Çocuklarda Besin Alerjileri | Çocuklu Dünya
 
Beslenme

Çocuklarda Besin Alerjileri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Tarih: 16 Temmuz 2022 - Cumartesi
Uzman görüşü için konu öner.

Çocuklarda Besin Alerjileri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Çocukluk Çağında Besin Alerjileri

Vücudumuza besinler alındığında besin tolere edilemiyorsa, besinlere karşı istenmeyen belirtiler oluşmaktadır. Oluşan bu belirtiler besin reaksiyonu ve besin alerjisi olarak ikiye ayrılmaktadır.


Besin Reaksiyonu Nedir?

Besin ve katkı maddelerinin alımından sonra vücutta oluşan anormal yanıta besin reaksiyonu denilmektedir.

Besin Alerjisi Nedir?

Besinlerde bulunan proteinlere karşı vücudun bağışıklık sistemi yoluyla oluşan reaksiyonlara ise besin alerjisi diyoruz.

Ülkemizde En Sık Alerji Yapan Besinler Nelerdir?

Besin alerjileri ülkemizde en sık olarak süt , yumurta susam ile oluşmaktadır.

Besin Alerjileri Niçin Önemlidir?

ABD’de her 13 çocuktan birisi besin alerjisi yakınması ile doktorlara başvurmaktadır. Bunların azımsamayacak kadar bir kısmında besin alerjisi ile ilişkili anaflaksi gelişmektedir. Yine ABD ‘de her birkaç dakikada bir acil servise bu yakınmalarla baş buru olmaktadır. Son 15 yılda besin alerjilerinin görülüş sıklığı ise %50 oranında artmıştır. Bu sebepten besin alerjileri çok önemlidir. Çocuklarımıza sağlıklı, güvenli bir dünya bırakmak onların gelecekleri için önemlidir.

Üye olun çocuk gelişiminde size rehberlik edelim!
Doğumdan itibaren çocuğunuzun gelişimine göre günlük eğitim planı
Uzmanların hazırladığı 2.500’den fazla eğitici oyun
Uzmanlarla seminerler
Uzmanlara danışma

Besin Alerjisi En Sık Hangi Organları Tutmaktadır?

Besin alerjisi en sık olarak deri (%60), sindirim sistemi (%50-60) ve solunum sistemini (%20) tutmaktadır.

Besin Alerjileri Nasıl Oluşmaktadır?

Besinlere karşı reaksiyon vücudun bağışıklık sistemi ile oluşmaktadır. Besin alerjileri IgE aracılıklı, IgE aracılıklı olmayan (non-IgE) seklinde veya her ikisinde rol aldığı (mix) tip olmak üzere 3 tipe ayrılmaktadır. Genetik, çevresel, beslenme alışkanlıkları- aşırı hijyen alerjiyi tetikleyebilmektedir. IgE ile ilgili olan besin alerjileri çocuklarda %5-15, IgE aracılı olmayan besin alerjileri ise %0.16-17 oranında görülmektedir.

Besin Alındıktan Ne Kadar Süre Sonra Belirtiler Gelişmektedir?

Besin alımından sonra alerjik belirtiler erken ve geç olarak oluşmaktadır. lgE aracılıklı olanlar birkaç dakika ile iki saat arasında gelişmektedir. IgE aracılı olmayanlar ise besin alımından sonra iki hafta kadar geç olarak da oluşabilmektedir.

Çocuklarda Yaşamın İlk Bir Ayı İçerisinde Besin Alerjisi Düşündüren Bulgular Nelerdir?
Yaşamın ilk aylarında besin alerjisi düşündüren bulgular sıklık sırasıyla; sindirim sistemi, deri ve solunum sistemi şeklinde gelişebilmektedir.

Besin alerjilerinde gelişen bulgular ise şu şekilde özetlenebilir;

 • Huzursuzluk, sebebi bilinmeyen ağlama,
 • Makat bölgesinde tekrarlayan pişik,
 • Yaşamın ilk bir ayında kolik,
 • Yaşamın ilk bir ayında egzama, besin alımını takiben ürtiker (kurdeşen), ciltte kızarıklık, kabarıklık,
 • Hazır mama ile başlayan kabızlık, ishal,
 • Yaşamın ilk aylarında mukuslu (sümüksü, yapışkan) dışkı ile birlikte üzerinde noktasal veya çizgisel kan olması,
 • Beslenmeyi ret,
 • Yaşamın ilk ayında inatçı kusma,
 • Tedaviye yanıtsız reflü hastalığı,
 • Büyüme gelişme geriliği,
 • Burun akıntısı, hırıltı, öksürük,
 • Besin alımından 1-2 saat sonra gelişen anaflaksi, şok olarak sayılabilir.

Besin Alerjisi Testleri Her Zaman Pozitif Yanıt Verir Mi?

Besin alerjisi tanısı için yapılan testler özellikle sindirim sistemini tutan alerjilerde %70 oranında negatif olarak gelebilir. Kan testleri ve deri testleri çoğu kez pozitif olmayabilir. Pozitif çıkan deri ve kan testleri tek başına yeterli değildir. Kanda spesifik testlerin pozitif olması sadece duyarlanmayı gösterir. Değer arttıkça klinik reaksiyon görülme olasılığı artar. Deri testleri de klinik belirtiler ile birlikte değerlendirilmelidir.

Besin Alerjisi Tanısı Yenidoğan Bebekte Nasıl Konulmaktadır?

Proktokoliti (yani mukuslu, dışkı üzerinde noktasal çizgisel kanı olan bir bebekte), ilk olarak diyetten sorum olan alerjen besinin 2-4 hafta süre ile çıkartılması belirtilerin kaybolduğunun görüldükten sonra; tekrar alerjiden sorumlu besinin tekrar eklenip oluşacak belirtilerin gözlenmesi ile tanı konulabilir. Eğer diyete sorumlu alerjen besin eklendiğinde belirtiler 1-14 gün arası oluşuyorsa sebep bu diyete eklenmiş olan besindir. Eğer belirtiler oluşmuyor ise farklı bir alerjenik besin veya nedendir.

Eğer alerjen besin bulunmuş ise, sorumlu besini içeren ürünler anne ve bebeğin diyetinden çıkartılır. Altı ay süre ile sıkı diyet doktor kontrolü ile yaptırılır. Eğer süt protein alerjisi düşünülmüş ve bebek anne sütü alıyorsa. Bu dönemde anne diyetine kalsiyumdan zengin besinler eklenir. Kalsiyum içeren ilaç anneye eklenir. Bebek mama ile besleniyorsa; Klinik seyre göre kısmi hidrolize veya tam hidrolize mama verilmelidir. Tamamlayıcı beslenme zamanında başlanmalı, besin tarifleri bu konuda deneyimli hekimler tarafından yapılmalıdır. Diyet açılırken sorumlu besin merdiven basamağı şeklinde diyete yavaş yavaş eklenir. Süt ve yumurta alerjilerinde ilk olarak fırınlanmış ürünler diyete eklenir. Bebek anne sütü alıyor ise önce anne diyetine, sonra da bebeğin diyetine basamak basamak eklenir. Böylece gelişebilecek alerjik reaksiyonlar daha iyi gözlenir, diyette doktor kontrolü ile açılmış olur.


Üye olup, Haftalık Programımızı uyguladığınızda, 14 gün içinde çocuğunuzdaki değişimi fark edeceksiniz.
Çerez Kullanımı
Kişisel verileriniz, mevzuata uygun olarak toplanıp işlenir. Detaylı bilgi almak için Verilerin Korunmasını inceleyebilirsiniz.
X