Yaratıcı Çocuk Yetiştirmek İçin Öneri Rehberi | Çocuklu Dünya
 
Çocuk Eğitimi

Yaratıcı Çocuk Yetiştirmek İçin Öneri Rehberi

Tarih: 5 Eylül 2023 - Salı
Uzman görüşü için konu öner.

Yaratıcı Çocuk Yetiştirmek İçin Öneri Rehberi

Yaratıcı Çocuk Yetiştirmek İçin Öneri Rehberi

 

Çocuklarda yaratıcılık süreci, yeni ve özgün düşünceler, fikirler çözümler ve ürünler geliştirmesi olarak tanımlanabilir. Bu süreç, çocukların mevcut deneyim ve bilgileriyle düşüncelerinin ortak ürünler çıkarması yoluyla oluşur. Yaratıcılık, sadece sanatsal veya estetik faaliyetlerle sınırlı olmayıp, bunun yanı sıra bilim, matematik, yazı ve daha birçok alanda görülebilir. Çocuklarda yaratıcılığın teşvik edilmesi ve bu becerilerine yönlendirilmesi, gelişimlerine birçok alanda katkıda bulunur ve ileride karşılaşabilecekleri zorlukları çözmelerinde fayda sağlar.


Çocuklarda Yaratıcılığın Önemi Nedir?

Çocuklarda yaratıcılığın önemi birçok alanda görülmektedir. Bunların bazıları problem çözme yeteneği, fikirlerini özgürce ifade etmek, esnek düşünme ve farklı çözüm yolları keşfetmek, bilişsel gelişimdir. Ayrıca gelecekteki lider, bilim insanı ve girişimcilerin ortak özelliği olan inovasyon ve yenilikçilik gibi nitelikler bulundurmalarında katkı sağlar. Yeni fikirler oluşturarak, var olan durumları iyileştirip yeni hizmetler geliştirmek inovasyonun temelidir. Yaratıcı etkinliklerle çocukların zihinsel etkinlikleri gelişir ve analitik düşünce, zekâ gelişimi gibi olumlu etkileri bulunmaktadır.

Yaratıcı Çocuk Yetiştirmek İçin Bazı Öneriler

 • Çocuğunuzun merak duygusunu canlı tutun ve ilgili olduğu konular hakkında soru sormasını teşvik edin.
 • Çocuğunuzu teknoloji, sanat, bilimsel ve doğa gibi farklı alanlara yönlendirin. İlgili olduğu alanı bulun.
 • Hata yapmanın da öğrenmelerinin bir parçası olduğunu açıklayın. Hatalardan korkmaması gerektiğini söyleyin ve tekrar denemeye teşvik edin.
 • Çocuğunuza özgürce oynayabileceği ve hayal gücünü kullanabileceği bir alan sağlayın. Bu onun yaratıcı özgürlüğünü geliştirecektir.
 • Farklı sorunlara farklı yöntemler geliştirmesini teşvik edin. Bu onun analitik düşünme yeteneğini geliştirir.
 • Kendi yaratıcı aktivitelerinizi paylaşıp ona rol model olun.
 • Ödüllendirin. Çocuğunuzu takdir ederek yeni fikirler ifade etmesine daha istekli olmasını sağlayabilirsiniz.

Çocuklarda Yaratıcılığı Teşvik Etmek İçin Günlük Hayatta Nasıl Fırsatlar Yaratabiliriz?

 • YaratıcıHikâyeYazımı:Çocuğunuzunkendi hikayelerini hayal gücüyle yazmasına teşvik edin. İsterseniz kağıda bir cümle yazıp başlayarak çocuğunuzun hikayesini devam ettirmesini isteyebilirsiniz.
 • Doğa Yürüyüşleri ve Gözlem:Doğa veya parkta yürüyüş yaparken, çocuğunuzun etrafı gözlemlemesini ve gördüklerini anlatmasını teşvik edin. Hangi bitkileri ve hayvanları gördüğünü konuşabilirsiniz.
 • Evde Bilimsel Deneyler: Basit ev malzemeleriyle yapılabilecek bilimsel deneyler düzenleyerek çocuğunuzun merakını geliştirebilirsiniz.
 • SanatsalYaratıcılık:Çocuğunuzlaberaberresimyapın, hamur işleri yapın veya heykelcikler yapın. Bu etkinliklerde onun hayal gücünü serbest bırakmasına izin verin.
 • Günlük Tutma: Çocuğunuza günlük tutmayı teşvik edin. Kendini ve düşüncelerini ifade etme alışkanlığı kazanacaktır.
 • Şarkı Yazma: Müziği seviyorsa, kendi şarkı sözlerini yazmasını teşvik edebilirsiniz. Ardından birlikte müzikle eşleştirip şarkısını söyleyebilir.
 • Yapboz ve Modelleme:Yapboz yapmak veya modelleme kil gibi materyallerle şekiller oluşturmak, çocuğunuzun el becerilerini ve yaratıcılığını geliştirebilir.
 • Harf ve Kelime Oyunları: Evinizde veya dışarıda gördüğünüz harf ve kelimeleri birlikte farklı şekillerde kullanarak eğlenceli oyunlar

Bu aktiviteler çocuğunuzla kaliteli zaman geçirmenizi sağlamaktan yanı sıra, yaratıcılığını da teşvik eder ve çocuğunuzun eğlenerek öğrenmesini sağlar.

Üye olun çocuk gelişiminde size rehberlik edelim!
Doğumdan itibaren çocuğunuzun gelişimine göre günlük eğitim planı
Uzmanların hazırladığı 2.500’den fazla eğitici oyun
Uzmanlarla seminerler
Uzmanlara danışma


Üye olup, Haftalık Programımızı uyguladığınızda, 14 gün içinde çocuğunuzdaki değişimi fark edeceksiniz.
Çerez Kullanımı
Kişisel verileriniz, mevzuata uygun olarak toplanıp işlenir. Detaylı bilgi almak için Verilerin Korunmasını inceleyebilirsiniz.
X