. Rutinleri var zaten (pijama-uyku tulumu giydirme, kitap okuma, diş fırçalama, ayak yıkama gibi) Karnının tok olduğuna emin oldum. Uykudan 15 dakika önce de emzirdim. Ama maalesef yatağına koyunca çok ağlamaya devam etti. Ancak bazı farklı Youtube videolarında farklı görüşler kafa karışıklığına yol açıyor. Kendisinin bebeğin memede uyumasının doğru bir alışkanlık olduğunu düşünmediğini biliyorum. Bu tip videoları seyredince kendimi suçlu hissediyorum. Yanlış bir şey yaptım ve çocuğu duygusal, mental olarak örseliyorum gibi bir his oluşuyor.

Eğitim Danışmanı – Pedagog Prof. Dr. Norma Razon: Merhabalar,

Uyku ritüellerini gerçekleştirdikten sonra, uykudan 15 dakika önce emzirmişsiniz, bebeğiniz aç değil, bebeğiniz anne memesini de emmiş, anne şefkatinden de yoksun kalmamış, memede uyumaması en doğrusu.

Memede uykuya dalma kolay vazgeçilemeyen bir alışkanlık. Amacımız bebeğin bu yaşa gelince, anneden ayrışabilmesi, kendi kendine uyuyabilmesi.

Siz doğru yapmışsınız, devam edin.

Yatma hazırlıklarını her akşam yapın, hatta ara ara sırasını değiştirerek yapın, emzirin, sevin, öpün, okşayın, koklayın, masajını yapın, kitabını okuyun, yatağına koyun, uyuyana kadar odasında bekleyin.

Yaptıklarınız sizi tatmin ediyorsa, bu şekilde devam edin. Her öneriyi dikkate alırsanız doğru yolu bulmak zorlaşır.

Kolay gelsin


Üye olup, Haftalık Programımızı uyguladığınızda, 14 gün içinde çocuğunuzdaki değişimi fark edeceksiniz.
Çerez Kullanımı
Kişisel verileriniz, mevzuata uygun olarak toplanıp işlenir. Detaylı bilgi almak için Verilerin Korunmasını inceleyebilirsiniz.
X