Emzirme Hakkında Sorularınız | Çocuklu Dünya
 
Bebek Beslenmesi

Emzirme Hakkında Sorularınızı Uzmanlarımız Cevaplıyor

Tarih: 2 Ağustos 2020 - Pazar
Uzman görüşü için konu öner.

Emzirme Hakkında Sorularınızı Uzmanlarımız Cevaplıyor

Emzirme

Emzirme hakkında sizden gelen soruları uzmanlarımız cevaplıyor.


Bu hizmetimiz Yıllık Premium üyelerimiz için geçerlidir. Hemen üye olun, çocuğunuz hakkında pedagojik veya psikolojik sorunuzu uzman@cocukludunya.com ‘a yollayın, Uzmanlarımız isimsiz olarak 2 iş günü içinde cevaplasınlar ve sitemizden yayınlasınlar.

Aşağıdaki yazılarımızı da okumak isteyebilirsiniz:

Bebeğimiz 1 aylık oldu. Sürekli emmek istiyor. Neredeyse günde 2 kilo süt içiyor. Bu normal mi?

Prof. Dr. Norma Razon: Doktorunuzun itirazı yoksa, öğünlerini ve emzirmeyi belli bir programa oturtun, sadece belirlediğiniz saatlerse emzirin. Olur olmaz saatlerde meme isterse “Şimdi meme saati değil, şimdi banyo saati, şimdi alt değiştirme saati” deyin. Oyun oynayarak, şarkı söyleyerek, evin içinde dolaştırarak oyalayabilirseniz oyalayın. Ağlıyorsa da kararlı davranmaya devam edin.

Bebeğimin 2 yaşına 3 gün kaldı. Bir haftadan beri devamlı emmek istiyor. Oyun oynamak istemiyor. Kendini kasarak ağlıyor ve memeyi ısırarak da emmeye başladı. Sanki farklı bir çocuk oldu. Ne yapacağımı bilemiyorum. 2 yaş sendromu bu mudur?

Prof. Dr. Norma Razon: 2 yaş dolaylarında çocuklar kendilerini kanıtlamak isterler. Bu onun göstergesi olabilir ama memenizi ısırmasına kesinlikle izin vermeyin. Isırdığında memenizi ağzından çekin ve ağlasa da memenizi tekrar vermeyin. Emzirmeyi ne zaman kesmeyi düşünüyorsunuz? 2 yaş emzirmeyi sonlandırmak için doğru bir dönemdir. Önce geceyi sonra gündüzü azaltarak emzirme sayısını azaltın. Ona kendi kendine yiyebileceği haşlanmış havuç, salatalık, haşlanmış patates veya fırında pişmiş parmak patates, elma dilimi, armut dilimi ve bisküvi gibi yiyecekleri verin. Eliyle tutarak kendi kendine yesin.

Oğlum 10 aylık oldu. Başlarda doktorumuza sordum, sürekli emmek istiyor, bu normal mi diye. O da boyu uzun olacaktır, o yüzden emmek istiyordur emzirin dedi, son zamanlarda is çığırından çıktı. Tam emmeyip 20 dakikada bir emmek istiyor. Gece gündüz hiç fark etmez. Ne yaparsam dikkatini dağıtamıyorum tam bir bağımlı oldu. Emzirmeyince ağlamaktan öksürmeye başlıyor.

Prof. Dr. Norma Razon: Daha önce çocuk doktorunuz sizi yönlendirdiği için pedagog olarak müdahale etmemeyi tercih ederiz. Ancak 20 dakikada bir emmeniz çok sık olduğunu düşünüyoruz. Onunla yerde oynamak, top oynamak, kitap karıştırmak, şarkı eşliğinde dans etmek gibi hareketli oyunlar oynamak, doktorunuzun izin verdiği katı gıdaları yemesine fırsat vermek, emme ihtiyacını karşılayacak olan biberonla sıvı vermek faydalı olabilir. Yine de çocuk doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulama yapmayın.

Göğüsler bitince ne olacak? Bu konuda bir fikriniz var m?

Prof. Dr. Norma Razon: Bebeğinizin yaşını bilmiyorum. Doktorunuzun itirazı yoksa, öğünlerini ve emzirmeyi belli bir programa oturtun, sadece belirlediğiniz saatlerse emzirin. Olur olmaz saatlerde meme isterse “Şimdi meme saati değil, şimdi banyo saati, şimdi alt değiştirme saati” deyin. Oyun oynayarak, şarkı söyleyerek, evin içinde dolaştırarak oyalayabilirseniz oyalayın. Ağlıyorsa da kararlı davranmaya devam edin.

Benim kızım 2 ay 10 günlük uyumuyor. Uyusa da ağzıyla göğsümü arıyor. Bulamasa da ağlayarak uyanıyor. Gece gündüz uyusa uyumasa ağzında istiyor çok yoruluyorum bitkinim

Prof. Dr. Norma Razon: Anne memesinin sürekli bebeğin ağzına olmasının yararlı olduğu düşünmüyoruz. Bu şekilde ne yeme ne de uyku alışkanlığı oluşabilir. Çocuk doktorunuza danışarak belli aralıklarla emzirmeye ve uykuda iken ağzına anne memesini vermemeye özen gösterin.


Üye olup, Haftalık Programımızı uyguladığınızda, 14 gün içinde çocuğunuzdaki değişimi fark edeceksiniz.
Çerez Kullanımı
Kişisel verileriniz, mevzuata uygun olarak toplanıp işlenir. Detaylı bilgi almak için Verilerin Korunmasını inceleyebilirsiniz.
X